Wymiana dachu – czy potrzebne są specjalne pozwolenia?

Polskie urzędy mogą komplikować nawet najbardziej proste i oczywiste zagadnienia. Jednak, jak mawiali starożytni Rzymianie „Ignorantia iuris nocet”, dlatego zanim zabierzemy się za wymianę dachu naszego domu, warto dowiedzieć się, czy nie należy najpierw odwiedzić starostwa w celu zgłoszenia prac remontowych.

Własny dom z działką to dla wielu spełnienie marzeń. Jednak należy pamiętać, że jest to bardzo energochłonne marzenie, bowiem mieszkając w domu jednorodzinnym trzeba pamiętać o dodatkowych pracach, jak np. koszeniu trawy, czyszczeniu chodnika i podjazdu przed domem oraz, małych i dużych, pracach remontowych. Jednym z wyzwań jakie stoją przed właścicielami domu jest wymiana dachu. Na szczęście odbywa się ona bardzo rzadko, jednak jest niezbędna, by móc cieszyć się bezpiecznym i szczelnym dachem. Kiedy jej dokonać? Nie ma jednego, nawet bardzo orientacyjnego terminu. W tym wypadku musimy polegać na własnych oczach. Jeżeli pokrycie dachowe przecieka i widać na nim uszkodzenia mechaniczne, wtedy warto zabrać się za wymianę dachu. A od czego zacząć?

Wymiana dachu – z pozwoleniem czy bez?

Wymiana dachu to poważna sprawa, bowiem powierzchnia robocza wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów kwadratowych. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak duży mamy dom. Jednak to nie rozmiar remontu decyduje o tym, czy wymiana dachu będzie wymagać pozwolenia. Kluczowy jest fakt, czy mówimy o remoncie, czy modernizacji. Dla przeciętnego człowieka oba te pojęcia są tożsame, jednak prawo wyraźnie mówi, czym jest wymiana dachu. Pozwolenia na jej wykonanie nie musimy uzyskiwać pod warunkiem, że dokonujemy remontu dachu. Definiuje go art. 3 pkt. 8 ustawy „Prawo budowlane” z 7 lipca 1994 roku.

Czytamy w nim, że remont jest rozumiany jako „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, (…), przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”. Oznacza to, że wymiana dachu nie wymaga pozwolenia.

W przepisach prawa zdefiniowane jest również pojęcie „modernizacji”. Zgodnie z nim modernizacja dachu to jego przebudowa, w wyniku której zmianie ulegają parametry użytkowe lub techniczne istniejącego obiektu budowlanego, np. budowa okna dachowego czy zaadaptowanie dachu jako pomieszczenia. W tym wypadku pozwolenie z urzędu jest niezbędne.

Pokrycia dachowe – jak szukać?

Gdy już wiemy, że nasz remont jest remontem i nie wymaga pozwolenia, czas na poszukiwanie pokrycia dachowego. Na rynku jest wiele firm oferujących blachy dachowe. Jest to aktualnie jedno z najlepszych i najczęściej stosowanych pokryć dachowych. Czołowym polskim producentem pokryć dachowych i elewacyjnych jest firma Blachotrapez, która ma w swojej ofercie produkty dla każdego, kto szykuje się do remontu dachu. Jej pokrycia dachowe łatwo poddają się obróbce plastycznej, dzięki czemu jej montaż jest prosty i szybki. Blachy dachowe od firmy Blachotrapez oferowane są w wielu różnorodnych kolorach, dzięki czemu można je dopasować do każdej elewacji.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy