Jak oszczędzać wodę w domu – proste sposoby

Woda to jeden z najcenniejszych zasobów na naszej planecie, o który powinniśmy nieustannie dbać. Według danych, statystyczny Polak zużywa około 100 litrów wody w ciągu doby. Prognozy Banku Światowego niestety nie brzmią optymistycznie. Wiele miast na kuli ziemskiej boryka się z problemem niedoboru wody, dlatego tak ważne jest jej oszczędzanie. W tym artykule dowiesz się jak oszczędzać wodę w domu. Przeczytaj do końca!

Jak oszczędzać wodę w domu

Istnieje wiele sposobów na racjonalnie używanie wody w domu. Niektóre z nich są bardzo łatwe do wdrożenia w życie, dlatego powinniśmy stosować się do tych rad i zacząć dbać o środowisko. Motywacją do oszczędzania wody wcale nie muszą być kwestie ekologii. Świadome zarządzanie gospodarstwem domowym przyczynia się zarówno do poprawy środowiska, jak i do zmniejszenia wydatków w budżecie domowym. W końcu miesięczne rachunki to bardzo ważna pozycja, dla każdego z domowników.

Wybierz prysznic zamiast kąpieli w wannie

Długie kąpiele są relaksujące zwłaszcza po długim i ciężkim dniu w pracy. Jednak pomyśl, ile wody musi wypłynąć z kranu, aby cała wanna została napełniona. Podczas kąpieli średnio zużywa się 100 litrów wody! Podczas, gdy szybki 5-minutowy prysznic pozwoli zredukować tę liczbę do 50 litrów. To bardzo duża oszczędność, dlatego postaraj się częściej kąpać pod prysznicem. Pamiętaj, że strumień wody nie musi działać cały czas. Przecież nie potrzebujesz wody, gdy nakładasz szampon na włosy. To pozwoli na jeszcze większe oszczędności w zakresie zużycia wody.

Zobacz także: Jak oszczędzać prąd w domu

Woda nadaje się do ponownego wykorzystania!

Innym sposobem, jak oszczędzać wodę w domu jest jej ponowne wykorzystanie. Dajmy wodzie drugie życie! Dlatego przykładowo po ugotowaniu makaronu, nie wylewaj wody z garnka! Gdy ostygnie, można przelać ją do konewki i wykorzystać do podlania roślin. Tak samo jest w przypadku brania kąpieli. Jeśli nie mamy innej opcji i jesteśmy skazani na kąpiele w wannie, nie wylewaj wody do kanalizacji! Można napełnić nią wiadro i z pomocą mopa umyć podłogę w domu.

Jak można oszczędzać wodę w domu

Napraw cieknący kran

Regularnie wymieniaj zużyte uszczelki i nie pozwól, aby z kranu ciekły krople wody. Z pozoru wydają się one mało znaczące jednak w skali roku mogą przynieść ogromne straty w niepotrzebnym zużyciu wody. W tym celu należy sprawdzać wszelkie węże, złącza i baterie, aby upewnić się, czy nie istnieje ryzyko powstania wycieków. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie prawidłowego działania urządzeń, nie warto odkładać naprawy na inny dzień. Najlepiej od razu zająć się problemem lub poprosić o pomoc specjalisty w danym zakresie.

Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i rąk

Przyzwyczajenie zakręcania wody podczas mycia zębów jest bardzo łatwe do wdrożenia w swoje codzienne rytuały. Jest to jedna z podstawowych rad, mające na celu pomoc w redukcji zużycia wody w gospodarstwie domowym. Nie potrzebujesz wody w momencie mycia zębów szczoteczką. Może pozostać ona zakręcona, aż do momentu płukania jamy ustnej. W ten sposób zaoszczędzisz kilka litrów wody i nie będziesz marnować jej bez koniecznego powodu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku mycia rąk. W momencie nakładania mydła na skórę dłoni nie potrzebujemy odkręconego kranu. Duże ilości wody można także zaoszczędzić, dzięki eliminacji zbędnego spłukiwania toalety. W tym celu nie wrzucaj tam środków higienicznych trudnych do spłukania.

Sposoby na oszczędzanie wody w domu

Uruchamiaj pełną pralkę i zmywarkę

Kolejnym krokiem zbliżającym nas do ograniczania zużycia wody jest włączanie pralki oraz zmywarki w momencie, gdy są pełne. Jeśli masz do umycia tylko kilka talerzy zaczekaj, aż uzbiera się ich więcej. Podobnie jest z ubraniami. Nie pierz ich, gdy w koszu na pranie jest niewielka ilość ubrań, lepiej poczekać aż ich przybędzie trochę więcej. Dzięki temu można zmniejszyć liczbę cykli pracy urządzeń w ciągu tygodnia. Jeśli masz taką możliwość, używaj programów oszczędzających zużycie wody.

Sposoby, jak oszczędzać wodę w domu – podsumowanie

W celu zredukowania zużycia wody w domu można podjąć wiele kroków, które wcale nie są trudne do wdrożenia w życie. Ich stosowanie pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, ale również staniemy się bardziej ekologiczni, za co z pewnością Ziemia nam się odwdzięczy. Pamiętajmy, że wodę można oszczędzać nie tylko za pomocą nowoczesnych rozwiązań technicznych. Ta kwestia w dużej mierze zależy przede wszystkim od naszych osobistych przyzwyczajeń i codziennych nawyków.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy