Frezje – jak je sadzić i dbać o te piękne kwiaty?

Frezja to kwiat, który potrafi wywrzeć ogromne wrażenie. Jej kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale również i mają iście zjawiskowy zapach. W dodatku można ją uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach. Nie da się jednak ukryć, że jest to kwiat wymagający w pielęgnacji. Jak zatem zapewnić mu jak najlepszych warunków?

Jak wyglądają frezje?

Rośliny te wywodzą się z regionu południowej Afryki. Nic więc dziwnego, że preferują one ciepły i suchy klimat. Obecnie jednak ciężko spotkać frezje w ich czystej postaci. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat stworzono bowiem wiele hybryd, które okazały się możliwe do uprawy w klimacie umiarkowanym.

Dawniej spotykane jedynie w kilku wersjach kolorystycznych — dziś są dostępne w wielu odcieniach i o zróżnicowanej budowie. Poza odmianami różowymi, białymi, żółtymi, czerwonymi itp., często spotyka się również gatunki dwukolorowe.

Rośliny te osiągają nawet powyżej 50 cm wysokości, a ich liście są z reguły wąskie oraz mają odcień ciemnej zieleni. Frezje kwitną w okresie wakacji — od lipca do sierpnia.

Frezje ogrodowe

Nie sposób ukryć, że frezje są wymagające do uprawy w ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Należy jedynie otoczyć kwiaty odpowiednią opieką, a latem odwdzięczą się — i to z nawiązką.

Cebulki frezji sadzi się wiosną, kiedy ostatnie zimowe przymrozki dobiegną końca. Kiedy można spodziewać się pierwszych kwiatów? Kwiatostany pojawiają się z reguły na ok. 1-2 miesiące od zadaszenia.

Brak odpowiedniej opieki może jednak spowodować, że kwitnienie nastąpi dopiero po upływie 5 miesięcy. Dlatego też frezje najlepiej jest sadzić z końcem kwietnia i początkiem maja.

Optymalna dla wzrostu cebulek frezji temperatura to pomiędzy 6 a 17°C. W przeciwnym wypadku cebulki nie przyjmą się. Sądząc je, należy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione i zabezpieczone przed działaniem wiatru. Trzeba również zadbać o to, by ziemia, w której rosną, była często podlewana.

Frezje w doniczce

Zdaniem niektórych miłośników ogrodnictwa – frezje łatwiej uprawiać w doniczkach niż w ogrodzie. Głównie dzięki temu, że na wypadek nagłej zmiany temperatury, doniczkę zawsze można przenieść do pomieszczenia.

Sądząc frezje w doniczkach, nie trzeba również martwić się o to, że znikąd pojawi się niespodziewany przymrozek. Aby roślina się przyjęła, trzeba jednak dopełnić kilku warunków.

Przede wszystkim musi to być donica, której minimalna średnica wynosi 30 cm. W takiej doniczce będzie można zasadzić nawet do 5 cebulek! W trakcie sadzenia należy użyć żyznej gleby, którą nie zaszkodzi także wzbogacić nawozem.

Wybierając donicę, trzeba również upewnić się, czy aby na pewno posiadała ona otwory, którymi nadmiar wody opuści donicę. Przed umieszczeniem w niej ziemi, warto również wysypać jej dno drobną warstwę drenażową, którą można wykonać np. z kamyków.

Sadzenie – cebulki frezji

Przed zakupem bulw frezji należy zwrócić uwagę na to, czy są one zdrowe i świeże. Cebulki, które sprawiają wrażenie starszych i zasuszonych należy odrzucić. W przeciwnym wypadku po zakwitnięciu ich kwiatostany będą prezentować się mizerne. Dobrej jakości cebulki frezji znaleźć można tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/frezja/. Sklep oferuje frezje w cebulkach różnych odmian.

Frezje w doniczkach sadzi się na przełomie sierpnia i września. W ten sposób zakwitną one już wczesną wiosną. Z powodzeniem można je jednak zasadzić również wiosną. Wtedy jednak kwiatów należy spodziewać się dopiero w okresie wakacji.

W trakcie sadzenia trzeba również pamiętać o tym, żeby pomiędzy cebulkami zachować odstępy przynajmniej 10 cm. Umieszczając je w doniczkach, należy natomiast pamiętać o tym, że na każde 30 cm średnicy, można umieścić maksymalnie 5 cebulek. Cebulki zasadzone w donicach jesienią, należy przechowywać w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej 10°C.

Cebulki frezji należy wykopywać — najpóźniej na jesień. Najlepiej jednak jest to zrobić nieco wcześniej — po przekwitnięciu jej kwiatostanów. Najpierw jednak należy pozwolić im wyschnąć na słońcu. Dzięki temu przed zimą cebulki zdążą zgromadzić w sobie wystarczającą ilość substancji odżywczych.

Pielęgnacja frezji

Frezje to rośliny, które wymagają odpowiedniego światła. Jako rośliny egzotyczne potrzebują niczym nieograniczonego dostępu do słońca. Jednocześnie należy zapewnić im również odpowiednią wilgotność. Dlatego też ziemia, w której zostaną zasadzone, wymaga regularnego podlewania. Zwłaszcza w trakcie letnich suszy.

Trzeba również pamiętać o tym, że nie tolerują one wiatru. Jeżeli więc zostały one zasadzone w doniczkach — przy zbyt dużym wietrze wskazane jest, by przenieść je do pomieszczenia. W okresie wzrostu łodygi dobrze jest również umieszczać przy kwiatach podpory.

Znacznie mniej skomplikowane pielęgnacji wymagają preparowane bulwy frezji. Są to cebulki, które dzięki wcześniejszemu poddaniu specjalnym zabiegom, zakwitną wcześniej.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy