Jak ekologicznie zwalczyć ziemiórki?

Ziemiórki z pewnością zaliczają się do najbardziej uciążliwych szkodników roślin ogrodowych, domowych i balkonowych. Zbliżająca się wiosna oraz lato sprawiają, że wielu właścicieli roślin wkrótce rozpocznie kolejną batalię z tymi niepozornymi muszkami. W jaki sposób skutecznie pozbyć się ziemiórek?

Ziemiórki łatwo mylone z owocówkami

Mniej doświadczeni właściciele ogrodów i roślin domowych mogą nie zdawać sobie sprawy, że ich uprawy zostały zaatakowane przez ziemiórki. Te niewielkie muchówki o długości do 4 mm bardzo przypominają popularne owocówki i nie każdy zdaję sobie sprawę, że ma do czynienia ze szkodnikami roślin. Prawdziwym zagrożeniem są larwy ziemiórek – trudno dostrzegalne, bo przeźroczyste. Odżywiają się szczątkami roślin, ale niestety również ich korzeniami. O obecności ziemiórek świadczyć będzie pokaźna kolonia muchówek otaczająca roślinę. Spowolniony wzrost, żółknięcie liści i więdnięcie to kolejne objawy bytowania tych szkodników.

Domowe metody walki z ziemiórkami

Liczebność dorosłych osobników można w warunkach domowych czy balkonowych ograniczać, stosując żółte tablice lepowe stanowiące dla owadów pułapkę. Na podobnej zasadzie zadziała naczynie wypełnione mieszanką wody octu i płynu do zmywania oraz żółtym barwnikiem przyciągającym owady – na przykład kurkumą. Ziemiórki będą się w nim topić. Szkodniki preferują torfowe podłoże, więc w celach profilaktycznych warto je wymieszać z piaskiem, który zwiększy jego przepuszczalność i poprawi odprowadzanie wody. Nie wolno doprowadzać do nadmiernej wilgoci, jaka w połączeniu z wysoką temperaturą tworzy bardzo atrakcyjne warunki bytowania dla ziemiórek. Z otoczenia roślin należy szybko usuwać opadające liście – składnik pokarmowy szkodników.

Najskuteczniejsze rozwiązanie? Profesjonalny preparat owadobójczy!

Jednak domowe metody walki z ziemniórkami niemal nigdy nie są skuteczne w 100%. W jaki sposób trwale wytępić ziemiórki? Zwalczanie tych szkodników jest możliwe z użyciem profesjonalnych preparatów, takich jak SUBSTRAL Polysect przeznaczonych do zastosowania w domu i ogrodzie. Oprysk działa do 3 tygodni, a dobrze dobrany preparat ochroni rośliny także przed innymi popularnymi szkodnikami – między innymi ochojnikami, tarcznikami, mszycami, przędziorkami i wełnowcami.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy