Planujesz budowę domu, ale zastanawiasz się, na jaki dom się zdecydować? To bardzo trudna i ważna decyzja, która może zaważyć na życiu Twoim i Twych bliskich. Dlatego dobrze zastanów się nad tym, jaki dom wybierzesz. Piętrowy czy parterowy? Oba te rozwiązania mają wiele zalet. W tym artykule podpowiemy Ci, jakie są korzyści każdego z nich.
Dom piętrowy a parterowy – ograniczenia, możliwości i funkcjonalności
Dom parterowy wydaje się bardziej przestronny, zwłaszcza gdy zdecydujesz się na otwartą przestrzeń. Często mówi się również, że domy parterowe są szybsze w budowie. Nie zawsze jest to jednak prawda. Wszystko zależy bowiem od powierzchni. Duży dom parterowy, mimo prostszej konstrukcji, może być budowany znacznie dłużej niż dom piętrowy o mniejszym metrażu.
Dom parterowy sprawdza się świetnie w przypadku domów, w których są małe dzieci. Ze względu na brak schodów jest dla nich znacznie bezpieczniejszym miejscem niż dom piętrowy. Poza tym jest polecany osobom niepełnosprawnym bądź mającym problemy z poruszaniem się.
Dom piętrowy sprawdzi się natomiast idealnie na mniejszych działkach. To polecane rozwiązanie dla osób, które chcą wybudować np. średniej wielkości dom o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych, ale dysponują działką o wielkości niewystarczającej do postawienia budowli parterowej o tożsamej powierzchni. Ponadto dom z piętrem albo poddaszem użytkowym pozwala oddzielić strefę dzienną (na parterze) od nocnej (na piętrze).
Cena domów piętrowych i parterowych
Podczas podejmowania decyzji o budowie domu należy uwzględnić budżet inwestycji. Co jest zatem tańsze: budowa domu z piętrem czy bez piętra? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od konkretnej inwestycji. Wybierając dom parterowy, musisz liczyć się z tym, że poniesiesz wyższe koszty montażu dachu i wykonania elewacji niż w domu z piętrem. Z pewnością zaoszczędzisz natomiast na schodach i stropie, które z kolei podwyższają koszt budowy domu piętrowego bądź z poddaszem użytkowym.
Statystycznie cena budowy domu parterowego jest o kilka procent wyższa niż postawienie domu piętrowego. Szczegółowe kalkulacje są jednak zawsze kwestią indywidualną. Najlepiej zatem szczegółowo wyliczyć koszty budowy konkretnych elementów domu w wariancie domu piętrowego i parterowego. Weź pod uwagę przede wszystkim: postawienie ścian zewnętrznych, powierzchnię dachu, strop, a także elementy dodatkowe, np. schody.
Funkcjonalność budynku
Weź też koniecznie pod uwagę funkcjonalność obiektu. Zastanów się zatem, jakie elementy domu są dla Ciebie najważniejsze, a także jak będzie wyglądała Twoja przyszłość dziś i za kilka czy kilkanaście lat.
Jeśli interesują Cię piętrowe lub parterowe projekty domów, sprawdź ofertę pracowni Studiokrajobrazy.pl – Projekty domów dla Ciebie. W serwisie znajdziesz dużą bazę atrakcyjnych projektów domów o różnej powierzchni i układzie pomieszczeń, spośród których z pewnością wybierzesz propozycję idealną dla Ciebie.