Poznaj największe zalety stolnic silikonowych

Stolnice silikonowe są przeznaczone do prowadzenia prac kuchennych związanych z przygotowywaniem dań głównych i deserów. Świetnie radzą sobie także jako ochrona blatu szafki czy stołu, zabezpieczając je przed uszkodzeniami mechanicznymi (rysy, odkształcenia) oraz zabrudzeniami. Zobacz, czym charakteryzują się te akcesoria i dlaczego warto kupić je dla siebie.

Wygodne wyrabianie ciasta

Stolnica silikonowa jest stworzona z myślą o wyrabianiu ciasta i do tego też została przystosowana. Producenci umieszczając na jej powierzchni okręgi o różnych średnicach ułatwiają Ci formowanie okrągłych placków oraz form, np. na pizzę.

Ciasto nie przywiera do powierzchni silikonowej – łatwo od niej odchodzi, nie zostawiając resztek i nie strzępiąc się. To zaleta w porównaniu z tradycyjną deską drewnianą, którą ciągle trzeba podsypywać mąką, aby ciasto nie kleiło się i nie traciło swojej zwartości.

Z jednej strony ciasto nie przywiera, a z drugiej idealnie przylega do stolnicy. Ta zaś leży na płasko na stole niemal w taki sposób, aby była do niego przyklejona. Najlepiej jest zwilżyć ją od spodu, co zapewni stabilność i nieruchomość podczas wyrabiania czy energicznego wałkowania. Stolnica nie przesuwa się po całym stole i jest bardzo wygodna w eksploatacji.

Łatwe przechowywanie i mycie

Warto uświadomić sobie to, co jest największą zaletą stolnicy silikonowej. To bez wątpienia łatwe i wygodne mycie w zlewie, bez konieczności skrobania czy szorowania. Tu resztki ciasta odchodzą znacznie łatwiej, często pod wpływem strumienia wody. Z powodzeniem wystarczy mycie wodą z dodatkiem płynu do naczyń, aby usunąć wszystkie zabrudzenia. Po osuszeniu można stolnicę zwinąć w rulon i schować, choć odpowiednie będzie też przechowywanie na płasko, np. na szafce.

Stolnica silikonowa jako ochrona blatu

Stolnica silikonowa to doskonała ochrona blatu, która nie zajmuje dużo miejsca, a zarazem świetnie spełnia swoją funkcję. Możesz z powodzeniem zostawić ją na blacie roboczym rozłożoną na stałe, aby zyskać w ten sposób dekorację i zabezpieczenie powierzchni. Jeśli chodzi o czyszczenie, to wystarczy przetarcie wilgotną ściereczką i gotowe – powierzchnia maty jest estetyczna, nie przesiąka zapachami, zachowuje swój oryginalny kolor.

Stolnica silikonowa jako ochrona blatu

Stolnice z silikonu – ograniczenia

Choć stolnica silikonowa ma cały szereg zalet, to jednak warto wspomnieć o jej ograniczeniach. Do największych zalicza się brak odporności na kontakt z ostrymi narzędziami. Zatem odpada siekanie czy krojenie warzyw na zupę lub sałatkę. Powierzchnia silikonu niemal od razu zostałaby uszkodzona, a nieestetyczne rysy trwale by ją oszpeciły.

Czy stolnica silikonowa jest warta rozważenia? Jak najbardziej! Choć oprócz niej trzeba posiadać jeszcze deski do krojenia, np. drewniane czy plastikowe, to do wyrabiania ciast może sprawdzić się równie dobrze, jak klasyczna stolnica z drewna.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy