Podstawowe elektronarzędzia do obróbki drewna – w co musi wyposażyć się majsterkowicz?

Własnoręcznie zbudowana altana ogrodowa lub szafka nocna. Przygotowana zabudowa szafy bądź stolik kawowy. Jest mnóstwo mebli i rozmaitych elementów z drewna, które warto zbudować samodzielnie. Dla miłośników majsterkowania praca z drewnem przynosi satysfakcję, jest przyjemna, a nawet relaksująca. Do obróbki drewna są jednak niezbędne rozmaite narzędzia – bez nich po prostu się nie obejdzie. Mają bowiem za zadanie nie tylko ułatwić pracę, ale i zagwarantować precyzję i bezpieczeństwo działania. Jakie narzędzia i akcesoria przydają się w domowym warsztacie majsterkowicza?

Narzędzia do obróbki drewna – bez tego ani rusz!

Majsterkowicz powinien zacząć od stołu, na którym będzie mógł wykonywać poszczególne prace. Poza tym dobrze jest wygospodarować oddzielne pomieszczenie na obróbkę drewna. Niektóre zadania, które nie wiążą się z dużym zapyleniem i zabrudzeniem, można wykonać nawet w zwykłym pomieszczeniu, jednak podczas większości prac z drewnem, spadające na podłogę wióry to dopiero początek.

Stół warsztatowy do obróbki drewna i niezbędne akcesoria

Wystarczy zwykły stół, ale majsterkowiczom regularnie pracującym z tym naturalnym surowcem, poleca się te specjalne – stabilne, z możliwością regulacji blatu i z zaciskami do trzymania materiału.

Kolejne, bardzo praktyczne narzędzia do obróbki drewna, to akcesoria stolarskie. Wśród nich są imadła odpowiedzialne za stabilizowanie drewna podczas jego obrabiania, a także przydatne do zaciskania np. na czas wiązania kleju.

Klasyczne ręczne narzędzia do drewna

Do żłobienia w drewnie – np. otworów i rowków – przydaje się dłuto. Strug zaś, nazywany popularnie heblem, nadaje się do odkrawania cienkich pasków drewna, zaokrąglania jego krawędzi i usuwania zniszczonej warstwy.

Czym przecinać drewno?

Do cięcia drewna potrzebna jest odpowiednia piła. W grę wchodzi właściwie dobrany rozmiar zębów i ich kształt, a także odstępy między zębami. Inaczej bowiem wykonuje się cięcia poprzeczne lub podłużne. W rękach zawodowców sprawdza się pilarka tarczowa, ale coraz częściej majsterkowicze urządzający warsztat w swoim domu, stają się jej użytkownikami. Ta profesjonalna maszyna pozwala bowiem na wykonanie wszystkich ciężkich prac z drewnem. Jeśli zaś w grę wchodzi precyzja prowadzonych cięć, dobrze jest rozejrzeć się za pilarko-zgłębiarką.

Wśród uniwersalnych narzędzi, które przydają się w obróbce drewna, znajdujemy również piłę szablastą, tzw. lisi ogon. Brzeszczoty podlegające wymianie sprawiają, że zyskujemy na narzędziu wielofunkcyjnym, mogącym zastąpić nawet kilka urządzeń.

Wiertarki – podstawowe narzędzia do wykonywania otworów

Elektryczna wiertarka lub wiertarko-wkrętarka pozwoli na wykonanie otworów. To narzędzie dostępne jest w szerokiej palecie modeli, a wśród polecanych marek znajduje się firma Stohr – specjalista w dziedzinie elektronarzędzi.

Szlifierki do wygładzania powierzchni drewnianych

Zanim elementy drewniane zostaną poddane malowaniu lub lakierowaniu, konieczne jest wygładzenie powierzchni. Do tego celu potrzebna jest szlifierka i umieszczony w niej papier ścierny o odpowiedniej gradacji.

Precyzyjna obróbka drewna

Miłośnik majsterkowania postawi również na mikronarzędzia (np. mikrofrezarkę), pomocne w pracy z najdrobniejszymi elementami. Jeśli trzeba, znajdzie ponadto mnóstwo innych akcesoriów i urządzeń, które pozwolą na wykonywanie nie tylko prostych, ale i najbardziej złożonych prac z drewnem.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy