Projekty domów parterowych, co warto wiedzieć wybierając bungalow?

Parterowe projekty domów to marzenie wielu inwestorów. Kuszą swoją otwartością, wygodą i funkcjonalnością. W większości przypadków są tanie w budowie i nie sprawiają problemów przy realizacji. Jak właściwie wybrać projekt domu i czym się kierować? Powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Wybieramy parterowe – dlaczego warto stawiać na takie projekty domów?

Domy parterowe są stosunkowo proste i szybkie w budowie. Przy ich realizacji nie musimy wykonywać trudnych konstrukcyjnie elementów, takich jak ciężkie schody, czy balkony. Do wyboru mamy również różne rodzaje stropu, od lekkich wiązarów, po lany żelbetowy – w zależności od przyszłego przeznaczenia poddasza.

Lokalizacja wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie znacznie ułatwia komunikację w domu. Projekty domów parterowych są przez to chętnie wybierane przez rodziny z małymi dziećmi, seniorów, oraz osoby mające trudności z poruszaniem się. W przypadku domów typu bungalow mamy dodatkowo możliwość skomunikowania wszystkich pomieszczeń z zieloną strefą ogrodu. W każdym pokoju możemy zaprojektować drzwi balkonowe, co podnosi komfort użytkowania budynku.

Projekty domów parterowych mają jeszcze jedną, niezwykle istotną zaletę – w większości przypadków są to domy tanie w budowie. Odpadają nam wspomniane wcześniej schody, czy balkony. Wykańczamy tylko jedną kondygnację, co obniża koszty, szczególnie w przypadku instalacji elektrycznej, wod-kan i ogrzewania. W parze z ekonomią budowy idzie również oszczędność w użytkowaniu. Projekty domów parterowych są ekonomiczne w eksploatacji. Łatwiej je ogrzać, łatwiej zapanować nad stratami ciepła, szczególnie gdy wybieramy projekty domów bez garażu.

Dom przy Topolowej 4 – wizualizacja
Dom przy Topolowej 4 – wizualizacja

 

Jak wybrać najlepszy projekt domu? Dopasuj dom do swoich potrzeb.

Przy wyborze projektu domu posiadającego jedną kondygnację warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Do najważniejszych należą konstrukcja dachu, bryła budynku i układ funkcjonalny wnętrza.

Najtańsze w realizacji są projekty domów z dachem dwuspadowym. Taki dach jest prosty w wykonaniu i nie wymaga skomplikowanych konstrukcji ciesielskich. Można go wykonać na więźbie tradycyjnej, krokwiowo-jętkowej, lub w wersji prefabrykowanej, jako wiązary. Na dachu dwuspadowym łatwo zamontujemy również instalacje wspomagające gospodarkę energetyczną domu – solary, fotowoltaika. Pokrycie zależy od indywidualnej decyzji inwestora. Dobrze sprawdza się dachówka, lecz coraz częściej wybierana jest również nowoczesne pokrycie wykonane z blachy.

W parterowych domach stosuje się również dachy wielospadowe, o bardziej skomplikowanej konstrukcji. To, jaki dach wybierzemy, będzie zależało w równym stopniu od naszego gustu, jak wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, względnie warunków zabudowy. W momencie, w którym wybieramy odpowiednie projekty domów, warto znać zapisy tych dwóch dokumentów administracyjnych.

Jeśli chodzi o formę, to im prostsza bryła, tym tańsza budowa. W parterowym domu fundamenty stanowią znaczną cześć inwestycji, dlatego warto maksymalnie uprościć ich kształt.

Wnętrze naszego domu ma być przede wszystkim dobrane do naszego stylu życia i potrzeb. Jeśli lubimy otwarte przestrzenie warto wybrać projekt domu z dużym, przeszklonym pokojem dziennym, koniecznie połączonym z kuchnią. Warto pomyśleć o odpowiedniej liczbie pokoi, w zależności od ilości osób w rodzinie. Zdecydowanie trzeba przemyśleć ilość łazienek i jeśli to możliwe, wybierać projekty domów z minimum dwoma łazienkami. Jeśli myślimy o przyszłościowej adaptacji poddasza na cele mieszkalne warto wybierać projekty domów z solidnym stropem, najlepiej żelbetowym. Taki strop pozwoli bez dodatkowych wzmocnień zaaranżować przestrzeń poddasza na dowolnie wybrane cele.

Jak tanio kupić projekty domów parterowych?

Zakup projektu domu może przysporzyć nam nie lada dylematów. Do rozważenia jest kwestia, czy wykonujemy projekt indywidualny, na zamówienie, czy wybieramy gotowe projekty domów. To drugie rozwiązanie jest o wiele szybsze i tańsze. Warto skorzystać z bogatej oferty GALERIADOMOW.PL. Od lat secjalizujemy się w tworzeniu projektów domów parterowych tanich w budowie. Szeroki wybór projektów domów typu bungalow, z dachem dwuspadowym i wielospadowym sprawia, iż każdy potencjalny inwestor znajdzie tu coś dla siebie. Projekty domów parterowych tanich w budowie znajdziesz na stronie https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow-parterowych-tanich-w-budowie

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy