Jaką kołdrę wybrać? Poznaj kilka porad

Jaką kołdrę wybrać? To pytanie nurtuje każdego, kto musi zmierzyć się z jej zakupem. Jest to trudna decyzja – zwłaszcza, że sen jest niezwykle ważny. Jakość przespanej nocy wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia. Dlatego warto dobrze zastanowić się przed wyborem, aby kupić najbardziej właściwą. Na rynku dostępne są przeróżne kołdry, a każdy rodzaj charakteryzuje się czymś innym. Dowiedz się, jaka będzie najlepsza dla Ciebie.

Jaką kołdrę wybrać? Wypełnienia naturalne

Wypełnienie jest jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze kołdry. Na rynku dostępne są kołdry naturalne jak i syntetyczne. Jedną z najczęściej wybieranych jest kołdra puchowa. Wykonuje się ją z ptasiego pierza. Najczęściej z piór kaczki lub gęsi. Posiada liczne zalety. Między innymi jest lekka, sprężysta i bardzo dobrze grzeje, a jednocześnie odprowadza wilgoć. Dzięki temu skóra może swobodnie oddychać. Kołdra puchowa świetnie się sprawdzi zarówno zimą jak i latem.

Kołdry z pierza są bardzo podobne do tych z puchowym wypełnieniem. Dlatego przy wyborze można bardzo łatwo się pomylić. Jednak jest drobna różnica między produktami. Kołdry z pierza wykonuje się z piór z domieszką puchu. Wpływa to na na ich wagę, przez co są cięższe. Natomiast posiada dobre właściwości termoizolacyjne, są ciepłe, a jednocześnie tanie.  Kołdra z pierza nie jest zalecana dla alergików. Zarówno te wykonane z puchu jak i z pierza są naturalne i ekologiczne.

Wypełnienie wełniane najczęściej pozyskuje się z wełny owczej. Doskonale przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć. Wełna jest lekka, puszysta, sprężysta, a dodatkowo nie odkształca się. Kołdra jest całoroczna, ponieważ zimą dobrze grzeje, a latem, włoski wełny się rozprężają. Dzięki temu ciało się nie przegrzewa. Co ciekawe, wełniane wypełnienie znane jest ze swoich właściwości kojących dolegliwości reumatyczne.

Jaką kołdrę wybrać Wypełnienie

Wypełnienie syntetyczne

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym są znacznie tańsze od tych naturalnych. Co więcej, są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Można je bez obaw prać w pralce, a także suszyć w suszarce mechanicznej. Dodatkowo są miękkie, sprężyste i lekkie. Wypełnienie syntetyczne będzie doskonałe dla alergików, ponieważ nie uczulają.  Ten rodzaj kołdry będzie odpowiedni dla dziecka jeśli ma uczulenie na kurz. Niestety, są znacznie mniej trwałe od naturalnych i z czasem mogą zacząć się odkształcać.

Kołdry syntetyczne najczęściej wypełnia się poliestrem, włóknem silikonowym i granulatem silikonowym. Wypełnienie poliestrowe składa się ze spiralnie skręconych włókien. Dzięki temu jest elastyczna i antystatyczna. Jednak poliester nie grzeje tak dobrze jak puch, pierze czy wełna, dlatego zaleca się ją głównie latem. Mimo to dobra kołdra poliestrowa pozwala skórze oddychać. Warto jednak uważać, aby nie zakupić produktu złej jakości.

Wypełnienie silikonowe są bardzo podobne do poliestrowych, natomiast są dodatkowo pokryte warstwą silikonu. Dzięki temu posiada ochronę przed kurzem i nie odkształca się. Dodatkowo są lekkie i elastyczne. Ten rodzaj kołdry również jest zalecany w okresie letnim. Granulat silikonowy doskonale imituje puch. Składa się z małych włókien pozwijanych w kłębki. Dzięki temu jest miękka, lekka, sprężysta i nie odkształca się. Posiada najlepszą termoizolację ze wszystkich kołder z wypełnieniem syntetycznym.

Wybierz kołdrę odpowiednią dla siebie

Na rynku jest dostępnych wiele kołder, dlatego bardzo trudno podjąć wybór. Najważniejsze przy podjęciu decyzji jest przeanalizowanie jaki rodzaj wypełnienia będzie dla Ciebie najlepszy. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę skłonności do alergii. Dla alergików zaleca się kołdry syntetyczne. Natomiast jeśli ktoś jest tak zwanym “zmarzluchem”, powinien zastanowić się nad kołdrą z naturalnym wypełnieniem.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy