Jak stworzyć wymarzoną sypialnię? Nie tylko meble i łóżko

Dobrze zaprojektowana sypialnia ułatwia relaks – to zdanie brzmi jak truizm, jednak ma głębszy sens. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy wyposażyć pokoju w gotowe zestawy mebli, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort. Mimo że łóżko to must have tego pokoju i jeden z kluczowych elementów, ważne jest także pozostałe wyposażenie, zastosowana kolorystyka oraz dodatki: od pościeli, przez lampy, aż po dekoracje ścienne. Niezależnie od tego, czy poświęcasz czas na nocny wypoczynek, czy decydujesz się na wyciszenie w ciągu dnia, skup się na ogólnej atmosferze.

Nie ulega wątpliwości, że sypialnia – jeszcze bardziej niż jakiekolwiek inne pomieszczenie w domu lub mieszkaniu – zyskuje rys indywidualny. Ostatecznie nie przyjmuje się w niej gości i nie serwuje posiłków, dlatego w pełni można skupić się na tym, co odpowiada odpoczywającym w niej osobom. Komfortowy pokój to nie tylko praktyczne meble.

Meble do dopiero początek

Idealne meble do sypialni powinny być dopasowane zarówno do specyfiki pokoju (jego metrażu i kształtu), jak również do potrzeb lokatorów. Wcale nie oznacza to zatem, że im szersze łóżko tym lepsze, zwłaszcza jeśli miałoby się to odbyć kosztem miejsca do przechowywania. Przyjmuje się, że dla łóżek podwójnych minimalna szerokość to 160 cm, z łatwością jednak kupisz zarówno warianty węższe, na przykład 140 cm, jak i znacznie szersze. Zastanów się, jakie parametry będą wystarczające. Zwróć uwagę na sposób wykończenia ramy oraz zagłówka – wygodne podparcie pleców sprzyja relaksowi, zwłaszcza jeśli lubisz czytać lub oglądać filmy przed snem.

Sypialnia to jednak nie tylko łóżko. Szczególnie w mieszkaniach, w których nie ma miejsca na odrębną garderobę, warto postawić na szafy i komody. Godne polecenia są duże modele wnękowe, w których zmieszczą się nie tylko noszone na co dzień ubrania, ale i dodatkowa pościel, koce, odzież zimowa. Jeśli wystarczy przestrzeni, zaaranżuj przyjemny kącik do odpoczynku: wystarczy fotel, regał i stolik. Dobrym i modnym w ostatnim czasie rozwiązaniem są także toaletki.

Wygodny materac

Na komfort snu w dużej mierze wpływa odpowiednio dobrany materac. Obiegowa opinia często głosi, że im twardszy model, tym lepiej, jednak to nie do końca prawda. Wybór uwzględniać powinien czynniki indywidualne: wagę śpiącej osoby, jest stan zdrowia, aktywność ruchową w czasie snu. Zbyt twardy wariant utrudni swobodne krążenie krwi, uniemożliwiając tym samym efektywny wypoczynek. Przesadna miękkość z kolei nie zapewnia optymalnego podparcia kręgosłupa i wywołuje napięcie mięśni, co może spowodować dyskomfort i ból w ciągu dnia. Godne polecenia są materace siedmiostrefowe, które w każdym obszarze ciała gwarantują inne, dopasowane podparcie.

Dodatki wieńczą dzieło

Jedna z podstawowych zasad sztuki urządzania wnętrz głosi, że na ostateczny efekt wizualny wpływają dobrane do aranżacji dodatki. Można podzielić je na te spełniające zadanie praktyczne, jak na przykład odpowiednie oświetlenie czy efektowne narzuty, a także te typowo dekoracyjne – bibeloty, obrazy, ozdobne poduchy. Zainwestuj także w rolety, chroniące przed światłem księżyca w pełni i wczesnymi promieniami słonecznymi. Ważna jest również pościel. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się poszewki wykonane z naturalnych, oddychających włókien.

Niezależnie od tego, na jaki styl wnętrzarski się zdecydujesz, pamiętaj, że przesada nigdy nie wygląda dobrze. Ogranicz dodatki i akcesoria do tych niezbędnych i pełnych uroku, zachowując umiar.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy