Choć o popularności domów dwupokoleniowych mówiono przede wszystkim kilkadziesiąt lat temu, gdy masowo powstawały domu w zabudowie bliźniaczej z użytkową piwnicą i strychem, to i w dzisiejszej, nowoczesnej architekturze można odnaleźć budynki utrzymane w podobnym zamyśle. Bo budynek dwupokoleniowy to przede wszystkim przeznaczenie, które dedykuje taki typ budownictwa. Współczesne dwa lokale z osobnym wejściem sprawdzają się w przypadku rodzin, ale również domów przeznaczonych na wynajem. Co je charakteryzuje i dlaczego warto sięgnąć po taki projekt?
Budynek dwupokoleniowy w dzisiejszym ujęciu nowoczesnej architektury nie przypomina już dawnych, mało atrakcyjnych i niepraktycznych domów. Poprzez współczesne domy dwupokoleniowe lub dwulokalowe rozumie się konstrukcje z osobnym wejściem i często nieregularnym podziałem metrażu. Jedno wydzielone mieszkanie może mieć tutaj np. ponad 100 metrów kwadratowych i z założenia być przeznaczone dla młodszej generacji. Drugie zajmować znacznie mniejszy metraż, który będzie służył np. rodzicom lub dziadkom. To, co ważne to fakt, że domy dwupokoleniowe stają się standardem w zakresie poszukiwania nowoczesnego budynku, a kto szczególnie powinien zwracać na nie uwagę?
Domy dwupokoleniowe, dwulokalowe – dla kogo?
Jak przekonują architekci zajmujący się tworzeniem nowoczesnych projektów domów wielorodzinnych, ten typ budownictwa najczęściej wybierają osoby, które wraz z rodzicami, chcą współtworzyć gospodarstwo domowe.
Projekt domu dwupokoleniowego, dwulokalowego świetnie wpisuje się w ten trend i potrzeby, a wszystko dzięki spełnieniu konkretnych założeń.
Dom dwupokoleniowy ma spełniać wymagania budynku przeznaczonego dla dwóch rodzin. Zakłada się w nim jednak wyodrębnienie dwóch zupełnie niezależnych przestrzeni, jak osobna kuchnia, salon, sypialnia, czy łazienka. Osobne wejście do każdego z takich lokali zapewnia zupełną niezależność, a instalacja podliczników wyklucza kłopot nieścisłego rozliczania rachunków.
Ten typ budownictwa wypiera stare budynki wielokondygnacyjne, zupełnie niepraktyczne i drogie w eksploatacji. Niewygodne schody oraz piwnica i strych będące znakiem rozpoznawczym tych budynków, już dawno przeraziła inwestorów. Dziś kluczowe ujęcie praktyczne domów dla dwóch rodzin sprawia, że budynki dwupokoleniowe są dużo bardziej rozsądnym rozwiązaniem, tworzonym na planie prostej bryły i bez niepotrzebnych pięter.
Domy dwupokoleniowe, dwulokalowe – czy sprawdzą się na wynajem?
Oczywiście, że tak. Mało tego to kolejny duży atut takiego typu budownictwa. W dwóch oddzielnie zaaranżowanych domach, toczy się zupełnie inne życie, a lokatorzy zachowują pełną prywatność. Nie powinniśmy mieć zatem obaw, co do wynajmu jednej z części takiego domu, szczególnie jeśli zależy nam na zmniejszeniu w ten sposób istotnych i podstawowych rachunków w gospodarstwie.
Wynajem jednego z lokali może być kluczem do domowych oszczędności, a w przyszłości przestrzenią do szybkiego zaaranżowania dla dzieci lub innych członków rodziny, gdy zajdzie taka potrzeba.
Jeśli wskazane przykłady są odpowiedzią na Twoje indywidualne potrzeby to koniecznie przejrzyj projekty domów dwupokoleniowych. Wśród mnóstwa dostępnych ofert z pewnością znajdziesz taką, która będzie szyta pod Twoje indywidualne potrzeby.