Krzewy owocowe, które możesz mieć w swoim ogrodzie

Artykuły spożywcze prosto z własnego krzaczka to często zdrowsze rozwiązanie od zakupów w supermarkecie, a dodatkowo pozwala na ciekawą aranżację ogrodu. Obecność atrakcyjnych krzewów i konieczność kontrolowania wzrostu owoców to także doskonałe zajęcie dla dzieci. Poznaj szczególnie polecane rodzaje krzewów owocowych do ogrodu.

Maliny – nie tylko czerwony kolor

Nie każdy wie, że te popularne krzewy owocowe do ogrodu występują także w żółtej i czarnej odmianie barwnej. Te ostatnie wyglądają jak jeżyny i przypominają je także w smaku. Niezależnie od koloru, maliny wymagają dosyć dużo słońca oraz miejsca osłoniętego od zbyt mocnych opadów oraz wiatru. Dobrze czują się w lekko kwaśnej glebie, warto też zadbać o jej dużą żyzność. Warto pamiętać, że owoce występują w odmianie letniej i jesiennej. Te pierwsze cechują się większą delikatnością, zatem wymagają długich podpór. Jak sama nazwa wskazuje, owocują w sierpniu. Jesienne kuzynki nie potrzebują wspomagaczy, a owocują nawet podczas pierwszych mrozów.

Porzeczki – kolorowe rodzaje krzewów owocowych

Owoce te występują – podobnie jak maliny – w trzech odmianach kolorystycznych: białej, czerwonej i czarnej. Dwa pierwsze warianty znoszą nawet mrozy, a oprócz tego nie wymagają szczególnych warunków. Dobrze jest zapewnić im dużą dawkę słońca i żyzne podłoże, choć będą owocować także w półcieniu. Czarne porzeczki są delikatniejsze i bardziej wrażliwe na temperaturę. Potrzebują zatem nasłonecznienia i ochrony przed wiatrem, a zimą także otulenia. Niezależnie od wybranej odmiany, porzeczki źle znoszą wapienną glebę i wymagają regularnego przycinania.

Agrest – nie tak powszechny, a bardzo wartościowy

Niegdyś były to bardzo popularne krzewy owocowe do ogrodu, dziś są nieco rzadziej spotykane. Warto pamiętać, że owoce są chronione przez kolce, dlatego należy uważać z nimi przy dzieciach. Agrest rodzi nieco kwaśne owoce, świetnie nadające się do dżemów. Aby zapewnić mu dobre warunki do wzrostu, zadbaj o odpowiednie podłoże – najlepiej gliniano-piaszczyste z odpowiednim kompostem – oraz nasłonecznienie. Dość często można spotkać ten krzew w odmianie szczepionej. Rosnąc na pniu, przyjmuje bardziej ozdobny kształt i wymaga regularnego przycinania.

Aronia – bogactwo witamin w domowym syropie

Niewiele osób decyduje się na uprawę tych roślin ze względu na ich kwaśne owoce. Trzeba jednak pamiętać, że to źródło cennych minerałów. Sok z aronii pomaga leczyć przeziębienia, zapobiega powstawaniu zakrzepów i redukuje poziom glukozy. Sam krzew jest zaś banalnie prosty w utrzymaniu. Nie wymaga specjalnie żyznej gleby i choć najlepiej wygląda na miejscach nasłonecznionych, to da sobie radę także w cieniu. Oprócz tego nie szkodzi mu mróz ani większość chorób.

 

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy