Adaptacja poddasza – projektowanie strychu w poddasze użytkowe

Adaptacja strychu pozwala nadać wnętrzu innowacyjny wygląd, a tym samym w pełni zagospodarować przestrzeń użytkową w naszym domu. Mimo że pomysł na adaptację poddasza zwiększa funkcjonalność mieszkania, należy przedtem zadbać o wypełnienie potrzebnych formalności. Czego wymaga adaptacja poddasza i jak właściwie zagospodarować przestrzeń? Przychodzimy z odpowiedzią!

Adaptacja poddasza – jak zalegalizować adaptację poddasza?

Zanim zechcesz przeprowadzić adaptację strychu i zmienić jego cele użytkowe, należy porównać możliwości adaptacji poddasza z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Warto pamiętać, że aranżacja strychu zależy m.in. od kąta nachylenia połaci dachowej czy maksymalnej wysokości budynku. Jeśli mamy strych, przygotowania do wykończenia poddasza nie powinny być problematyczne. Wystarczy jedynie, że zgłosimy zmianę użytkowania pomieszczeń. Inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy zmianie ulega dotychczasowe przeznaczenie strychu w starszym budownictwie. Wtedy należy zgłosić przebudowę na podstawie nowych przepisów, aby zgoda na nią została przyznana według starych zasad budowlanych. W obowiązującym prawie zawarte są przepisy, według których adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym może wymagać zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.

Dowiedz się, jak wykonać projekt poddasza!

O czym jeszcze pamiętać?

Przeobrażanie strychu na cele mieszkalne wymaga przestrzegania określonych zasad. Późniejsza legalizacja, jeśli zdecydujemy się na samowolną budowę i wykończenie poddasza, nie zawsze będzie możliwa. Tym samym narazimy się na nałożenie kary o charakterze administracyjnym lub karnym. W najgorszym wypadku można wydać nakaz rozbiórki. Istnieje możliwość legalizacji po fakcie (w ramach legalizacji samowoli budowlanej), co wiąże się z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty. Karze nie będą podlegały domy, które powstały co najmniej 20 lat temu.

Po zakończeniu prac budowlanych mamy obowiązek w ciągu 14 dni poinformować właściwy organ podatkowy. Nowy podatek, uwzględniający powierzchnię użytkową, zostanie naliczony od miesiąca, która nastąpi po miesiącu dokonanego zgłoszenia. W przypadku, gdy wysokość poddasza jest mniejsza niż 1,40 m, omija się naliczanie podatku.

Planujesz stworzyć poddasze użytkowe? Może zainteresuje Cię także nasz poprzedni artykuł: https://dladomu.com.pl/praktyczny-przedpokoj-aranzacje-ktore-pozwola-ci-wykorzystac-miejsce/

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w nowym, czy starym domu, konieczność uzyskania pozwolenia na budowę dotyczy kilku przypadków. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z obiektem zabytkowym, musimy mieć pozwolenie na budowę. Tak samo dzieje się, gdy myślimy nad nadbudową lub rozbudową domu. Do tego typu robót zalicza się m.in. zmiana kształtu dachu. Jeśli panujemy przebudowę przegród zewnętrznych lub elementów konstrukcyjnych, również musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Wśród tego rodzaju prac uznaje się m.in. montaż okien dachowych lub w ścianach zewnętrznych, a także przebudowa schodów.

Adaptacja poddasza – składanie wniosku

Przed przystąpieniem do prac budowlanych, należy zgłosić adaptację poddasza do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Na urzędowym formularzu należy wypełnić wniosek. Do adaptacji poddasza potrzebne są:

 • trzy egzemplarze projektu budowlanego,
 • zaświadczenie o wpisaniu autora projektu budowlanego,
 • oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu (jeśli istnieje taki wymóg).

Po wpłynięciu wniosku do urzędu, na rozpatrzenie sprawy pozostaje 65 dni. W tym czasie możemy zostać wezwani do uzupełnienia ewentualnych braków we wniosku.

Kiedy można zgłosić adaptację poddasza?

Zgłoszenie jest wystarczające w sytuacji, gdy nie ingerujemy w konstrukcję budynku, a wszelkie roboty budowlane obejmują wyłącznie remont poddasza. Za takie prace uznaje się przede wszystkim naprawę lub wymianę zużytych części (np. wymiana okien), a także przebudowę, która nie obejmuje przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych.

Dowiedz się, ile kosztuje remont mieszkania.

Projekt poddasza – niezbędna dokumentacja

W przypadku zgłoszenia adaptacji poddasza i zmiany sposobu jego użytkowania należy uwzględnić:

 • rysunek zawierający opis techniczny budynku i pokazujący jego usytuowanie na działce,
 • ekspertyzę techniczną, która potwierdza możliwość przekształcenia strychu,
 • decyzję o warunkach zabudowy lub zaświadczenie urzędowe o zgodności planów adaptacji poddasza z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
 • oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Na podstawie otrzymanego zgłoszenia, rozpatrzenie sprawy przez urząd trwa 30 dni. Jeśli na przestrzeni tego czasu nie pojawią się uwagi dotyczące braków formalnych i nie zostanie wniesiony sprzeciw, można rozpocząć prace budowlane. Warto pamiętać, że ważność zgłoszenia wynosi 2 lata.

Jak wykonać poddasze użytkowe? Sprawdź!

Zagospodarowanie poddasza – adaptacja poddasza krok po kroku

Zagospodarowanie przestrzeni strychu wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Przy wykonywaniu tego typu prac, warto odpowiednio się przygotować i nie pominąć istotnych kwestii.

Oceń możliwości techniczne budynku!

Projekt poddasza wymaga uwzględnienia wymogów technicznych. Dlatego przy jego sporządzaniu warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak: stan stropu, słupy podtrzymujące więźbę, pokrycie dachu, możliwości ocieplenia dachu, czy przedłużenia instalacji, ogrzewania i oświetlenia pomieszczeń.

Dowiedz się, jak wygląda sypialnia ze skosem.

Projekt domu – właściwie ocieplone poddasze

Projekty domów powinny służyć celom mieszkalnym, przez co dbanie o ocieplenie pomieszczeń, jest ważnym elementem zagospodarowania terenu. Samo ocieplenie nie wymaga pozyskania dodatkowych zgód lub pozwoleń, natomiast zaleca się zgłoszenie faktu do urzędu. Materiał, który ociepli poddasze, powinien przylegać do szczelin. Najlepiej sprawdzi się wełna mineralna, o doskonałych właściwościach izolacyjnych i energooszczędnym zastosowaniu.

Adaptacja poddasza – o czym jeszcze pamiętać, adaptując poddasze?

Warto stosować się do podstawowych zasad aranżacji wnętrz, dzięki czemu unikniemy podstawowych błędów przy adaptacji poddasza. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Zadbaj o skuteczną izolację termiczną i izolację akustyczną.
 • Oceń dobrze wysokość pomieszczeń, uwzględniając przede wszystkim wysokość posadzki.
 • Zwróć uwagę na montaż okien, aby zadbać o właściwe doświetlenie przestrzeni.
 • Pamiętaj o stworzeniu kanałów wentylacyjnych.

Niewłaściwe założenia mogą wpłynąć negatywnie na koszt adaptacji poddasza. Dlatego przestrzeganie wskazanych reguł jest tak samo ważne, jak właściwe zagospodarowanie powierzchni strychu. Nie można przy tym pominąć niezbędnych kwestii formalnych, które odgrywają kluczową rolę dla komfortu i swobody mieszkania.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy