Porządki domowe – porady i wskazówki

Porządki domowe to niełatwe zadanie, do którego często trudno się zabrać. Kurz, pył, plamy – można powiedzieć, że pojawiają się same. W dodatku trudne zabrudzenia jak osad z mydła, kamień czy rdza spędzają sen z powiek. Trudno zapanować nad bałaganem, jednak jest na to kilka sposobów. Dowiedz się jak w łatwy i szybki sposób posprzątać swój dom.

Porządki domowe – zacznij od dobrego planu

Na samym wstępie działania warto sporządzić dobry plan. Dzięki temu Twoja praca będzie wykonana lepiej i sprawniej. Pamiętaj również, aby dać sobie czas. Nie musisz wszystkiego robić od razu. Rozłóż zadania na kilka dni, a nie poczujesz dużego zmęczenia. Warto podążać za pewnymi krokami, które ułatwiają pracę. Po pierwsze, zadbaj o odpowiednie artykuły. W innym przypadku możesz zapomnieć o jakimś ważnym produkcie w trakcie porządków, przez co wizyta w sklepie będzie nieunikniona.

Następnie pamiętaj o sprzątaniu w prawidłowej kolejności. Dzięki temu nie zabrudzisz wcześniej wyczyszczonych powierzchni. Dla przykładu, najpierw zetrzyj kurze z bibelotów i półek, a dopiero potem odkurzaj i umyj podłogi. W ten sposób ominie Cię dodatkowa, niepotrzebna praca. Do ścierania kurzu doskonale sprawdzą się chusteczki z bawełny lub mikrofibry. Dodatkowo pamiętaj, aby czyścić z góry do dołu.

Naturalne środki czystości

Sklepowe detergenty niekiedy są bardzo drogie, a czasem mogą nawet nadszarpnąć domowy budżet. Dlatego warto sprzątać naturalnymi, a jednocześnie tanimi środkami czystości. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzić, ale również zadbasz o środowisko. Do czyszczenia kabiny prysznicowej z osadu z mydła doskonale sprawdzi się roztwór wody z octem. Takie połączenie poradzi sobie znacznie lepiej niż niejeden drogi detergent. Dodatkowo roztwór doskonale myje szyby bez smug. Niekiedy stare sposoby są niezastąpione.

Domowe porządki - naturalne środki czystości

Kolejnym wyjątkowym produktem jest kwasek cytrynowy używany głównie podczas gotowania. Roztwór kwasu z wodą idealnie nada się do czyszczenia osadów po kawie i herbacie. Jeśli natomiast Twój czajnik jest zabrudzony od kamienia, to wsyp do niego dwie łyżki proszku. Następnie zalej go wodą i doprowadź do wrzenia. Do czyszczenia fug, niezawodna jest soda oczyszczona połączona z octem. Mieszankę nałóż i zostaw na parę minut. W następnej kolejności wyczyść fugi i przemyj je wodą. Jeżeli chcesz wyczyścić dywan w łatwy sposób, to posyp go sodą, odczekaj 30 minut, po czym odkurzaj jak zwykle.

Sprzątanie nie musi być trudne

Warto również mieć na uwadze miejsca, o których zazwyczaj się zapomina, jak na przykład podłoga pod łóżkiem. Co jakiś czas wskazane jest odkurzyć i umyć podłogę. To przestrzeń, gdzie gromadzi się dużo kurzu, a dodatkowo można znaleźć zaginione rzeczy. Szafki kuchenne również warto raz na jakiś czas umyć. Co więcej, dzięki temu sprawdzisz, czy Twoje produkty są jeszcze świeże. Pamiętaj również o umyciu lodówki, ponieważ gromadzi się w niej dużo bakterii. W tym przypadku również warto sprawdzić datę ważności. Aby utrzymać ładny zapach warto włożyć do lodówki plastry cytryny.

Sprzątanie niekiedy jest czasochłonne i męczące, ale dzięki tym poradom będzie Ci znacznie łatwiej. Wystarczy dobry plan działania, trochę chęci i czasu, a Twoje wnętrze zyska nowy, świeży, a przede wszystkim czysty wygląd. Dzięki naturalnym środkom, które są łatwo dostępne można szybko i łatwo zadbać o swój dom.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy