Ekspresy do kawy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wiele osób rozpoczyna każdy dzień od delektowania się aromatyczną kawą, która dostarcza energii potrzebnej do podejmowania codziennych wyzwań. Tradycyjny sposób przygotowania tego wyjątkowego napoju jest dosyć czasochłonny, ale ekspresy do kawy znacznie ułatwiają ten proces. Każdego roku na rynku pojawiają się nowe modele, które coraz bardziej zwiększają możliwości – w sprzętach wysokiej klasy jeden przycisk umożliwia przyrządzenie najpopularniejszych specjałów z kawiarni! Z naszego poradnika dowiesz się, jak działają ekspresy do kawy i czym charakteryzuje się model wysokiej jakości.

Ekspresy przelewowe – pierwsze urządzenia do robienia kawy

Kawa to napój znany od wielu stuleci, a ludzie od dawna poszukiwali sposobu, który ułatwi przygotowanie tego wyjątkowego napoju. Pierwsze dzbanki z przykrywką, które były inspiracją do stworzenia ekspresów, pojawiły się już w XVII wieku! Jednak od tego momentu musiało upłynąć kolejne kilka stuleci, aby pojawiły się pierwsze ekspresy do kawy, przypominające urządzenia, które możemy spotkać dziś na półkach sklepowych. 

Prawdziwy rozwój sprzętów ułatwiających przygotowanie kawy zaczął się w początkach XX wieku, a jako pierwsze pojawiły się ekspresy przelewowe. To proste urządzenia, w których można przygotować jedynie kawę czarną. Zazwyczaj nie posiadają wbudowanego młynka do kawy, a czas parzenia kawy jest długi – potrwa około 15 minut. W pojemniku umieszcza się specjalny filtr przez który jest przesączana kawa –  zapobiega to przedostawaniu się fusów. Do głównych zalet ekspresów przelewowych należy niska cena, nieduży rozmiar i łatwa konserwacja.  

Kawa

Ekspresy do kawy ciśnieniowe – jak działają?

Na przestrzeni wieku technologia stale się rozwijała i pojawiły się bardziej zaawansowane ekspresy ciśnieniowe. Ich działanie opiera się na przepuszczaniu przez zmieloną kawę gorącej wody, a kluczowe znaczenie ma właściwie dobrane ciśnienie. Wśród urządzeń tego typu znajdziemy zarówno urządzenia w pełni automatyczne, jak i takie które wymagają samodzielnego wkładu. Można je podzielić na 3 główne typy:

  • Ekspresy kolbowe – zostały stworzone z myślą o przygotowywaniu espresso, ale ich obsługiwanie wymaga pewnej wiedzy o procesie parzenia kawy. To modele półautomatyczne – użytkownik musi samodzielnie zmielić ziarna, ustawić długość parzenia i ilość ziaren, przez co osiągane efekty mogę nie być satysfakcjonujące za każdym razem. 
  • Ekspresy kapsułkowe – to urządzenia w pełni automatyczne, które przygotują kawę ze specjalnej kapsułki. Co prawda kawa do ekspresów kapsułkowych  jest dostępna w wielu ciekawych wariantach smakowych, ale nigdy nie będzie tak pyszna, jak kawa przyrządzona ze świeżo mielonych ziaren. Ponadto, to kosztowne i nieekologicznie rozwiązanie, które nie sprzyja zdrowiu.
  • Ekspresy automatyczne – to modele, które posiadają wbudowany młynek do mielenia ziaren oraz specjalne programy, dzięki którym można przygotować różne specjały. Bardziej zaawansowane modele posiadają także wbudowany spieniacz do mleka. Cały proces przygotowania kawy trwa zaledwie kilkanaście sekund, dzięki czemu można zaoszczędzić wiele czasu w porannym pośpiechu.

Niedrogą alternatywą dla ekspresów ciśnieniowych jest także kawiarka, czyli czajniczek ciśnieniowy. W kawiarce, podobnie jak w ekspresie przelewowym, można przygotować tylko kawę czarną, ale to sprzęt często wybierany przez osoby, które dopiero niedawno rozpoczęły rytuał codziennego picia kawy.  

Kawa

Automatyczne ekspresy do kawy – czym się cechuje dobry model?

Jeśli chcesz mieć dostęp do różnych rodzajów kaw, przyrządzanych za każdym razem ze świeżo zmielonych ziaren – wybierz automatyczny ekspres do kawy. Zależnie od swoich potrzeb, na rynku znajdziesz modele, które przygotują wyłącznie kawy czarne, jak i takie, które potrafią przyrządzić kawy mleczne z gładką pianką. Automatyczne ekspresy do kawy to najbardziej zaawansowane technologicznie modele, a najlepsze z nich potrafią przygotować napoje na poziomie światowych kawiarni. 

Na ostateczny smak ma wpływ nie tylko wybrana kawa do ekspresów, ale także technologie urządzenia, które biorą udział w jej przygotowaniu. Czym się kierować przy wyborze ekspresu? Oto kilka wskazówek:

  • Młynek do kawy – zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany. Stalowe młynki są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia, dzięki czemu ekspres będzie działał bezawaryjnie przez dłuższy czas.
  • Łatwość obsługi – warto zdecydować się na model z dużym, kolorowym wyświetlaczem, który w czytelny sposób prezentuje wszystkie dostępne opcje. 
  • Jednostka zaparzająca – to kluczowy element, który wpływa na smak kawy i możliwości dopasowania intensywności napoju do swoich preferencji. Ekspresy do kawy szwajcarskiej marki Jura charakteryzują się jednostką, która daje szeroki zakres regulacji ilości kawy – od 5 do aż 16 gramów. Ponadto, marka Jura opatentowała Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej, który optymalizuje czas ekstrakcji dla każdego specjału.
  • Wbudowane programy czyszczące – pozwalają w łatwy sposób zadbać o stan urządzenia. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie środki pielęgnacyjne znajdują się w ofercie producenta i wybrać model z programami czyszczenia i odkamieniania wewnętrznych części.
  • Pojemność zbiorników – warto porównać wielkość zbiorników w poszczególnych modelach i wybrać model, który oferuje większa pojemność, szczególnie jeśli planujesz przygotowywać wiele kaw każdego dnia. 

Ekspres

Jeśli zależy Ci na różnorodności, zwróć także uwagę na ilość specjałów kawowych – zaawansowane modele marki Jura potrafią przygotować nawet kilkanaście rodzajów kaw! Ponadto, urządzenia szwajcarskiego producenta są wyposażone w Technologię Gładkiej Pianki, która gwarantuje perfekcyjną konsystencję pianki mlecznej dla każdego specjału. 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy