Materac hybrydowy czy lateksowy — cechy, różnice i zalety

Materac lateksowy czy hybrydowy? Stoisz przed tym wyborem i nie masz pojęcia, która opcja będzie dla Ciebie lepsza? Nie ulega wątpliwości, że jakościowy sen to najskuteczniejszy sposób na regenerację organizmu. Jednym z najważniejszych elementów, o który trzeba zadbać, jest właśnie odpowiedni materac. Jego wybór uzależniony jest m.in. od Twoich preferencji i stylu. A zatem co lepiej wybrać: materace hybrydowe, czy lateksowe? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym znajdziesz porównanie obu wariantów, poznasz ich właściwości i zalety. 

Materace lateksowe — znakomite podparcie dla kręgosłupa

Lateks charakteryzuje się elastycznością, a w zależności od jego gęstości twardością materaca. Użytkownicy tego podłoża do snu wskazują na wysoką wygodę i komfort użytkowania oraz doskonałe dopasowanie do kształtu ciała. Lateksowy materac to dobry wybór dla par, gdyż podparcie ciała jest niezależne od tego, co dzieje się po drugiej stronie łózka. Wykazuje się on bowiem elastycznością punktową i reaguje na zmianę nacisku i punktu podparcia.

Materace lateksowe to świetny wybór dla alergików. Otwartokomórkowa struktura lateksu nie gromadzi kurzu, dzięki czemu nie ma warunków do rozwoju roztoczy. Wsad w materacu lateksowym to specjalna pianka z zagęszczaczami, które poprawiają właściwości i żywotność produktu. To także propozycja charakteryzująca się najlepszymi parametrami higienicznymi. Materac piankowo-lateksowy ma świetne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Wygodny materac hybrydowy — regeneracja organizmu podczas snu

Materace hybrydowe to innowacyjny kompromis między materacami sprężynowymi i piankowymi. To skuteczny sposób na komfortowy sen i znakomite podparcie całego ciała. Wszystko to za sprawą połączenia sprężyn kieszeniowych i zaawansowanych technologicznie rodzajów pianek. Hybrydowy materac to szereg konfiguracji, które gwarantują sprężystość i elastyczność punktową, co skutecznie redukuje niepożądane drgania.

Materace hybrydowe w podstawie mają sprężyny kieszeniowe, np. multipocket. To oznacza, że każda sprężyna jest zamknięta w odrębnej kieszonce, a jej praca jest niezależna od pozostałych. Z kolei w wierzchniej warstwie można znaleźć różne rodzaje pianki, które odpowiadają za jakość snu, optymalną twardość czy termoregulację. Nowoczesny materac hybrydowy łączy w sobie najlepsze cechy materacy piankowych i sprężynowych, dlatego bez wątpienia warto rozważyć ten wariant do swojej sypialni.

Materac lateksowy czy hybrydowy? Który wariant warto wybrać?

Nie wiesz, który wariant lepiej sprawdzi się w Twojej sypialni? Poniżej wskażemy, dla kogo odpowiednim wyborem będzie materac lateksowy, a dla kogo materac hybrydowy.

Dla kogo materac lateksowy?

Materac lateksowy to świetna propozycja przede wszystkim dla:

 • dzieci — zapewnia prawidłowy rozwój w czasie snu dzięki podparciu każdej części ciała,
 • osób, które nadmiernie się pocą — gwarantuje dobrą wentylację i przepływ powietrza,
 • osób obłożnie chorych — odpowiednia twardość zminimalizuje ryzyko powstawania odleżyn.

Oczywiście materace lateksowe to dobry wybór dla każdego, kto chce dobrze wypocząć podczas zdrowego snu.

Dla kogo materac hybrydowy?

Materac hybrydowy to znakomity wariant dla osób:

 • aktywnych — wspiera regenerację organizmu, daje ukojenie mięśniom i podpiera naturalne krzywizny ciała,
 • z nadwagą — wielowarstwowa konstrukcja materaca zapobiega jego zapadaniu się.

Warto zdecydować się na materac hybrydowy, który łączy w sobie najlepsze właściwości tych sprężynowych i piankowych.

Wspólne cechy materacy hybrydowych i lateksowych

Mimo znaczących różnic w budowie, zarówno materace hybrydowe jak i lateksowe będą dobrym wyborem dla:

 • par — oba rozwiązania zapewniają podparcie punktowe,
 • alergików — zarówno lateks, jak i jakościowe komponenty stosowane w materacach hybrydowych mają cechy antygrzybicze i antybakteryjne,
 • seniorów — zapewniają stabilne podparcie każdej partii ciała oraz komfortowe wstawanie i łatwe zmiany pozycji.

Zarówno materac lateksowy, jak i hybrydowy można znaleźć w różnych wymiarach, w tym m.in. 140×200, 160×200, czy 180×200.

Komfort, wygoda i wiele więcej — dlaczego wybór optymalnego materaca jest ważny?

Niezależnie od tego, czy ostatecznie postawisz na materac lateksowy, czy hybrydowy trzeba pamiętać, że jest to ważny wybór. Wpływa nie tylko na odczuwalny komfort snu, lecz także na szereg innych aspektów. Mówi się, że wydając pieniądze na dobry materac, zaoszczędzisz na fizjoterapeucie. Dlaczego ten wybór jest taki ważny? Kupując materac z prawdziwego zdarzenia, unikasz takich problemów, jak:

 • ból pleców wywołany nieodpowiednim podparciem kręgosłupa,
 • utrudnione zasypianie, czy budzenie się w środku nocy,
 • reakcje alergiczne,
 • ograniczenie krążenia na skutek zbyt mocnego nacisku,
 • uczucie zmęczenia, bóle głowy, brak motywacji, rozdrażnienie.

Jak widzisz, odpowiednie podłoże snu ma kluczowy wpływ na życie na wielu płaszczyznach. Dlatego warto zgłębić temat i dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku lepszy będzie materac hybrydowy, czy lateksowy. W razie wątpliwości możesz skonsultować jego dobór z doradcą w sklepie, ortopedą czy fizjoterapeutą.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy