Jak odnowić stare meble? Renowacja mebli w domu

Znudziły ci się stare meble? A może przeszkadzają Ci pokrywające je rysy lub nietrafiony kolor? Kupowanie nowych sprzętów w tej sytuacji wcale nie jest konieczne. Obojętnie czy dotyczy to cennych antyków czy też elementów mających wartość sentymentalną – renowacja mebli w domu pozwala na podarowanie im drugiego życia, a także na odświeżenie wnętrza mieszkania. W artykule podpowiadamy jak odnowić stare meble, aby na długo się nimi cieszyć.

Jak odnowić stare meble? Zacznij od planu!

Samodzielna renowacja może wydawać się skomplikowana i bardzo czasochłonna. Wcale tak nie jest! W celu osiągnięcia zadowalającego efektu zdecydowanie należy poznać podstawy pielęgnacji i restauracji wybranego surowca. Warto tu jednak zaznaczyć – domowa odnowa sprawdzi się szczególnie w przypadku mebli drewnianych. Od czego zacząć planowanie? To zależy od efektu, jaki pragniemy uzyskać.

Możliwości jest wiele – częste jest eksponowanie naturalnego ułożenie słojów i oryginalnego odcienia drewna. Jeżeli jednak pragniemy dokonać całkowitej metamorfozy można zdecydować się na pokrycie mebli kryjącą warstwą farby. Nada to im świeżego koloru, a co za tym idzie – uzyskamy znaczącą zmianę w aranżacji pomieszczenia. To dzięki temu antyki w nowoczesnym wnętrzu staną się spójną z resztą mieszkania jego częścią.

Renowacja mebli w domu – przygotowanie do prac

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto możliwie najlepiej przygotować się do naszego przedsięwzięcia. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie renowacji na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że potrzebne są do tego odpowiednie warunki – odnawiania nie powinniśmy zaczynać w bezpośrednim słońcu, konieczna jest również ochrona przed opadami. Jeśli z kolei podejmujemy się renowacji mebli w domu pierwszym krokiem będzie wyniesienie z pomieszczenia wszelkich przedmiotów i mebli lub , w przypadku, w którym nie jest to możliwe, zabezpieczenie ich przed osiadaniem uciążliwego pyłu.

W co trzeba się zaopatrzyć, czyli potrzebne do renowacji produkty

Aby zacząć jakiekolwiek związane z renowacją prace potrzebne będzie nam kilka podstawowych narzędzi. Szlifowanie drewnianej powierzchni znacznie przyspieszy szlifierka, choć nie jest ona niezbędna. Możemy posłużyć się również papierem ściernym i przeznaczonymi w tym celu bloczkami, które ułatwią usuwanie powłok w trudno dostępnych miejscach. Do samego malowania potrzebne będą pędzle lub wałek – ich wybór powinien być przemyślany. Wałki nie pozostawiają smug, dobrze rozprowadzają farbę (nawet po laminacie czy okleinie) oraz przyspieszają pracę. Pędzel z kolei może pozostawiać smugi i zacieki, wymaga większej ostrożności i uwagi przy dobieraniu ilości farby. Sprawdzi się gdy nie zależy ci na idealnie gładkiej powierzchni, ale raczej podkreśleniu nieidealnej struktury drewna oraz podczas postarzania. Dodatkowo – na czas renowacji dobrze jest wyposażyć się w okulary ochronne, maskę oraz odzież roboczą.

Jak odnowić stare meble? Potrzebne narzędzia

Zależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać musimy zakupić odpowiednie do jego osiągnięcia środki. Aby wyeksponować słoje i naturalne drewno sięgnijmy po specjalistyczne oleje, lakiery i woski. Chcąc pokryć meble kryjącą warstwą potrzebne będą z kolei dedykowane do mebli farby. Ciekawym rozwiązaniem jest wariant pośredni. Polega on na tym, iż połączone jest uwydatnienie słojów i naturalnych właściwości drewna z wybranym, nietypowym kolorem. W tym celu potrzebna będzie lakierobejca dekoracyjna – szeroką ofertę różnych odcieni znaleźć można między innymi w marketach budowlanych.

Jak odnowić stare meble – przygotowanie powierzchni mebli drewnianych

Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych konieczne będzie przygotowanie powierzchni mebli do dalszej pracy. Pierwszym i wyjątkowo ważnym krokiem jest usunięcie starych, łuszczących się powłok malarskich lub lakierniczych – można zrobić to za pomocą szlifierki lub gruboziarnistego papieru ściernego. Zeszlifujmy je także w przypadku, w którym meble zamierzamy wykończyć za pomocą innych produktów niż ostatnio. Demontujemy również wszelkie uchwyty oraz klamki. Dodatkowo – warto pamiętać o dokładnym przeczytaniu instrukcji dołączonej do środka, którego zamierzamy użyć. Znajdziemy tam cenne informacje o przygotowaniu powierzchni drewna lub innego surowca (na przykład MFD lub okleiny). Kolejnym krokiem pozwalającym uzyskać zadowalający efekt końcowy jest odpylenie (odkurzenie) mebli oraz dokładne umycie wszelkich wnęk i zakamarków.

Renowacja mebli w domu – malowanie i lakierowanie

Proces malowanie i lakierowania mebli zależny jest od wytycznych producenta konkretnego wyrobu. Informacji na temat tego jak go używać (za pomocą jakich narzędzi, w jakich warunkach) należy szukać w karcie technicznej produktu. Warto pamiętać, że sposoby nakładania podobnych produktów mogą znacząco się od siebie różnić. Większość produktów do osiągnięcia zamierzonego efektu wymaga nałożenia 2-3 jego warstw.

Odnawianie mebli jest jednym z postulatów założeń zero waste. Stare meble, które zalegały w domach dziadków wracają do mody jak mieszkania w stylu prl. Jest to świetny przykład ponownego użytku mebli.

Jak odnowić stare meble kuchenne?

Renowacja mebli w domu - malowanie mebli

Popularna jest również renowacja mebli kuchennych. Fakt ten nie dziwi – inwestycja w nową zabudowę jest sporym wydatkiem. Proces ich odnawiania nie różni się od restaurowania innego rodzaju elementów. W przypadku kuchni wyjątkowo istotne jest jednak odtłuszczenie drewna – nowa warstwa lakieru lub farby nie uzyska wystarczającej przyczepności do tłustej powierzchni. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku starej zabudowy pokrytej zniszczoną przez czas i użytkowanie okleiną. W takich przypadkach dobrym pomysłem może okazać się zerwanie starej okleiny i pokrycie płyty farbą według wytycznych producenta.

Jak odnowić stare meble – podsumowanie

Renowacja starych i wysłużonych mebli staje się coraz popularniejsza. Jest doskonałym sposobem na odświeżenie aranżacji, pobudzenie kreatywności, a dzięki niej zyskamy jedyny w swoim rodzaju element, który w pełni odzwierciedlać będzie nasze upodobania. Do osiągnięcia zamierzonego efektu wystarczy zapoznać się z podstawowymi zasadami, a także wyposażyć się w potrzebne narzędzia i cierpliwość. Mimo wszystko – warto!

Podobne artykuły

Komentarze

  1. jesli jest drewniany, przede wszystkim dobrze zeszlifowac a potem impregnatem (ja uzywam vidarona – wydobywa naturalne piekno drewna , dobrze chroni i szybko schnie)

  2. podstawą zadowolenia z łazienki jest jej odporność na wilgoć dlatego ściany w kuchni pomalowałam specjalną farbą z cząsteczkami srebra śnieżka kuchnia łazienka

  3. Uwielbiam odnawiać stare czy zniszczone meble i nadawać im drugie życie. Tak jak wcześniej ktoś pisał super w tych pracach sprawdza się Vidaron. Bardzo dobry impregnat – zabezpiecza solidnie, spory wybór kolorów. Dla mnie niezastąpiony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy