Aluminiowa pergola tarasowa – z czego się składa i jak działa?

Aranżacja otoczenia domu nie należy do łatwych. Wszystko musi pięknie wyglądać, pasować do siebie, stwarzać przytulną przestrzeń, ale przede wszystkim – być funkcjonalne. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej zadaszyć swój taras, doskonałym i nowoczesnym rozwiązaniem jest pergola tarasowa aluminiowa. Jak działa? Dlaczego jest taka wyjątkowa? Z jakich elementów się składa? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Czym są pergole tarasowe?

Pergola to rodzaj zadaszenia tarasowego i ogrodowego, które dzięki swojemu nowoczesnemu wyglądowi, trwałości i budowie z czasem zastępują altany, markizy czy ogrody zimowe. Wszystko dzięki temu, że są one wykonane z materiałów, które są bardziej odporne na zmienność pogody – deszcz, śnieg, mróz i promienie słoneczne, a także silny wiatr. Pergole pozwalają zadaszyć właściwie każdą powierzchnię – wszystko dzięki możliwości łączenia ze sobą modułów.

Dodatkowo pergole tarasowe można wzbogacić o wyposażenie dodatkowe. Zadaszony pergolą taras możesz ogrzać promiennikami ciepłą czy zabudować go w całości, dodając przeszklenia. Jeśli zależy Ci na możliwości zamknięcia przestrzeni, można także zamontować do nich rolety, a także oświetlenie LED, by móc spokojnie wypoczywać na tarasie nawet po zmroku.

Pergola aluminiowa – z czego się składa?

Pergola aluminiowa – z czego się składa

Pergole aluminiowe to aktualnie jedno z najnowocześniejszych rozwiązań dla zadaszenia tarasów. Najczęściej wybierana aktualnie wersja to aluminiowa pergola lamelowa. Składa się ona z wielu lameli, które można obracać i układać według własnych potrzeb. Pergole aluminiowe składają się z dwóch podstawowych elementów, czyli konstrukcji nośnej, dachu, oraz dwóch dodatkowych części – osłon bocznych i przesuwanych paneli.

Szkielet pergoli tarasowej stanowi konstrukcja nośna, która jest wykonana z aluminiowych profili malowanych metodą proszkową. Pergola może być zamontowana jako sam dach, wsparta na dwóch lub czterech podporach. Ta pierwsza pozbawiona jest podpór, w przypadku pozostałych – wybierając pergolę, zawsze należy dobrać wysokość podpór indywidualnie. Konstrukcja nośna pergoli podtrzymuje dach, który może być stały, częściowo lub całkowicie otwierany. W przypadku wykonany aluminiowych pergoli tarasowych jest on z lameli, które mogą obracać się wokół własnej osi, dzięki czemu możemy dach zamykać lub otwierać – regulując przy tym ilość promieni słonecznych, jaka będzie docierać do wnętrza tarasu.

Jak działa aluminiowa pergola tarasowa?

Dodatkowymi elementami wyposażenia pergoli tarasowej aluminiowej są osłony boczne, które mogą być otwierane pionowo lub mieć postać tzw. ekranów. Latem zapewniają one cień, a jesienią czy wiosną osłonią od wiatru i chłodu. Najczęściej boczne osłony, zwłaszcza ekrany, są odporne na warunki atmosferyczne, można zamontować je w kolorze pasującym do wystroju tarasu i można zamontować je w taki sposób, by kaseta z roletą nie była widoczna (w przypadku ekranów zintegrowanych z elementami konstrukcyjnymi pergoli). Pergola składa się także z systemu poziomych paneli, które można przesuwać. Panele te mogą być wykonane ze szkła lub aluminiowych, malowanego proszkowo ram z wypełnieniem z drewna, metalu, tkaniny lub siatki. Ich designerski wygląd pozwala dopasować przesuwane panele do aranżacji tarasu.

Panele można rozsuwać na boki, dzięki czemu możemy ocienić wybrane miejsce tarasu i osłonić je przed wiatrem.

Jak działa aluminiowa pergola tarasowa?

Pergole tarasowe wykonane z aluminium dają Ci możliwość wyboru nie tylko wielkości zadaszenia, ale także jego kolorystyki, materiałów z jakich jest wykonany dach i panele boczne, a nawet sposobu, w jaki będzie ona osłaniała taras. Lamelowa pergola aluminiowa to możliwość obracania lameli, regulując tym samym ilość słońca, które dociera do wnętrza tarasu, a także dowolne zamykanie lub otwieranie dachu naszej konstrukcji. Panele boczne osłonią od wiatru, ochronią przed silnym słońcem, dają cień w upalne dni, a zimą stworzą przytulny kącik na zewnątrz, osłaniając od zimna. Aluminiowa pergola tarasowa daje Ci niemal nieskończone możliwości co do aranżacji Twojej przestrzeni tarasowej. Wszystko po to, by całość idealnie pasowała do budynku, przy którym zostanie zamontowana, do wystroju tarasu, ale przede wszystkim, by spełniała oczekiwania użytkowników.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy