Obraz do kuchni i jadalni – jak wybrać ten idealny?

Obecnie coraz częściej można spotkać się z powrotem do łask obrazów, które dekoracyjnie zdobią ściany, ale i wpływają na całą, kompleksową aranżację konkretnego wnętrza. Dużym zainteresowaniem cieszy się ten rodzaj dekoracji również z tego względu, że nie trzeba liczyć się ze znacznym finansowym nakładem, by wejść w jego posiadanie, jednocześnie zyskując na jakości, detaliczności i soczystej, rzetelnie odwzorowanej kolorystyce. Możliwości nadruku, odporność takich obrazów na wilgoć i zabrudzenia sprawiają, że jest to idealny element ozdobny, którego walory warto wykorzystać w kuchni i jadalni. Czym się kierować przy wyborze obrazu do tych wnętrz?

Trendy w dekoracjach ścian

Ostatnimi czasy bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się nadruki graficzne. W kuchniach i jadalniach dominują motywy przyrodnicze, florystyczne, również zwierzętadzikie, domowe, gospodarcze, które mogą nasuwać skojarzenia związane z kulinariami, polowaniami, tradycyjnym podejściem do sztuki kucharskiej.

Tego rodzaju obrazy do mieszkania bardzo dobre komponują się z klasycznym wnętrzem, w którym istnieje nawiązanie do rustykalnych aranżacji. Nadruki z abstrakcyjnym motywem są natomiast cenione w nowoczesnych, loftowych, skandynawskich, minimalistycznych pomieszczeniach.

Wielkość i kształt obrazu

W takich wnętrzach, jak kuchnia i jadalnia — również w konfiguracjach łączących te obie opcje w jednym pomieszczeniu, warto znaleźć idealne miejsce do ekspozycji obrazu. Może to być przestrzeń między półkami bądź niezagospodarowana ściana, którą wizualnie dopełni nadruk w formie jednego pojedynczego obrazu bądź wieloczęściowego dyptyku, tryptyku, pentaptyku.

Co do samych wymiarów, liczy się proporcjonalność. Zbyt duży obraz może być przytłaczający, a zbyt mały przestanie być zauważalny.

Co do kształtów, zazwyczaj przybierają one formę kwadratów lub prostokątnych paneli, na co finalnie wpływ ma sama grafika oraz wybór kadru.

Kolorystyka

Nastrój tworzy się kolorem. Jeżeli kuchnia i jadalnia są urządzone w stonowanych barwach, mocny i soczysty kolorystycznie akcent w postaci obrazu przełamie panującą w takich wnętrzach melancholię.

Warto pokusić się o zestawienia kolorystyczne, które przykładowo polegają na wyborze barw obrazu spójnych z kolorem zastawy stołowej, czy frontów mebli. Natomiast w przypadku obrazów przedstawiających martwą naturę lub produkty spożywcze, jak wino, owoce, warzywa, dobrym pomysłem jest dokonanie postprodukcji takich fotografii jeszcze przed wydrukiem, by wzmocnić soczystość barw, co dodatkowo zaostrzy kubki smakowe i zwiększy apetyt.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy