Deski podłogowe – wady i zalety

Deski podłogowe wciąż wybierane są bardzo często, co nikogo nie powinno dziwić. Drewno jest jednym z najszlachetniejszych materiałów, których można użyć do wykańczania wnętrz. Drewno jest materiałem, który sprawia, że wnętrze wydaje się znacznie bardziej klimatyczne i przytulne. Oprócz tego posiada jednak również kilka minusów, o których należy pamiętać planując wybór.

Zalety

  • Trwałość – drewniane podłogi są niezwykle trwałe – gwarancja na nie może wynosić nawet 30 lat. Decydując się na drewniane podłogi możemy mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości, który będzie służył nam przez lata.
  • Estetyka – drewno dzięki swojemu uniwersalnemu i ponadczasowemu charakterowi idealnie wkomponuje się we wnętrze zaaranżowane w każdym stylu. Ma również niezwykłe właściwości, które sprawiają, że pokój od razu wydaje się być bardziej przytulny. Ponadto, dzięki nieregularnym wzorom, nadaje pomieszczeniu indywidualnego charakteru.
  • Łatwość odnowienia – starcie koloru wcale nie oznacza, że musimy wymienić podłogę na nową. Lite drewno łatwo jest poddać renowacji i pozbyć się rys oraz plam.
  • Izolacja termiczna i akustyczna – drewno ze względu na swoją grubość i gęstość odpowiednio odseparowuje zimno z podłoża. Oprócz tego, wybierając deski podłogowe decydujemy się na rozwiązanie, które wyciszy nasze wnętrze przez wzgląd na swoje właściwości akustyczne.

Wady

  • Cena – z pewnością jest to jeden z głównych czynników zniechęcających do wyboru drewnianej podłogi. Ceny tychże mogą wynosić nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy, co kilkukrotnie przewyższa cenę paneli podłogowych.
  • Montaż – decydując się na wybór drewnianej podłogi musimy również wybrać odpowiednich montażystów, ponieważ jest to znacznie bardziej skomplikowany proces niż ułożenie paneli podłogowych.
  • Uszkodzenia mechaniczne – drewno pomimo swojej grubości jest bardzo miękkie, co powoduje, że łatwo jest je zarysować. Z tego powodu należy odpowiednio dostosować swój wybór do warunków, jakie „zapewnimy” podłodze, a także pamiętać o odpowiednim jej zabezpieczeniu.
  • Podatność na wilgoć – zachowanie drewna jest w znacznym stopniu zależne od wilgotności powietrza oraz temperatury, która utrzymywana jest w danym pomieszczeniu.             Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt sucho i zbyt ciepło, wówczas deski mogą się rozchylać.

Wybór deski podłogowej powinien być przemyślaną decyzją, podjętą na podstawie analizy pomieszczenia, w którym na podłodze miałoby znaleźć się drewno. Należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak temperatura, wilgotność czy stopień eksplorowanie podłoża.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy