Jak oszczędzać prąd w domu? Poznaj nasze wskazówki!

Ceny prądu od dłuższego już czasu odczuwalnie wzrastają i nic nie wskazuje na to, aby tendencja ta miała ulec zmianie. Co więcej, obniżenie zużycia energii w domu przysłuży się nie tylko naszym oszczędnościom – będzie to również duży krok w stronę ekologicznego i zrównoważonego życia. Jak zatem oszczędzać prąd w domu? Poznaj nasze wskazówki!

Jak oszczędzać prąd w domu? Zwróć uwagę na oświetlenie!

Jest to chyba najczęściej przytaczany, ale niezwykle istotny punkt. Mówiąc o oszczędzaniu energii z oświetlenia – nie wystarczy jedynie wyłączać światła wychodząc z pokoju, chociaż samo to już dużo daje! Jeżeli jednak zależy nam na wykluczeniu innych szkodliwych nawyków i przyzwyczajeń (lub na wprowadzeniu nowych) możemy zdecydować się na:

    • wymianę zwykłych żarówek na energooszczędne ich odpowiedniki (coraz częściej spotkać się można również z żarówkami biodegradowalnymi, co dla ekosystemu jest zdecydowanie najprzyjaźniejsza opcją) jednak zdecydujemy się na ten krok dopiero, kiedy stare żarówki nie będą już dłużej świecić;
    • montaż rozdzielnego włącznika przy lampach, które mają więcej niż 1 żarówkę – pozwoli to na stopniowanie światła w zależności od potrzeby;
    • częste czyszczenie lub ewentualną wymianę kloszy i żyrandoli – nie powinny one ograniczać dostępu światła, dlatego przy zakupie warto zwrócić szczególną uwagę na ich kształt i kolor;
    • przemeblowanie – chociaż brzmi to dość trywialnie, przestawienie biurka czy miejsca pracy możliwie blisko okna sprawi, że dłużej korzystać będziemy z naturalnego światła.

Zobacz również: Ile kosztuje 1 kwh – od czego zależy cena?

Jak oszczędzać energię w domu? Wprowadź do swojej kuchni tych kilka zmian

Jednym z pomieszczeń, w którym prądu wykorzystujemy najwięcej jest właśnie kuchnia. Aby zmniejszyć swoje rachunki, a przy okazji dołożyć swoją cegiełkę do obniżenia emisji dwutlenku węgla warto znać kilka podstawowych na to sposobów. Jak zatem oszczędzać prąd w kuchni?

  • Gotuj swoje potrawy pod przykryciem – wydaje się to błahe, jednak przyspieszy to proces gotowania i skróci czas korzystania z płyty indukcyjnej czy kuchenki. Możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet 30% energii.
  • Pamiętaj, że produkcja ciepła i zimna wiąże się z wykorzystaniem dużych ilości prądu. Podczas pieczenia unikaj otwierania piekarnika, nie wkładaj też ciepłego jedzenia do lodówki lub zamrażarki.
  • Zwróć uwagę na to w jaki sposób korzystasz z czajnika – nalewaj do niego rzeczywiście potrzebną ilość wody.
  • Uruchamiaj zmywarkę i pralkę jedynie, gdy są one wypełnione – zmniejszysz w ten sposób zużycie zarówno energii, jak i wody. Warto również sprawdzić czy nie mają one ekologicznego / oszczędnego programu – jego stosowanie jest w tym przypadku jak najbardziej zalecane!
  • Przed każdym zakupem sprzętu takiego jak lodówka, zamrażarka czy zmywarka zwracaj uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Te o wysokiej klasie energetycznej oznaczone są jako A+, A++, A+++. Sprawdź również ich moc (moc podawana jest w watach – im wyższa, tym więcej prądu pobiera urządzenie). Co więcej, przed zakupem lodówko-zamrażarki zwróć uwagę na możliwość odrębnego ich działania. Pozwala to na wyłączenie jednej z jej części wtedy, gdy nie jest ona potrzebna.

Włącznik prądu - oszczędzaj prąd w domu!

Oszczędność prądu – o czym jeszcze warto pamiętać?

      1. Zastanów się jaka temperatura w domu wystarcza Ci do komfortowego funkcjonowania – przykładem może być tu 18°C w sypialni. Obniżając termostat o jeden stopień możemy zredukować koszty ogrzewania o nawet 6%.
      2. Dobrym pomysłem jest inwestycja w listwy zasilające – podłączenie do nich różnorodnych urządzeń pozwala na wyłączenie ich jednym kliknięciem. Doskonale sprawdza się to chociażby w biurze. Podłączenie komputera, monitora i ładowarki do telefonu pobiera sumarycznie więcej energii, niż mogłoby się nam wydawać.
      3. Na rynku dostępne są urządzenia, których celem jest właśnie redukcja zużycia prądu. Tego rodzaju system zbiera wszystkie elektryczne sprzęty i na bieżąco monitoruje ich działanie. Powiadamia on o wysokości zużycia prądu oraz przypomina o odłączeniu nieużywanego sprzętu. Umożliwia on również ustawienie czasu, po którym podłączony do niego sprzęt ma się wyłączyć. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie w przypadku bojlera czy lamp ogrodowych.

Jak oszczędzać energię w domu? Pomyśl o alternatywnych źródłach energii

Warto zastanowić się nad wykorzystaniem alternatywnych, odnawialnych źródeł energii (w skrócie OZE). W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się prywatne instalacje fotowoltaiczne – opcja ta nie dotyczy jednak osób mieszkających w blokach czy kamienicach. Dobrze dobrana instalacja może całkowicie zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Możemy dzięki niej zaoszczędzić na rachunkach za prąd, uzyskać niezależność energetyczną a przy okazji ograniczyć swój wkład w emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Rozwiązanie to jest całkowicie ekologiczne.

Jak oszczędzać prąd w domu? Fotowoltaika

Jak oszczędzać prąd w domu? Podsumowanie

Sposobów i motywacji do ograniczenia zużycia prądu jest naprawdę wiele. Wprowadzenie wszystkich zmian jednocześnie nie jest możliwe, jednak każde działania mają znaczenie. Warto wiedzieć, że cena jaką musimy płacić za prąd zależy nie tylko od kosztów jej produkcji i dystrybucji, ale także od tego w jaki sposób ją wykorzystujemy na co dzień. Uważność podczas codziennych czynności, a także świadome zakupy pomogą nam w generowanie mniejszego zużycia energii.

Sunergo - fotowoltaika Poznań, panele słoneczne montaż

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy