Jak pielęgnować storczyki w domu? Porady

Storczyki nieustannie zachwycają wszystkich swoim pięknem. Nic więc dziwnego, że zdobią coraz więcej parapetów. Jednak jak pielęgnować storczyki w domu? Pielęgnacja tych pięknych roślin nie należy do najłatwiejszych, o czym łatwo zapomnieć. Przecież uprawa storczyka, który jest dostępny w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w większości supermarketów w przystępnej cenie nie może być trudna, prawda? Niestety, cena storczyka to nie tylko wydanie od 20 do 70 złotych w sklepie, ale składa się na nią także nasze zaangażowanie i czas poświęcony na jego odpowiednią pielęgnację. Oto kilka zasad, porad i wskazówek, które podpowiedzą wam jak pielęgnować storczyka.

Jak wybrać storczyka?

Pielęgnacja storczyka zaczyna się już w chwili jego kupna. Każda odmiana wymaga innej pielęgnacji, dlatego tak istotny jest wybór gatunku, który odpowiada naszym warunkom domowym. Jeśli kupujemy roślinę spontanicznie lub dostajemy w prezencie, koniecznie musimy zapytać o jej dokładną nazwę, abyśmy wiedzieli jak pielęgnować storczyka.

Wybierając storczyka do naszego domu, warto przyjrzeć się mu, aby mieć pewność, że kupujemy zdrowy okaz. Jeśli wśród storczyków są zarówno takie, które mają już wszystkie kwiaty rozwinięte, jak i takie, które mają pąki i tylko jeden kwiat, korzystniejszy dla nas jest wybór storczyka, który nie rozwinął się jeszcze w pełni. Storczyk powinien mieć także jędrne korzenie oraz lekkie, przewiewne podłoże. Łatwo to sprawdzić, ponieważ w wielu sklepach storczyki są sprzedawane w przezroczystych doniczkach. Roślina nie powinna być także zwiędnięta oraz nie może być żadnych plam na liściach.

Jak pielęgnować storczyki w domu?

Pielęgnacja storczyków

Oświetlenie

Kiedy już trafimy na wymarzoną odmianę storczyka, trzeba ustawić go w odpowiednim miejscu. Storczyki, podobnie jak inne kwiaty doniczkowe, dobrze prezentują się w reprezentacyjnych pomieszczeniach, np. w salonie. Jednak zanim ustawimy storczyka tam, gdzie będzie się ładnie prezentował, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Wykluczone jest stawianie rośliny na oknie od strony południowej! Storczyk potrzebuje rozproszonego światła, co zapewni mu oświetlenie od okna wschodniego lub zachodniego. Jeśli promienie słoneczne są bardzo ostre, warto między rośliną a szybą okna powiesić białą firankę. Po czym poznać, czy storczyk ma odpowiednie światło? Należy obserwować liście. Jeśli światło będzie za mocne, będą widoczne przepalenia. Natomiast, gdy roślina będzie zbyt skryta w cieniu, liście staną się matowe.

Temperatura i wilgotność powietrza – pielęgnacja storczyka

W zależności od rodzaju storczyki wymagają innej temperatury i nawilżenia powietrza. Niezwykle ważna jest dla storczyków zmiana temperatury między dniem a nocą. Można o to zadbać wystawiając storczyk latem na zacieniony balkon lub poprzez skręcenie kaloryfera pod kwiatem zimą.
Odpowiednie temperatury dla danych odmian to:

  • 23-27 stopni Celsjusza w dzień i 18-20 stopni w nocy dla falenopsisa
  • 18-22 stopni Celsjusza w dzień i 14-18 stopni w nocy dla cattleyi
  • 15-18 stopni Celsjusza w dzień i 8-14 stopni w nocy dla dendrobiuma i cymbidiuma

W naszych mieszkaniach najlepiej sprawdza się najpopularniejszy gatunek storczyka, ciepłolubny falenopsis. Należy pamiętać, aby nigdy nie przekraczać dolnej granicy temperatury dla danej rośliny. Nawilżenie powietrza również różni się w zależności od rodzaju storczyka, jednak wartością optymalną dla każdej z wymienionych wyżej popularnych odmian jest 60%.

Jak pielęgnować storczyki w domu

Jak pielęgnować storczyki – podlewanie

Złe podlewanie storczyków jest jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas ich uprawy. Storczyki należy podlewać dopiero wtedy, gdy całe podłoże przeschnie. Utrzymywanie stale wilgotnej gleby będzie sprzyjać gniciu korzeni, zatem storczyków nie powinno się podlewać częściej niż raz w tygodniu, a najlepiej raz na 6-11 dni, w zależności od potrzeby. Rośliny te wymagają miękkiej wody. Najlepiej sprawdza się woda destylowana, ale może być to także woda z kranu (przegotowana lub odstawiona na 24 godziny), a w mało zanieczyszczonych rejonach doskonale sprawdzi się deszczówka. Podlewając storczyki działamy w myśl zasady „rzadko, ale obficie”, pamiętając także, że tuż po podlaniu roślina musi odcieknąć. Dobrym sposobem jest włożenie kwiatów do wanny lub brodzika i po obfitym podlaniu pozostawienie ich tam na chwilę, aby woda mogła swobodnie spłynąć. Zamiast tradycyjnie podlewać, możemy też włożyć doniczkę do wody na około 5 minut, również dając jej potem czas, aby spłynął nadmiar wody.

Pielęgnacja storczyka – nawożenie

Storczyki w naturalnym środowisku są najczęściej spotykane na obszarach ubogich w składniki odżywcze. Dlatego należy nawozić je nawozem przeznaczonym specjalnie dla tej grupy roślin. Trzeba jednak pamiętać o wrażliwości tych kwiatów na nadmiar minerałów, dlatego lepiej nawozić je rzadziej niż zbyt często. Nawozy dedykowane storczykom można dostać w prawie każdym sklepie ogrodniczym. Podczas nawożenia należy stosować się do zaleceń na etykiecie. Jeśli jednak chcemy skorzystać z innych preparatów, należy sporządzić roztwór o połowę słabszy niż podają zalecenia.

Podcinanie i przesadzanie – pielęgnacja storczyka

Storczyki należy przycinać po okresie kwitnienia, jednak dopiero wtedy, gdy nie ma już żadnych kwiatów. Dokładny czas podcinania storczyka również zależy od jego odmiany. W przypadku falenopsisa pęd kwiatostanowy ucinamy dopiero, kiedy jest już zaschnięty.

Każda roślina doniczkowa wymaga przesadzania. Przesadzanie storczyków powinno następować tylko wtedy, gdy dolna część rośliny nie mieści się w obecnej doniczce. Ważne jest, aby nowy pojemnik był podobny do dotychczas używanego – jeśli poprzednia doniczka była plastikowa, to nowa również powinna być plastikowa, tylko nieco większa. Podobnie w przypadku drewnianych skrzyneczek, przezroczystych pojemników itd.
Bardzo istotną kwestią przy uprawie i przesadzaniu storczyków jest podłoże. Odpowiednie podłoże można kupić w sklepie ogrodniczym, w niewielkich paczkach, ale można także przyrządzić je samemu, z pokruszonej kory, torfu, kawałków węgla drzewnego i kawałków styropianu. Ważne, aby podłoże było przewiewne, lekkie i bardzo przepuszczalne.

Jak pielęgnować storczyka

Okres spoczynku a pielęgnacja storczyka

W zależności od odmiany, storczyki potrzebują krótszego lub dłuższego okresu spoczynku, a niektóre gatunki (np. falenopsis) nie przechodzą wyraźnego spoczynku wcale. Spoczynek następuje po przekwitnięciu rośliny i podczas trwania tego okresu ważne są zmiany w uprawie storczyków. W zależności od odmiany musimy zadbać o inną nich dotychczas temperaturę, wilgotność i oświetlenie. Storczyki podczas spoczynku potrzebują także znacznie rzadszego podlewania, a w przypadku niektórych gatunków, warto w ogóle zrezygnować z podlewania. Czas spoczynku może trwać 2-3 miesiące i zwykle przypada na okres zimowy.

Jak pielęgnować storczyki w domu – podsumowanie

Pielęgnacja storczyka nie należy do łatwych zadań, a jej trudność zwiększa się lub zmniejsza wraz z uprawą konkretnej odmiany. Jednak dzięki różnorodności gatunków łatwo dobrać storczyk idealnie dopasowany do naszych potrzeb i warunków panujących w naszym domu lub mieszkaniu. Jeśli będziecie wiedzieć jak pielęgnować storczyka w domu, zapamiętacie kilka zasad oraz będziecie przestrzegać zaleceń, Wasze storczyki odwdzięczą się Wam za Waszą pracę i zaangażowanie pięknym kwitnięciem, które jest warte wielu wyrzeczeń.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy