Żarówka SMART – przydatne urządzenie czy niepotrzebny zakup?

Technologia każdego dnia idzie do przodu. Tyczy się to nie tylko coraz bardziej doprecyzowanych zakładów przemysłowych czy coraz mniejszych i wydajniejszych urządzeń, ale również branż zajmujących się wykończeniem wnętrz i oświetleniem.

Technologia każdego dnia idzie do przodu. Tyczy się to nie tylko coraz bardziej doprecyzowanych zakładów przemysłowych czy coraz mniejszych i wydajniejszych urządzeń, ale również branż zajmujących się wykończeniem wnętrz i oświetleniem.

Systemy smart zaczęły wkraczać na rynek nieruchomości już parę dobrych lat temu. Z biegiem czasu, regularnie się rozwijały i dziś możemy spotkać już w pełni zautomatyzowane i inteligentne domy. Pomyślano także o starszych konstrukcjach, u których wprowadzenie pełnego systemu smart wiązałoby się z generalnym remontem, co jest mało opłacalne. Stworzono więc pojedyncze urządzenia inteligentne, które przyłącza się do sieci wifi, a następnie można kontrolować je z poziomu telefonu. Jednym z takich urządzeń elektronicznych jest żarówka i to na niej się aktualnie skupimy.

Technologia wykorzystywana w żarówkach inteligentnych

Trzeba jasno podkreślić, że wszystkie żarówki smart oparte są wyłącznie na technologii świecenia LED. Emitują one światło w taki sam sposób, jak robią to urządzenia bez inteligentnych modułów. Należy jednak liczyć się z faktem, że dzięki pozostałym parametrom i możliwościom, artykuły te będą nieco droższe od standardowej żarówki ledowej.

Wybór padł na LED z wielu powodów. Jest to na dzień dzisiejszy najnowsza technologia emisji światła, wykazująca się wieloma pozytywnymi cechami. Przede wszystkim, emisja przy użyciu diody jest najbardziej energooszczędną formą świecenia. Przekłada się to na zmniejszone rachunki za prąd. Ponadto, żarówki ledowe uznawane są za najtrwalsze i długo żywotne. Pozostałymi zaletami jest możliwość regulacji barwy i jasności światła, co w przypadku żarówek klasycznych czy nawet świetlówek jest niewykonalne.

Funkcje żarówki smart

Podstawową funkcją takiego urządzenia jest możliwość przyłączenia się do sieci wifi w domu, a następnie do sparowania z kompatybilną aplikacją w naszych telefonach. Wbrew pozorom, inteligentne żarówki nie mają za zadanie wyłącznie być przez nas załączane i wyłączane. Oczywiście, jest to spory plus, ponieważ w celu zgaszenia światła nie musimy wstawać nawet, z kanapy. Warto wspomnieć, że żarówką możemy sterować nie tylko będąc połączonym z domowym wifi, lecz także w momencie, w którym posiadamy jakikolwiek dostęp do sieci poza domem.

Inteligentne żarówki są wyposażone w szereg innych funkcji. Jako użytkownicy, możemy chociażby tworzyć grupy oświetleniowe dla żarówek i sterować nimi dowolnie, imitując tym niejako system smart home. W zależności od modelu, dostępne są także opcje regulacji barwy, jasności, a nawet koloru światła emitowanego z żarówki. Istnieje także funkcja harmonogramu, w której wedle naszych preferencji, żarówka sama załączy się o określonej porze.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

W przypadku wyboru inteligentnej żarówki, powinniśmy zdecydowanie sugerować się kilkoma, ważnymi parametrami. Pierwszym z nich jest oczywiście sposób łączności. Najlepiej zaopatrzyć się w żarówkę smart wyposażoną w moduł wifi. Istnieją bowiem jeszcze urządzenia z modułem Bluetooth, co jest nieco gorszym rozwiązaniem i nie oferuje tak wielu możliwości.

Na pudełku każdej inteligentnej żarówki, znajdziemy jeszcze informacje o żywotności, mocy i zakresie emitowanej temperatury światła. Niekiedy warto zwracać jeszcze uwagę na kąt świecenia, rodzaj systemu smart i obecność radiatora przy module.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy