Elektryczne podgrzewacze wody – jak wybrać najlepszy model dla swoich potrzeb?

Elektryczne podgrzewacze wody pozwalają szybko i efektywnie ogrzać wodę dostarczaną z wodociągu lub własnego źródła. Dlatego świetnie sprawdzają się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w altanach na działce, wypoczynkowych bungalowach, a nawet w budynkach gospodarczych. Jak wybierać elektryczne podgrzewacze wody do kuchni lub łazienki i na co warto zwracać uwagę?

Jak działają elektryczne podgrzewacze wody przepływowe?

Elektryczne podgrzewacze wody to niewielkie urządzenia, które regulują temperaturę wody w momencie, kiedy ta przez nie przepływa.

Podgrzewacz nie zużywa energii elektrycznej na utrzymanie stałej temperatury (jak np. bojler), ale uruchamia się dopiero w momencie, kiedy jest potrzebny, i wyłącza natychmiast po zakręceniu kurków.

Można go zastosować wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba dostępu do ciepłej wody. Jego montaż nie jest przesadnie skomplikowany i nie wymaga dodatkowych zmian projektowych.

Podgrzewacze wody to przede wszystkim wygoda, ponieważ ciepła woda jest dostępna bez żadnych ograniczeń; nie trzeba czekać na uzupełnienie zbiornika i wyregulowanie temperatury.

Decydując się na montaż takiego urządzenia, warto jednak pomyśleć o hydroforze, który utrzyma prawidłowe ciśnienie wody.

Aby zapewnić możliwie dużą efektywność i wygodę podgrzewania, odległość między punktem poboru wody a samym podgrzewaczem powinna być możliwie niewielka. Urządzenie należy montować jak najbliżej ujęcia wody.

W zależności od jego ceny moc grzewcza może być stała (w tańszych modelach) lub zmienna (w modelach ze sterowaniem elektronicznym).

Jak wybrać podgrzewacz wody?

Sklepy internetowe oferują szeroki wybór tego typu urządzeń. Na co zwrócić uwagę, wybierając profesjonalny podgrzewacz wody?

Moc podgrzewacza

Moc urządzenia powinna odpowiadać indywidualnemu zapotrzebowaniu domowników.

Kiedy ma ono ogrzewać wodę podczas korzystania ze zlewozmywaka lub umywalki, za optymalną moc uważa się od 3 do 5 kW.

Jak wybrać podgrzewacz wody?

Bardziej wydajne urządzenie będzie potrzebne, jeśli ma ono ogrzać wodę w wannie, kabinie prysznicowej lub w kilku punktach jednocześnie. W takiej sytuacji specjaliści zalecają nawet 12–15 kW mocy.

Jak czytać parametr mocy? Podgrzewacz o mocy od 3 do 5 kW będzie w stanie podgrzać maksymalnie od 4 do 5 litrów wody na minutę. Dlatego małe urządzenia sprawdzą się np. do zmywania, ale przy kąpieli już nie.

Należy pamiętać, że podgrzewacz o mocy kilkunastu, a tym bardziej kilkudziesięciu kW może wyraźnie przyczynić się do zwiększenia rachunków za prąd. Dlatego każdy inwestor powinien na własną rękę oszacować opłacalność takiego wydatku.

Podgrzewacz jedno- czy trójfazowy?

Podgrzewacze jednofazowe są zasilane prądem o napięciu 240 V. Wystarczają do ogrzania wody doprowadzanej do jednego punktu o niezbyt intensywnym poborze. Są one mniejsze i łatwiej ukryć je tak, aby nie rzucały się w oczy.

Większe instalacje mogą wymagać wyższego napięcia – 400 V. Są to tzw. podgrzewacze trójfazowe. Większość podgrzewaczy wielopunktowych to właśnie urządzenia trójfazowe. Mogą one zasilać jednocześnie kilka punktów odbioru wody. Modele jednopunktowe zwykle będą też jednofazowe.

Stopień odporności na wilgoć

Elektryczne podgrzewacze wody przepływowe, które pracują w wilgotnym środowisku (np. w łazience), powinny spełniać określone standardy ochrony IP (ang. Ingress Protection). To gwarancja, że nawet w przypadku zalania urządzenia nie dojdzie do awarii groźnej dla zdrowia lub życia użytkownika.

Elektryczne podgrzewacze wody podumywalkowe czy nadumywalkowe?

W ofercie różnych producentów można znaleźć zarówno modele montowane pod umywalką, jak i nad nią. Zasada działania urządzenia w obu przypadkach jest dokładnie taka sama. (Choć podgrzewacze podumywalkowe są zwykle chętniej wybierane z uwagi na większą ergonomię korzystania).

Elektryczne podgrzewacze wody podumywalkowe czy nadumywalkowe?

Co więcej, dostępne są modele nadumywalkowe z baterię kranową i bez niej. Te pierwsze sprawdzą się nad umywalką i zlewem, gdy potrzebne jest doraźne rozwiązanie, np. na czas remontu lub na działce. Z takim urządzeniem podgrzejesz wystarczającą ilość wody, aby umyć ręce lub naczynia (w zależności od mocy ogrzewacza).

W przypadku modeli podumywalkowych na uwagę zasługują te z przyłączem wody o obrotowych elementach. Ich ruchomość sprawia, że urządzenia można zamontować pod różnymi kątami, unikając przy tym ich uszkodzenia i zachowując wysoką wydajność.

Alternatywą dla elektrycznego podgrzewacza przepływowego jest model pojemnościowy, który może gromadzić zapas wody w zbiorniku. Zajmuje on jednak więcej miejsca, dlatego częściej niż w łazience stosuje się go w budynkach gospodarczych. W domu najłatwiej zamontować go w piwnicy.

fot. tytułowa: Clay Banks | Unsplash.com

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy