Wiertarko-frezarka do metalu, czyli dwa urządzenia w jednym

Urządzenia do obróbki metalu to zazwyczaj wysoko wyspecjalizowane maszyny do konkretnego przeznaczenia. Chociaż są to narzędzie niezbędne do efektywnej i precyzyjnej pracy, to niestety ich koszty zakupu czy utrzymania, wraz z faktem, że zajmują dość dużo w warsztacie miejsca sprawia, że wiele osób poszukuje bardziej optymalnego sposobu. Chodzi tu między innymi o różnego rodzaju hybrydy urządzeń obróbczych takich jak np. wiertarko-frezarka do metalu.

Czym jest wiertarko-frezarka do metalu?

Jak sama nazwa wskazuje, wiertarko-frezarka to urządzenie, które łączy w sobie funkcjonalność dwóch innych maszyn, a mianowicie wiertarki wraz z frezarką. Ma to na celu zmniejszenie ilości potrzebnego miejsca do zapewnienia narzędziom, optymalizację pracy oraz zmniejszenie kosztów. Co ciekawe, takie połączenie urządzeń wcale nie kompensuje na jakości wykonywanej pracy. Wiertarko-frezarki do metalu radzą sobie świetnie zarówno podczas wiercenia jak i frezowania.

W praktyce oznacza to, że wiertarko-frezarki mogą być stosowane do wwiertów stacjonarnych. Modele te posiadają grube wiertła przeznaczone właśnie do twardych, grubych powierzchni metalowych po to, by móc się przez nie przebić. Nawet kilkucentymetrowe blachy nie będą stanowiły problemu dla wiertła wiertarko-frezarki, chociaż należy pamiętać, że wszystko zależy od możliwości urządzenia.

Wiertarko-frezarki równie dobrze będą mogły być użyte w charakterze urządzenia do frezowania. Modele te są wyposażone w odpowiednią technologię posuwu, która charakterystyczna jest dla frezarek, tym samym umożliwiając cały proces. Frezowanie z pomocą wiertarko-frezarki jest równie precyzyjne co z użyciem standardowych frezarek.

Czym jest wiertarko-frezarka do metalu

Gdzie sprawdza się wiertarko-frezarka do metalu?

Urządzenia te ceni sobie zarówno wielu specjalistów jak i hobbystów. Połączenie dwóch urządzeń w jednym pozwala na zaoszczędzenie naprawdę dużej ilości pieniędzy oraz miejsca w naszym warsztacie. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, urządzenia te nie kompensują na jakości wykonywanej pracy, stąd decyduje się na nie również wielu profesjonalistów.

Wiertarko-frezarek do metalu nie znajdziemy natomiast w wielkopowierzchniowych zakładach. Tam potrzeba urządzeń zautomatyzowanych, które są w stanie wykonać w krótkim czasie pracę kilku standardowych maszyn. Klasyczne wiertarko-frezarki stworzone są raczej z myślą o mniejszych warsztatach, gdyż nie są przeznaczone do masowej pracy.

Gdzie sprawdza się wiertarko-frezarka do metalu

Wiertarko-frezarka do metalu – wady i zalety

Posiadanie takiego hybrydowego urządzenia posiada swoje dobre i złe strony. Do zalet na pewno zalicza się jak już wcześniej wspomnieliśmy zmniejszenie kosztów i oszczędność miejsca w naszym warsztacie. Dodatkowo warto też wspomnieć o optymalizacji czasu pracy oraz o tym, że wiertarko-frezarka do metalu jest łatwa w transporcie. Urządzenia te również cechują się niższą ceną serwisu i wymiany części.

Jeżeli chodzi o wady, to tutaj najczęściej wytyka się wiertarko-frezarkom mniejszą precyzję niż w urządzeniach samodzielnych. Uniwersalność urządzenia sprawia, że nie może ono być traktowane jako narzędzie specjalistyczne, stąd często rezygnuje się z niego, gdy chodzi o profesjonalną obróbkę, na rzecz maszyn wyprofilowanych jak np. tokarka CNC do metalu.

Wiertarko-frezarka do metalu to świetny pomysł, jeśli jesteś właścicielem małego warsztatu i potrzebujesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, tym samym nie tracąc na jakości wykonywanej pracy.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy