Estetyka projektowania wnętrz w czasach PRL ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Coraz więcej osób jednak z tęsknotą wspomina lata 60,70 czy 80. Styl PRL w mieszkaniu wraca do łask i zdobywają sporą popularność. W magazynach wnętrzarskich znaleźć można ogromną ilość zdjęć pomieszczeń współczesnych domów, w których królują meble i dodatki inspirowane właśnie tym stylem. Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?
Styl PRL – czym się charakteryzuje?
Styl PRL w mieszkaniu powinien odznaczać się głównie sporą ilością mebli, bogatym wzornictwem i wieloma materiałami, przeważnie na małej przestrzeni. Wybierając wystrój PRL, nie może w nim zabraknąć tureckich dywanów, wzorzystych tapet i zasłon. W tamtych czasach nie było tak ogromnego wyboru oraz dostępności przedmiotów codziennego użytku, jak i ozdób. Moda PRLu jest specyficzna, dlatego dla osób ceniących sobie jasne przestrzenie, dobrym wyborem będzie aranżacja mieszkania w stylu angielskim lub prowansalskim.
Mieszkanie w stylu PRL – sposób wykończenia ścian i podłóg
Decydując się na styl PRL w mieszkaniu, warto zmienić sam sposób wykończenia ścian oraz podłóg. W tamtych latach przeważały parkiety drewniane układane w różne wzory (jodełki, drabinki, cegiełki, kwadraty). Często sięgano również po wykładziny czy linoleum. Ściany w mieszkaniu w stylu PRL zdobione były natomiast lamperią wykonaną błyszczącą farbą olejną. W wystroju PRL nie może także zabraknąć dekoracyjnej boazerii. Wszelkie rozwiązania z tego czasu stanowiły połączenie funkcjonalności, prostoty i ergonomii.
Wystrój PRL – wybór mebli
Mieszkanie w stylu PRL było w tamtym okresie zawsze przeładowane. Nawet w małych pokojach znajdowała się duża ilość mebli i innych sprzętów. Wybierając wystrój PRL nie trzeba wcale decydować się na wszelkie napotkane meble z tamtego okresu, a wybrać jedynie te najładniej wykonane i estetyczne. Zrezygnujmy więc z niereprezentatywnego tapczanu, a zamiast niego wybierzmy symbol tamtych czasów, a więc model fotela „366” czy też kultowy fotel „RM58„. Dobrym wyborem będzie także klimatyczny kredens czy też niewielka meblościanka, ważne jest to, aby nie przytłoczyć zanadto wnętrza. Do tego świetnie z wystrojem mieszkania PRL będzie komponować się zabytkowa porcelana.
Często meble z tego okresu możemy znaleźć na lokalnych grupach sprzedażowych, czy po prostu dostając je po dziadkach. Część z nich mogła zalegać w piwnicach i ulec zniszczeniu. Renowacja mebli w domu jest w stanie odzyskać ich dawny blask i klasę.
Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL – dodatki
Mieszkanie w stylu PRL musi także uwzględniać pewne dodatki. W takich aranżacjach nie może więc zabraknąć dekoracji o różnej formie i wzornictwie. Polecane dodatki do wystroju PRL to:
- kwietniki – charakterystyczne dla mieszkania w stylu PRL są zwłaszcza modele czarne i stalowe. Możemy zdecydować się na propozycję stojącą, czy taką do powieszenia na ścianie. W kwietniku warto umieścić rośliny, które będą stanowiły znakomitą ozdobę wnętrza.
- figurki – elementem dekoracyjnym, którego nie może zabraknąć w wystroju PRL są oczywiście porcelanowe figurki. Warto je wyeksponować w przeszklonej komodzie czy kredensie. Polecane są zwłaszcza te produkowane w Ćmielowie przez świetnych polskich projektantów należących do IWP, czyli Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Możemy wybierać wśród postaci ludzi, ale i zwierząt (koty, psy, ptaki, byki, pingwiny).
- plakaty – kolejnym elementem, którego nie powinno zabraknąć w mieszkaniu w stylu PRL są plakaty. Warto zainwestować zwłaszcza w plakaty stworzone do filmów czy sztuk teatralnych, które będą znakomitą ozdobą i nadadzą wnętrzu wyjątkowego klimatu. Dzięki nim, z pewnością można przenieść się w tamte czasy.
- kilimy – w tamtym okresie dużym zainteresowaniem cieszyły się cepelie, czyli na przykład wieszane na ścianach kilimy o wzorach folkowych czy geometrycznych.
Mieszkanie w stylu PRL – rośliny
Symbolem tamtych czasów była również niepozorna paprotka. Tej rośliny nie może również zabraknąć w wystroju PRL. Moda PRLu była w ubiegłych latach chaotyczna i kiczowata, jednakże warto podkreślić to, że nie brakowało w niej zieleni. Dlaczego paprotka była tak chętnie wybierana? Możliwe, że przez swój egzotyczny wygląd, jak i spore walory dekoracyjne. Współcześnie sięgamy po kwiaty o znacznych rozmiarach, takie jak bluszcze, palmy, monstery czy zamiokulkasy. Paprotkę możemy ustawić na kwietniku, drewnianej komodzie czy krześle.