Po co i dla kogo robi się projekty z wizualizacją wnętrz?

Budowa domu jest ogromną inwestycją, w której każda decyzja powinna być drobiazgowo przemyślana. W procesie tworzenia projektu każdego inwestora interesuje więc szczególnie kosztorysu budowy oraz finalny wygląd domu. W tych kwestiach niezwykle pomocni są architekci, którzy nie tylko przedstawią przybliżony budżet, ale również prezentują bardzo użyteczną wizualizację planowanej inwestycji.

Projekt domu a wizualizacja – czym się różnią?

Te dwa terminy są często stosowane zamiennie, choć w rzeczywistości oznaczają dwie różne rzeczy. Projekt domu to zestaw rysunków technicznych, które ukazują rzuty poszczególnych pomieszczeń z góry. Zawierają one zarówno rozmieszczenie każdego z pokoi, jak i układ funkcjonalny w ich wnętrzu. Rysunki w projekcie odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ przekazują najważniejsze informację dla wszystkich realizatorów zaangażowanych w wykonanie projektu.

Wizualizacja domu to obrazy, które przypominają zdjęcia prawdziwych pomieszczeń. Pokazują zaaranżowane przestrzenie wraz z doborem i rozmieszczeniem mebli, urządzeń i poszczególnych dodatków dekoracyjnych. Wizualizacje obejmują też często elewację i najbliższe otoczenie domu, czyli ogrodzenie, ogród i garaż. Istnieją darmowe programy do wykonywania wizualizacji, warto jednak pamiętać, że tylko wizualizacje wykonywane przez profesjonalistów pozwalają uzyskać efekty najbliższe rzeczywistości.

Co zawierają projekty domów z wizualizacją 3D?

Profesjonalne projekty domów z aranżacją wnętrz to szczegółowo opracowane propozycje, które powinny uwzględniać wszystkie potrzeby inwestorów. Zawierają szeroki katalog zdjęć ukazujących wizualizację budynku z zewnątrz oraz od wewnątrz. Dają do dyspozycji także panoramy sferyczne. Są to nowoczesne zdjęcia, które pozwalają zobaczyć realistyczne odwzorowanie przestrzeni i obracać obraz o 360 stopni, czyli wykonać tzw. wirtualny spacer.

Na podstawie takiej wizualizacji inwestor może przekonać się jak będzie wyglądać bryła budynku i jej wnętrze w zaproponowanej kolorystyce oraz ze wstępną koncepcją wyposażenia. Jest to także nieoceniona pomoc w sprawdzeniu, czy układ wybranego domu będzie naprawdę funkcjonalny.

Dla kogo domy z wizualizacją wnętrz?

Projekty domów z wizualizacją są szczególnie pomocne w przypadku inwestorów, którzy nie potrafią potrafią określić wyglądu swojego przyszłego domu ponieważ brak im wyobraźni przestrzennej. Projekty domów posiadające wizualizacje wnętrza pomagają zobaczyć dokładne odwzorowanie rysunków technicznych i zawartych w nich założeń poczynionych przez architektów.

Jest to szansa dla niezdecydowanych inwestorów , aby porównać pracę biura projektowego z własnymi wymaganiami i oczekiwaniami. Na tym etapie łatwo jeszcze wprowadzić zmiany i korekty, nie będące poważną ingerencją w pracę ekipy wykonawczej.

Ostatecznie można stwierdzić, że wizualizacje są ułatwieniem zarówno dla klienta, jak i dla biura przedstawiającego projekt domu. Dzięki koncepcjom aranżacyjnym obydwie strony mogą znaleźć wspólny język w temacie omawianych układów funkcjonalnych. Jest to także znaczna oszczędność czasu tak dla wykonawców, jak i dla potencjalnych klientów.

Czy warto inwestować w projekty domów z wizualizacją?

Projekty domów z wizualizacją wnętrz oferują realny obraz tego, jak może wyglądać inwestycja po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych. Gotowe opracowania wnętrz stanowią także cenną inspirację i pomagają podjąć decyzję co do konkretnego projektu.

Współczesna technologia, programy do wizualizacji oraz zdolności architektów pozwalają uzyskać niezwykle realny rezultat. Dotyczy to nawet architektury zieleni na zewnątrz, jak również  sposobu oświetlenia domu.

Samo przygotowanie tego typu wizualizacji trwa zwykle kilka dni lub nawet kilka godzin. Często są one podstawowym składnikiem projektu, za który nie trzeba wnosić dodatkowej opłaty. Jednakże, warto tę kwestię  ustalić ze swoim biurem architektonicznym, aby dowiedzieć się czy dysponują gotowymi wizualizacjami i ewentualnie jaką formę one przybierają.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy