Agregat do piany PUR – budowa, rodzaje, typy napędu

Każdy proces związany z izolacją natryskową rozpoczyna się od maszyny. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy w głównej mierze od jakości mieszanki izolacyjnej, czyli aplikowanej piany. Dzisiejszy rynek oferuje wiele tego typu rozwiązań sprzętowych, z tym że zasada ich działania jest w zasadzie taka sama.

Kluczowe elementy agregatu do piany PUR

Podstawowym elementem zestawu wykorzystywanego do izolacji natryskowej pianą PURIOS jest reaktor, w którym znajduje się cały mechanizm sterowania agregatem, w tym ustawienia temperatur oraz ciśnień, a także inne funkcje wpływające na lepszy komfort pracy. Reaktor jest odpowiedzialny za podgrzewanie materiału w bloku grzewczym, a następnie jego dystrybucję do węża wysokociśnieniowego, wprost do głowicy natryskowej (pistoletu).

Kolejnym istotnym elementem każdego urządzenia natryskowego są tzw. pompy beczkowe (transferowe), których zadaniem jest dostarczanie materiału z beczek do reaktora. Reakcja składników ma miejsce dopiero w głowicy natryskowej.

Ważnym mechanizmem w agregacie jest mieszadło, które znajduje się w beczce ze składnikiem POLY, którego mieszanie powinno się odbywać jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

Ostatnim elementem wchodzącym w skład maszyn natryskowych do piany poliuretanowej jest zestaw recyrkulacyjny z osuszaczem powietrza, znajdujący się w drugiej beczce – ISO. Pozwala on przyspieszyć grzanie materiału, szczególnie w chłodniejsze dni, a także pomaga w „rozruchu” agregatu po dłuższym przestoju.

Agregat do piany - jaki wybrać?

Powietrze i energia

Żaden agregat do piany PUR nie mógłby prawidłowo funkcjonować bez wydajnej sprężarki powietrza, czyli tzw. kompresora. Pozwala on, aby z pistoletu pod odpowiednim ciśnieniem mogło dojść do natrysku materiału. Kompresor odpowiada również za zasilanie pomp pneumatycznych w beczkach oraz mieszadła, o ile jest ono sterowane sprężonym powietrzem.

Drugim urządzeniem, które pozwala na skuteczny i efektywny natrysk piany PURIOS, jest agregat prądotwórczy. Mniejsze reaktory można najczęściej bez żadnych komplikacji technicznych podłączyć do lokalnej sieci elektrycznej, o ile, oczywiście, jest to możliwe i nie ma żadnych przeciwskazań co do bezpieczeństwa takiego połączenia. Należy pamiętać jednak, że konieczne jest uwzględnienie mocy kompresora, jeżeli jest on zasilany prądem elektrycznym. W przypadku kompresorów spalinowych problem ten znika. Z kolei urządzenia o dużym zapotrzebowaniu na prąd będą musiały być wspomagane agregatem prądotwórczym.

Rodzaje agregatów do piany poliuretanowej

Agregaty do natrysku piany poliuretanowej można podzielić ze względu na sposób ich zasilania na:

  • Pneumatyczne
  • Elektryczne
  • Hydrauliczne

Pneumatyczny agregat do piany PUR napędzany jest powietrzem. Napęd pneumatyczny (poprzez pompę) tworzy ciśnienie piany poliuretanowej niezbędne do jej natrysku za pomocą sprężarki śrubowej.

Rodzaje agregatów do piany poliuretanowej

Natryskowe agregaty elektryczne do piany PUR są urządzeniami, w których pompa podająca pian poliuretanową wytwarza niezbędne do natrysku ciśnienie. Jest ona napędzana silnikiem elektrycznym. Tego typu urządzenie zapewnia dużą wydajność (m.in. szybszy natrysk piany) i większą precyzję dozowania materiału podczas natrysku. Agregat elektryczny jest trwały i zarazem prosty w obsłudze, a także nie wymaga zakupu dodatkowego agregatu prądotwórczego. Wystarczy podłączyć urządzenie do lokalnej sieci przesyłowej.

Hydrauliczne agregaty natryskowe są urządzeniami, w których pompa podająca materiał jest pompą hydrauliczną. Rozwiązanie to jest najbardziej wydajnym urządzeniem w porównaniu do dwóch powyższych i jednocześnie najmocniejszym. Agregat natryskowy tego typu jest jednak największym, a co za tym idzie i najcięższym urządzeniem z wszystkich wymienionych. Wymaga więc odpowiedniego transportu oraz specjalnej przestrzeni do przechowywania.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy