Lustro drogowe zamontowane w odpowiednim miejscu zmniejsza ryzyko kolizji i ułatwia wyjazd z posesji. Sprawdź, jakie są przepisy dotyczące luster i gdzie należy złożyć wniosek, jeśli wydaje się, że ustawienie tego rodzaju urządzenia BRD może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drodze.
Lustra drogowe zwiększają widoczność, eliminują martwe punkty i umożliwiają kierowcom właściwie ocenić sytuację na drodze, co pomaga zapobiegać kolizjom. Stosuje się je na zakrętach i w miejscach, w których znajdujące się przy drodze obiekty infrastruktury, drzewa itp., ograniczają kierowcom pole widzenia, utrudniając np. bezpieczne włączenie się do ruchu. Lustra montuje się na skrzyżowaniach dróg i ulic osiedlowych, drogach wewnętrznych, na przystankach komunikacji zbiorowej, które usytuowane są na łukach dróg. Wykorzystuje się je również, aby poprawić bezpieczeństwo na wyjazdach z posesji.
Jakie lustro drogowe na wyjazd z posesji?
Na drogach można spotkać się z dwoma rodzajami luster:
- okrągłymi (U-18a),
- prostokątnymi (U-18b).
Lustra prostokątne stosowane są, gdy istnieje konieczność poprawy widoczności na mniejszym obszarze. Sprawdzają się m.in. na wąskich uliczkach. Okrągłe lustra będą odpowiednie do obserwacji większej przestrzeni. Przy wyborze lustra należy wziąć również pod uwagę jego wielkość. Większe umożliwi obserwację z większej odległości.
Lustro drogowe a przepisy
Jak można przeczytać w eksperckiej publikacji o lustrach drogowych na Znakowo.pl, przepisy wskazują, że lustra drogowe powinny być zamocowane na wysokości minimum 2 metry od poziomu chodnika (lub pobocza). W zależności od warunków lokalnych, mogą być zamontowane np. na słupku lub na wysięgniku przymocowanym do budynku itp.
Co istotne, wszystkie urządzenia BRD montowane na drogach publicznych muszą odpowiadać wymaganiom określonym w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. (Dz.U. 2003 nr 220 poz. 2181). Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia na drodze można umieszczać jedynie urządzenia BRD dopuszczone do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie oraz właściwie oznaczone. Lustra drogowe podlegają Krajowej Ocenie Technicznej.
Gdzie złożyć wniosek o lustro drogowe i jak wygląda procedura?
Montaż urządzeń BRD leży w gestii zarządcy drogi i to do zarządcy należy skierować wniosek o zamontowanie lustra drogowego.
- W granicach miast na prawach powiatu zarządcą dróg publicznych (oprócz autostrad i dróg ekspresowych) jest prezydent miasta.
- Zarządcą dróg powiatowych jest zarząd powiatu.
- Zarządcą dróg gminnych jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).
Takie pismo może złożyć np. rada gminy, służba porządkowa, ale także każda osoba prywatna. Ważne, aby we wniosku wskazać lokalizację, w której potrzebne jest lustro, i dobrze uzasadnić prośbę. Warto opisać, jak wygląda sytuacja przy wyjeździe z prywatnej drogi i wskazać zagrożenia wynikające z ograniczonej widoczności.
Wniosek i co dalej? Kiedy można zamontować lustro drogowe?
Aby móc zamontować lustro drogowe na skrzyżowaniu drogi powiatowej z inną drogą powiatową lub drogą gminną, zarządca drogi musi pozytywnie rozpatrzyć złożony wniosek, ale to nie koniec procedury. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku konieczne jest opracowanie przez urzędników projektu stałej organizacji ruchu. Projekt musi zostać pozytywnie zaopiniowany przez Komendę Powiatową Policji i zatwierdzony przez organ zarządzający ruchem – organem zarządzającym ruchem na drogach powiatowych i gminnych jest starosta.
Lustro drogowe ułatwiające wyjazd z prywatnej posesji – kto pokrywa koszty montażu?
Ustawienie lustra poprawiającego widoczność i ułatwiającego wyjazd z prywatnego terenu wymaga uzyskania zgody od zarządcy drogi. Czy zatem w gestii zarządcy drogi leży zakup i montaż urządzenia? Warto wiedzieć, że w świetle przepisów koszty montażu i utrzymania lustra pokrywa właściciel prywatnego terenu, który złożył wniosek o jego ustawienie.
Ile kosztuje lustro drogowe?
Koszt lustra drogowego zależy od jego wielkości i materiału, z którego jest wykonane. Na rynku dostępne są m.in. lustra akrylowe i poliwęglanowe. Najbardziej popularne są lustra akrylowe. Za najmniejsze zapłacimy od 250 do 300 zł.
Lustra poliwęglanowe, tak samo jak akrylowe, są lekkie, odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, ale wykazują znacznie większą odporność na uszkodzenia mechaniczne i akty wandalizmu. Kupując lustro drogowe warto zwrócić również uwagę na to, czy zapewnia dobrą jakość odbijanego obrazu – tylko wówczas będzie spełniać swoją rolę i poprawiać bezpieczeństwo na drodze.