Drzewa owocowe w ogrodzie – zalety i wady

Drzewka owocowe mogą być niezwykle istotnym elementem zagospodarowania przestrzennego ogrodu. Dodatkowo – smak i zapach świeżych owoców z własnego sadu, jest niezastąpiony. Jednak uprawa drzewek owocowych wymaga niemałej wiedzy i sporych nakładów pracy. Czy jest to opłacalna i sensowna inwestycja?

Drzewa owocowe w ogrodzie – zalety

Uprawa drzewek owocowych może stać się doskonałym sposobem na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Rośliny wymagają troski i regularnego wykonywania prac polegających na nawożeniu, podlewaniu czy przycinaniu. Ogrodnictwo to hobby, które może pomóc w odcięciu się od codziennego stresu. 

Owoce wyhodowane we własnym ogrodzie to gwarancja zdrowia na talerzu. Drzewa, takie jak brzoskwinie czy śliwy, z reguły decydują się posadzić osoby zdecydowane na przygotowywanie różnorodnych konserw. Brak stosowania chemicznych środków sprawia, że owoce z domowego sadu są źródłem pełnowartościowych substancji odżywczych i witamin.

Warto pamiętać, że owoce własnej hodowli cechują się zdecydowanie bardziej atrakcyjnym smakiem niż te dostępne na sklepowych półkach. Jest to spowodowane w dużej mierze tym, że te przygotowywane do sprzedaży są zrywane niedojrzałe. W ogrodzie, ulubione jabłka czy wiśnie, mają czas na pobieranie substancji odżywczych z drzewa tak długo, jak tego potrzebują. Nie można zapomnieć o tym, że ceny owoców w sklepach nieustannie rosną. Możliwość zebrania ich z drzewa na własnym podwórku to doskonała okazja na zniwelowanie nieco niezbędnych wydatków.

Drzewa owocowe w ogrodzie – zalety i wady

Czy uprawa drzewek owocowych to same plusy?

Jednak uprawa drzewek owocowych wiąże się też z koniecznością kupna sadzonek, które często wiążą się z niemałym wydatkiem. Już na tym etapie należy również dysponować wiedzą, która umożliwi kupno zdrowych drzewek, które po zasadzeniu przyjmą się i wydadzą smaczne owoce.

Drzewka owocowe wymagają odpowiedniego nawożenia, podlewania, a w wyjątkowo chłodne tygodnie warto też zadbać o ochronę przed mrozem. Czasem, ciężar owoców może też wywołać wyginanie się lub łamanie gałęzi – w takiej sytuacji niezbędna jest budowa podpór, które wesprą roślinę.

Hodowla drzewek owocowych bezsprzecznie wiąże się z koniecznością pewnych wydatków i niemałych nakładów pracy. Jednak smak niepowtarzalnych owoców, który nie jest wspomagany chemikaliami, z pewnością wynagrodzi trud włożony w dbałość o wybrane rośliny.

Jakie drzewka owocowe warto wybrać do swojego ogrodu?

Jakie drzewka owocowe warto wybrać do swojego ogrodu?

Zastanawiając się nad tym, jakie drzewka owocowe warto posadzić w swoim ogrodzie, należy przede wszystkim przeanalizować warunki panujące na działce. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór gatunków, które nie są podatne na choroby, a także mają małe korony. Znacząco ułatwi to proces pielęgnacji, a także zbioru plonów.

Często polecane są jabłonie papierówki, nektaryny i śliwy węgierki. Owoce te są lubiane przez wiele osób i można przygotować z nich przepyszne przetwory. Papierówki to doskonała odmiana na jabłecznik, a śliwki mogą posłużyć za materiał na ulubiony dżem lub kompot. 

Decydując się na zakup drzewek owocowych, należy pamiętać o tym, aby wybierać zdrowe egzemplarze. Przed udaniem się do szkółki, warto więc zaopatrzyć się w podstawową wiedzę dotyczącą hodowli owoców. Dobrej jakości drzewka sprawią, że ich pielęgnacja będzie przyjemna, a pierwsze zebrane owoce z pewnością okażą się źródłem satysfakcji.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy