Jaką kołdrę wybrać do sypialni – zobacz nasz poradnik!

Kołdra to obok pościeli jeden z głównych elementów w sypialni, który ma wpływ na jakość naszego snu. Wybór odpowiedniej kołdry nie jest łatwy, powinna być ona dopasowana rozmiarem oraz wagą wypełnienia. Na rynku jest ogrom różnych produktów, dlatego łatwo się w tym wszystkim pogubić. Przeczytaj nasz krótki poradnik, dowiesz się z niego, na co warto zwrócić uwagę, wybierając kołdrę.

Jak wybrać kołdrę – kilka praktycznych informacji

Podczas zakupu kołdry warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Kołdra powinna być dobrana nie tylko pod względem rozmiaru, ważne również jest jej poszycia, rodzaj wypełnienia, gramatura oraz klasa ciepła.

Na sam początek rodzaj wypełnienia, czyli wszystko to, co znajduje się w kołdrze. Wypełnienie może być naturalne, np. puch, pierz lub bawełna, oraz syntetyczne – najczęściej jest to włókno poliestrowe.

  • Kołdry naturalne są droższe niż syntetyczne, najbardziej popularne są te wykonane z puchu. Takie kołdry są puszyste, przewiewne oraz doskonale regulują poziom ciepła, dlatego nie wymagają dużej ilości wypełnienia. Wbrew powszechnej opinii puch nie jest pożywką dla roztoczy, może być używany przez alergików (z wyjątkiem osób uczulonych na puch).
  • Kołdry syntetyczne, czyli z wypełnieniem poliestrowym. Takie kołdry są zazwyczaj tańsze niż kołdry z puchu. Poliester w mniejszych stopniu przepuszcza powietrze, jednak nie powinniśmy obawiać się wypełnienia syntetycznego, jest to wciąż bardzo dobra alternatywa dla wypełnień naturalnych. Poliester jest bardzo wytrzymały i bezpieczny dla alergików. Na naszym rynku jest ogromny wybór kołder poliestrowych, które różnią się między sobą detalami.

Rodzaj poszycia podobnie jak wypełnienie może być naturalne lub syntetyczne. Poszycie powinno być gładkie i delikatne w dotyku, aby nie powodowało podrażnień. Najbardziej popularne są te wykonane z bawełny płaskiej lub wytrzymałej mikrofibry. W przypadku kołder puchowych stosuje się poszycie z bawełny puchoszczelnej, czyli bardzo gęsto tkanej tkaniny, która zapobiega wydostawaniu się puchu na zewnątrz kołdry.

Klasa ciepła kołdry – co to jest?

Klasa ciepła kołdry jest jednym z głównych czynników, które bierzemy pod uwagę, kupując kołdrę. Klasa ciepła określa grubość kołdry. W Polsce najczęściej stosuje się sezonową klasę ciepła, możesz spotkać się również z wartościami liczbowymi od 1 – 6, gdzie jeden oznacza lekką kołdrę a 6 grubą i ciepłą.

W Polsce możesz spotkać się z podziałem sezonowym kołder, czyli kołdry ultralekki, letnie oraz zimowe. Ponadto znajdziesz kołdry całoroczne, w wersji duo oraz 4 pory roku.

W skali liczbowej:

  • Kołdry ultralekkie – poziom 1 – lekka kołdra przeznaczona na najbardziej gorące noce.
  • Kołdry letnie – poziom 2 – kołdra z przeznaczeniem na lato i wiosnę.
  • Kołdry całoroczne – poziom 3,4 – kołdra o umiarkowanej wadze wypełnienia, najczęściej używana jest wczesną wiosną lub jesienią, w zimę może być używana w dobrze ogrzewanych pomieszczeniach.
  • Kołdry zimowe – poziom 5 – najgrubsza kołdra z zestawu z przeznaczeniem na zimę. Posiada wysoką wagę wypełnienia.
  • Kołdry duo – poziom 6 – kołdry duo to połączenie ze sobą dwóch kołder letnich lub całorocznych, jest to produkt dedykowany na bardzo chłodne noce.
  • Kołdry 4 pory roku – ciężko jednoznacznie określić poziom ciepła takiej kołdry, ponieważ powstaje ona poprzez złączenie za pomocą napów dwóch kołder – letniej i jesiennej. W łatwy sposób możesz złączyć lub rozłączyć kołdry, uzyskując w ten sposób wersję letnią, jesienną lub zimową.

Rozmiar kołdry

Na sam koniec wspomnimy o odpowiednim rozmiarze kołdry, nie może być zbyt mała, ponieważ nie okryje dokładnie Twojego ciała, zbyt duża będzie niekomfortowa w użytkowaniu.

Przed zakupem kołdry zmierz swoje łóżko, do niego dobierz rozmiar kołdry. W przypadku łóżek jednoosobowych najczęściej będzie to wymiar 140×200 lub 160×200. Na łózka małżeńskie odpowiednia będzie kołdra w rozmiarze 200×220 lub szersza, np. 220×240.

Wymiar łóżka nie powinien być tylko jednym kryterium, weź pod uwagę swoje własne odczucia. Niektórzy potrzebują większej kołdry, aby się nią dokładniej okryć, zwłaszcza w chłodne noce. W sypialniach małżeńskich nie koniecznie musisz używać tylko jednej, dużej kołdry, częstym rozwiązaniem jest zakup dwóch mniejszych np. 140×200, wtedy każdy z partnerów będzie miał swoją kołdrę.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy