Jak wybrać rurę kominową?

Rury kominowe to absolutnie niezbędny standard w nowoczesnym wykończeniu domu, który jest ogrzewany z wykorzystaniem urządzeń zasilanych różnego rodzaju paliwami. Celem wkładów kominowych jest przede wszystkim zabezpieczenie murowanej formy komina. Wkład stanowi bowiem barierę, która uniemożliwia bezpośredni kontakt spalin z murem. Aby jednak naprawdę tak się stało, rura kominowa powinna zostać odpowiednio dobrana.

Podstawowe parametry przy wyborze rur kominowych

Z czego powinny być wykonane rury kominowe?

Podstawowe parametry przy wyborze rur kominowych

Rury kominowe występują w bardzo wielu modelach, ich dopasowanie do typu otworu kominowego i całej instalacji nie powinno stanowić większego problemu. Trzeba jednak dokładnie ustalić, jakiego wkładu kominowego potrzebujesz. Chodzi przede wszystkim o:

  • kształt – tutaj istotne jest, aby wkład był tak dopasowany, aby nie mógł przemieszczać się we wnętrzu komina. Zakłada się, że do przewodów kwadratowych wykorzystuje się rury okrągłe, natomiast przy przewodach prostokątnych stosuje się wkłady eliptyczne.
  • wymiar wkładu – istotnym wyznacznikiem będzie tutaj długość szybu kominowego. Wkład nie może bowiem być krótszy niż komin. Zakup zbyt krótkiej rury wiąże się bowiem z ryzykiem braku odpowiedniej szczelności i kontaktu spalin z konstrukcją komina. Oczywiście wkład najczęściej składa się z kilku połączonych ze sobą rur. Tutaj pojawia się jeszcze kwestia ekonomii. Im rura jest dłuższa, tym jej cena jest niższa. Za dwie rury po pół metra z pewnością zapłacisz więcej niż za jedną metrową. Warto to mieć na uwadze. Dotyczy to rur tej samej średnicy występującej w tym samym systemie.

Z czego powinny być wykonane rury kominowe?

Materiał, z którego wykonane są rury kominowe, musi się cechować przede wszystkim odpornością. Warto sobie zdawać sprawę z tego, że charakterystyka spalin w dużej mierze zależy od tego, co spala się w piecu. Jeśli paliwem jest drewno, węgiel czy inne paliwo stałe, spaliny mają przede wszystkim bardzo wysoką temperaturę (kilkaset stopni), W przypadku spalania oleju opałowego czy gazu, temperatura spalin jest niższa, natomiast zawierają one bardzo dużo kwaśnych związków chemicznych, co może działać destrukcyjnie na otoczenie komina. Wkład powinien być zarówno odporny na działanie wysokiej temperatury, jak i kwasów. Rury kominowe najczęściej wykonywane są więc ze stali węglowej (czarnej) kwasoodpornej, nierdzewnej, żaroodpornej lub też z polipropylenu. Plusem stali węglowej jest to, że jest ona zarówno żaro-, jak i kwasoodporna, co sprawia, że sprawdza się zarówno w przypadku spalin gorących, jak i kwaśnych. Jeśli zdecydujesz się na wymianę pieca, niekoniecznie więc będziesz musiał wymieniać także przewód kominowy.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy