Zabudowa kuchenna — jakie są jej niezbędne elementy?

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużą część swojego wolnego czasu. Przygotowywanie posiłków, wspólne jedzenie z rodziną, czy po prostu rozmowy — to wszystko dzieje się w kuchni. Dlaczego więc nie sprawić, by nasza kuchnia była odpowiednio wyposażona i funkcjonalna? Poniżej przedstawiamy elementy, które muszą znaleźć się w zabudowie kuchni, by móc nazwać ją funkcjonalną.

Meble kuchenne

Meble kuchenne to miejsce, w którym przechowywany dziesiątki małych elementów, używanych często lub od czasu do czasu. Wybierając odpowiednią zabudowę szafki do kuchni, pamiętajmy o tym, by zwrócić uwagę na wymiary naszej kuchni, jej kształt, nasłonecznienie i nasze zwyczaje. Dopiero analizując te elementy, możemy stworzyć projekt, który urealni nasze marzenia o funkcjonalnej zabudowie kuchennej. Jakie elementy powinny znaleźć się wśród mebli kuchennych?

Z pewnością szafki kuchenne, które posiadają bardzo zmyślne mechanizm organizowania i zaoszczędzenia powierzchni. Istnieje cała masa innowacyjnych sposobów na wypełnienie powierzchni kuchni nawet w takich sytuacjach jak rogi. Systemy wysuwane do szafek narożnych, systemy cargo czy przesuwne fronty. Pomysłowość aranżacji mebli kuchennych w naszej kuchni tak naprawdę ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

Sprzęt AGD

Szafki to nie wszystko. Oczywiście w każdej kuchni niezbędne jest odpowiednie wyposażenie sprzętowe, które pozwoli nam gotować, piec, czy zmywać naczynia. Jakie urządzenia możemy uznać za „must have”? Na pewno lodówka. Kto wyobraża sobie kuchnię bez dużej i pojemnej lodówki? W zależności od naszych preferencji i możliwości aranżacyjnych lodówka może być urządzeniem wolnostojącym lub w zabudowie.

Przejdźmy do sprzętów, które umożliwią nam stworzenie kulinarnych arcydzieł. Chodzi oczywiście o piekarnik i płytę indukcyjną. Piekarnik możemy umiejscowić w sposób tradycyjny, w jednym segmencie szafek kuchennych lub na wysokości naszego wzroku w zabudowie wysokiej. Dobrze, by blisko piekarnika znajdowała się płyta indukcyjna, która gwarantuje nam doskonałą jakość gotowania a przy tym bezpieczeństwo, które uchroni nasze pociechy przed nieszczęśliwym oparzeniem.

Nie zapominajmy także o zmywarce, która wyręczy nas w żmudnym obowiązku zmywania naczyń. Czy jest coś jeszcze, o czym zapomnieliśmy? Oczywiście gotowanie to wspaniała przygoda dla całej rodziny, jednak smażenie z reguły wiąże się z generowaniem dużej ilości pary i zapachów, które należy jak najszybciej wyeliminować. Temu służy okap lub pochłaniacz pary. Urządzenia te stosujemy naprzemiennie, w zależności od dostępu do układu wentylacyjnego lub nie.

O czym pamiętać, planując zabudowę do kuchni?

Co zrobić, by aranżacja kuchni była jak najbardziej bezproblemowa? Przede wszystkim zadbajmy o to, by przed pierwszymi zakupami mieć już projekt całej kuchni. Przez projekt nie rozumiemy jedynie typów szafek i sprzętów, ale też pełne wymiarowanie, które sprawi, że przy montażu wszystko będzie do siebie idealnie pasowało. Pamiętajmy też o przemyślanym wyborze materiałów, które zostaną wykorzystane do stworzenia naszej kuchni.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy