Podłogi drewniane: dlaczego Polacy kochają dąb?

Dąb nie bez powodu kojarzy się większości Polaków ze stabilnością, trwałością i wysoką odpornością. To rzeczywiście jeden z bardziej wytrzymałych materiałów. Nic więc dziwnego, że architekci bardzo często polecają swoim klientom zakup właśnie takiej drewnianej podłogi. Gwarantuje ona nie tylko jakość przez lata, lecz także wyjątkowe, naturalne piękno aranżacji.

  1. Dlaczego warto zainwestować w dębową podłogę?
  2. Co uwzględnić przy wyborze deski podłogowej?

Dlaczego warto zainwestować w dębową podłogę?

Drewniana podłoga to nie tylko wyjątkowa piękna podstawa dla aranżacji wnętrza, lecz także solidny fundament pod zabudowę przestrzeni. Jak podkreślają specjaliści z portalu Styl Drzewa, panele podłogowe dobrze wyglądają jedynie przez kilka lat, a potem z czasem zaczynają niszczyć. Te z najwyższej półki wytrzymują maksymalnie kilkanaście lat, natomiast podłogi z prawdziwego drewna mogą spełniać swoją funkcję nawet przez kilkadziesiąt lat, wystarczy je jedynie „odświeżać” w odpowiednich odstępach czasu. Współczynnik twardości Brinella na poziomie 3,7 to jeden z wymiernych dowodów na to, że drewniana podłoga to inwestycja na lata. Dlaczego jednak dąb? Ponieważ deski wykonane z tego gatunku drewna można układać właściwie wszędzie, w tym w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Dębowe deski są odporne na paczenie, wahania wilgotności i zmiany temperatury. Dąb to ciężkie, twarde drewno, niepodatne na kurczenie.  Wyróżnikiem jest także ciepło tego drewna oraz jego dobra amortyzacja. Naturalna, dębowa podłoga to komfort dla stóp i kręgosłupa.

Co uwzględnić przy wyborze deski podłogowej?

Nawet jeśli jesteś przekonany, że deska dębowa to twój jedyny wybór jeśli chodzi o podłogę, zwróć uwagę, że rodzajów takich desek jest wiele. Wybór odpowiedniego typu deski do drewnianej podłogi jest bardzo ważny. To od niego będzie bowiem zależała wytrzymałość deski w danych warunkach. W podjęciu takich decyzji ma znaczenie kilka kryteriów:

  • rodzaj ogrzewania w domu oraz planowany styl pomieszczenia
  • sposób wykończenia podłogi – olejowanie lub lakierowanie – który ma wpływ na późniejszą pielęgnację
  • obecność ogrzewania podłogowego lub jego brak, który ma fundamentalne znaczenie dla wyboru deski podłogowej
  • kolor dekoru deski, który powinien właściwie komponować się z aranżacją wnętrza i planowanym oświetleniem.

Wybierając podłogę dębową, warto rozważyć wszystkie te kwestie. Pozwolą one dobrać idealne rozwiązania do konkretnej przestrzeni. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie ci osiągnąć zamierzony w aranżacji przestrzeni efekt, a twoja drewniana podłoga będzie ci służyć wiele lat.

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy