Jak optycznie powiększyć pokój? Porady i inspiracje urządzenia

W naszych poprzednich artykułach pisaliśmy o urządzaniu małych pomieszczeń. Jeden z nich dotyczył aranżacji mieszkania w bloku, w którym skupiliśmy się na praktycznej stronie tego problemu. W poniższym tekście dowiesz się natomiast jak optycznie powiększyć pokój. Nie ważne czy jest to salon, sypialnia, czy łazienka. Przedstawiamy kilka najważniejszych rozwiązań, które optycznie powiększą pokój i nie będziemy czuć się jak w klatce.

Kolor ścian, sufitu i podłogi

W małych pomieszczeniach nie możemy malować ścian ciemnymi farbami. Idealnym rozwiązaniem dla ciasnych pokoi będą jasne barwy. Wybierając odcienie bieli optycznie powiększymy pokój – wydawać się nam będzie, że stało się bardziej przestronnie. Dobrze jest dobierać farby w pastelowych kolorach, które nadadzą lekkości pomieszczeniom. Powyższe rozwiązania dotyczą również sufitu i podłogi. W niskich pokojach najlepiej zdecydować się na biały sufit. Jeżeli mamy stare drewnianą podłogę, możemy zdecydować się na pomalowanie jej w podobnym kolorze co ściany. Wzmocni to efekt optycznego powiększenia pokoju. Gdy decydujemy się natomiast na wymianę podłogi, pomyślmy o jasnych barwach – w wąskim pokoju połóżmy na przykład jasne panele wzdłuż pomieszczenia.

optyczne powiększenie pokoju

Jakie kolory?

Barwy, którymi optycznie powiększymy pokój to między innymi: biel, jasne odcienie szarości, bardzo jasny błękit. Na przykład, urządzając mały pokój dziecięcy, możemy zdecydować się na pomalowanie ścian na jasny błękit, natomiast sufit na biało. Pamiętajmy, że chłodne kolory dają większy efekt przestronności niż barwy ciepłe. Chcąc ożywić pokój, możemy zdecydować się na mocniejsze akcenty składające się z ostrych kolorów, lub np. cegły – muszą być to jednak wyłącznie fragmenty ściany (pas poziome lub pionowe)

Jak optycznie powiększyć pokój? Lustra potrafią zdziałać cuda!

Bardzo ważnym elementem, który optycznie powiększy pokój, jest lustro. Odpowiednio dobrane i umieszczone potrafi optycznie powiększyć pokój nawet dwukrotnie! Największy efekt uzyskamy przy dużych lustrach, które nie posiadają ramy. Umieśćmy je naprzeciwko wejścia do pokoju lub w narożniku. Urządzając małą łazienkę wybierzmy jak największe lustro (np. na szerokość całej ściany), które będzie spełniać dwie funkcje – powiększy pomieszczenie oraz będzie o wiele bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu łazienki. W mniejszych salonach zdecydujmy się na lustra, które będą jednocześnie samodzielną dekoracją dzięki ciekawej ramie.

lustra powiększają optycznie pokój

Praktyczne meble

Jak optycznie powiększyć pokój za pomocą mebli? W małych pomieszczeniach musimy użyć takich mebli, które pozwalają na funkcjonalne przechowywanie rzeczy. Chowając urządzenia i inne przedmioty codziennego użytku w środku mebli, zyskamy więcej przestrzeni. W małych pomieszczeniach trudno jest o odpowiednie dobranie mebli. Najlepiej jest zamówić meble wyprodukowane specjalnie na wymiar, ponieważ oszczędzimy maksymalną ilość miejsca. Są one oczywiście droższe, jednak warto dokonać tego wyboru.

Jasne i lekkie

W małych pokojach umieśćmy meble w jasnych odcieniach (ciekawym rozwiązaniem są tutaj szafy, które na drzwiach posiadają lustra). Najlepiej sprawdzają się tutaj meble, które są ustawione na wysokich nogach – dodaje to efektu lekkości. Kupując meble do małego pokoju pamiętajmy, że lepsze będą tutaj meble wysokie i wąskie niż niskie i szerokie.

funkcjonalne meble - optyczne powiększenie pokoju

Dodatki w małych pokojach – jak optycznie powiększyć pokój

Główna zasada urządzania małych pokoi – im mniej dodatków tym lepiej. Najlepiej zrezygnować z nich w zupełności i dobrać takie meble i niezbędne przedmioty, które same w sobie staną się dekoracjami. To samo tyczy się zasłon i firanek. Najlepiej nie używać ich w małych pomieszczeniach, ponieważ ograniczają dostęp do naturalnego światła. Jeżeli okno wychodzi bezpośrednio na ulicę lub chcemy po prostu odrobinę intymności, lepiej zdecydować się na jasne rolety.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy