Klucz udarowy elektryczny czy pneumatyczny? Który wybrać?

Klucze udarowe kojarzymy przede wszystkim z warsztatami samochodowymi, gdzie wykorzystuje się je do odkręcania i dokręcania kół. Tam stosowane są najczęściej wydajne i wytrzymałe klucze udarowe pneumatyczne. Czy zawsze jest to najlepszy wybór? Podpowiadamy, kiedy klucz udarowy pneumatyczny jest koniecznością, a kiedy można zdecydować się na model o napędzie elektrycznym.

Klucz udarowy pneumatyczny – niezbędny w użytku profesjonalnym

Narzędzia pneumatyczne wprawiane są w ruch sprężonym powietrzem, którego źródło znajduje się kompresorze. Pomimo konieczności zainwestowania w sprężarkę okazują się one jednak znacznie bardziej opłacalną inwestycją w kontekście użytkowania profesjonalnego. Dlaczego?

  • Duża wydajność pracy – klucz udarowy pneumatyczny, podobnie jak inne narzędzia napędzane sprężonym powietrzem, osiąga wysoki moment obrotowy, gwarantujący wysoką wydajność pracy, która okazuje się bardzo pomocna w wymagających zadaniach w zastosowaniu profesjonalnym.
  • Wytrzymałość budowy – konstrukcje kluczy udarowych pneumatycznych charakteryzują się znacznie większymi wytrzymałością i solidnością. Dlatego też przy intensywnej eksploatacji w warunkach codziennej pracy wykazują dłuższą żywotność niż klucze elektryczne i nie wymagają częstej wymiany. W dłuższej perspektywie są zatem bardziej opłacalną inwestycją.
  • Komfort pracy – pneumatyczne klucze udarowe w swojej obudowie nie posiadają silnika elektrycznego, dzięki czemu są mniejsze i lżejsze. Zapewniają tym samym większą wygodę pracy i umożliwiają długotrwałe użytkowanie, nie wywołując zmęczenia u operatora.

Elektryczny klucz udarowy – optymalny wybór do użytku domowego

Kupując klucz udarowy do domu, weź pod uwagę to, jak często i jak intensywnie będziesz z niego korzystać. W większości przypadków zapewne będzie Ci służył okazjonalnie, np. do sezonowej zmiany kół w samochodzie. Wówczas konieczność zainwestowania w sprężarkę sprawi, że będziesz musiał ponieść znacznie większe koszty. Jeśli będziesz użytkować klucz okazjonalnie, mniejsza poręczność i nieco niższe osiągi nie będą stanowiły przeszkody.

Jeżeli natomiast jesteś pasjonatem prac majsterkowiczowskich i posiadasz w swoim warsztacie również inne narzędzia pneumatyczne oraz sprężarkę, wówczas zakup pneumatycznego klucza udarowego może być dobrym wyborem.

Zasilanie sieciowe czy akumulatorowe?

Decydując się na elektryczny klucz udarowy, staniesz przed kolejnym wyborem, a mianowicie decyzją pomiędzy kluczem zasilanym sieciowo lub akumulatorowo. Który wybór okaże się lepszy? To zależy.

  • Zasilanie sieciowe – narzędzia sieciowe zwykle charakteryzują się większymi osiągami, więc jeśli zależy Ci na mocy, prawdopodobnie wśród sieciowych kluczy udarowych znajdziesz odpowiedni dla siebie model. Pamiętaj jednak, że mobilność będzie ograniczona, wymuszając pracę w miejscach ze swobodnym dostępem do gniazdka elektrycznego.
  • Zasilania akumulatorowe – analogicznie należy wspomnieć o nieco niższej (z reguły) mocy tych narzędzi. Niewątpliwie zaletą okaże się nieograniczona mobilność. Musisz jednak pamiętać o tym, że nieużywany akumulator traci żywotność. Jeśli zatem zamierzasz używać narzędzia sporadycznie, lepiej postaw na zasilanie sieciowe.

Wybierz sprawdzonego producenta

Niezależnie od tego, jak mocno zamierzasz eksploatować narzędzie, najlepiej jest postawić na sprawdzonych producentów i wybrać m.in. klucz udarowy Hikoki, DeWalt, Bosch, Milwaukee lub innych cenionych marek, gwarantujących jakość, wydajność i wytrzymałość.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy