Jakie okna zamontować, by spełniać wymagania programu Czyste Powietrze?

Czyste Powietrze to rządowy program dofinansowania, którego celem jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Uzyskane środki mają pomóc w wymianie źródeł ciepła (na przykład w zakupie i instalacji pompy ciepła) albo w poprawie efektywności energetycznej obiektów mieszkalnych. Jednym z elementów takiej modernizacji jest ocieplenie i maksymalne uszczelnienie między innymi stolarki okiennej. Jakie parametry techniczne muszą mieć zatem okna, by spełnić kryteria programu? Co jeszcze warto wiedzieć o tegorocznej edycji Czystego Powietrza?

Czyste Powietrze 2023 – co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek

Adresatami programu są właściciele domów jednorodzinnych. Zamieszkiwanie lub meldunek pod danym adresem nie jest jednak warunkiem przyznania dofinansowania, a o środki mogą ubiegać się także osoby posiadające po kilka nieruchomości mieszkalnych. Co ważne, w programie nie biorą udziału obiekty w budowie, a jedynie te oddane już do użytku. We wniosku należy wyraźnie wskazać cel finansowania, czyli np. modernizację instalacji grzewczej lub ogrzewania ciepłej wody użytkowej, montaż fotowoltaiki, docieplenie budynku albo wymianę okien na nowe, spełniające kryteria programu. Budżet wynosi aż 103 miliardy złotych, przy czym przyznawane kwoty dofinansowania uzależnione są od progów dochodowych. Maksymalnie ubiegać się można o 135 tysięcy złotych.

Dlaczego wymiana stolarki okiennej jest uwzględniona w programie Czyste Powietrze?

Zastanawiasz się, jaki jest związek między oknami a jakością powietrza? Otóż stolarka okienna przyczynia się aż do 40% strat ciepła w całym domu. To z kolei oznacza, że z powodu nieszczelnych okien musimy intensywniej ogrzewać pomieszczenia, zużywając do tego większe ilości węgla bądź gazu. Wymieniając je na nowe, o doskonałych parametrach technicznych, możemy poprawić efektywność energetyczną budynku – grzejniki nie będą musiały być odkręcone do maksymalnej wartości, a rachunki za ogrzewanie będą opiewać na znacznie niższe kwoty. Chcesz wymienić okna w domu w Nowym Dworze Mazowieckim? Poznaj kryteria programu Czyste Powietrze, by zmodernizować stolarkę i otrzymać dofinansowanie.

Maksymalna przenikalność cieplna dopuszczalna w programie Czyste Powietrze

Nie ma znaczenia, czy decydujesz się na okna plastikowe, czy aluminiowe. To nie materiał wykonania, ale wartość przenikalności cieplnej stanowi kluczowy czynnik. Aby zakwalifikować się do programu Czyste Powietrze w 2023 roku, musisz zainwestować w okna o współczynniku przenikania ciepła na poziomie nieprzekraczającym 0,9 W/m2K. Im niższa jest ta wartość, tym lepiej – definiuje ona ilość ciepła, jaka “ucieka” na zewnątrz przez zamknięte okno. Co ważne, na rynku dostępne są modele nie tylko spełniające te kryteria, ale nawet przewyższające wymagania – np. o przenikalności 0,73 W/m2K. Zanim zdecydujesz się na montaż, dokładnie sprawdź te parametry, aby upewnić się, że inwestujesz w wysokiej jakości stolarkę, a do tego kwalifikujesz się do programu Czyste Powietrze. Warto skorzystać zatem z oferty instalatorów, którzy dostarczają okna różnych producentów, dzięki czemu porównasz współczynniki przenikalności ciepła i wybierzesz najbardziej efektywne rozwiązanie do swojego domu.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy