Jak urządzić spiżarnię?

Spiżarnia w domu to miejsce, które zdecydowanie ułatwia życie. Stwarza dodatkową przestrzeń do przechowywania żywności i sprzętów kuchennych, których nie używamy na co dzień. Dzięki temu kuchnia nie sprawia wrażenia zagraconej. W spiżarni możemy schować suche produkty, takie jak makaron czy ryż, napoje, a jeśli wewnątrz jest wystarczająco chłodno – również warzywa i owoce. Nie wiesz, jak zaprojektować spiżarnię w domu? Oto kilka wskazówek, którymi kierują się profesjonalni projektanci wnętrz.

Spiżarnia w osobnym pomieszczeniu czy w kuchni – wady i zalety

Wybór pomiędzy oddzielną spiżarnią, a miejscem do przechowywania ulokowanym w kuchni zależy przede wszystkim od metrażu, który możemy zagospodarować. W małych mieszkaniach lepiej sprawdzi się spiżarnia w kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie niezbędne produkty i narzędzia będziemy mieć zawsze pod ręką. Największym minusem spiżarni w kuchni jest jej pojemność – przestrzeń jest ograniczona i najprawdopodobniej nie będzie tam miejsca na przechowywanie, na przykład mopów czy szczotek.

W mieszkaniach o większej powierzchni warto pomyśleć o spiżarni w osobnym pomieszczeniu. Będzie ona zdecydowanie pojemniejsza i pozwoli na przechowywanie w jednym miejscu przyborów kuchennych, żywności oraz artykułów używanych do utrzymywania porządku w domu. Dzięki temu będziemy mogli wynieść z kuchni rzeczy, których nie używamy codziennie, a pomieszczenie kuchenne będzie sprawiało wrażenie czystszego i bardziej uporządkowanego. Słabą stroną tego rozwiązania może być natomiast znaczna odległość spiżarni od kuchni, która wiąże się z pokonywaniem drogi między pomieszczeniami kilka czy kilkanaście razy dziennie.

Projektowanie spiżarni w domu – o czym należy pamiętać?

Jedną z rzeczy, o którą trzeba zadbać podczas aranżacji spiżarni, jest zapewnienie odpowiedniej temperatury. Nie powinna przekraczać 16 st. C, a najlepiej gdyby oscylowała pomiędzy 10 a 15 st. C. To idealne warunki do przechowywania również bardziej wymagających produktów, jak warzywa i owoce. Pomieszczenie powinno także charakteryzować się wilgotnością na poziomie 55-65%. Nie można przy tym zapomnieć o efektywnej wentylacji – w przeciwnym wypadku w pokoju szybko pojawi się grzyb lub pleśń. Najlepiej jeśli pomieszczenie nie posiada okien, ponieważ wpadające światło słoneczne będzie powodowało wahania temperatury. Nie bez powodu nasi dziadkowie zwykli adaptować na spiżarnie piwnice – miejsca poniżej poziomu gruntu doskonale wpisują się w te wytyczne! Warto również zadbać o użycie takich regałów i półek, które nie będą przeszkadzały w sprzątaniu. W spiżarniach świetnie sprawdzą się płytki i lateksowe farby, z których łatwo zmyć zanieczyszczenia.

Jeśli nie wiesz, które miejsce w domu przeznaczyć na spiżarnię lub masz zamiar stworzyć spiżarnię w kuchni, ale nie jesteś pewien, jak rozplanować przestrzeń, najlepiej zgłosić się do doświadczonego projektanta wnętrz. Architekt doradzi w kwestii wyboru miejsca, a także zaproponuje najlepsze ułożenie szafek, by wykorzystać cały potencjał pomieszczenia.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy