Home Budowa Zamieszkaj w ekologicznym domu

Zamieszkaj w ekologicznym domu

5 min czytania
0
0
142
zamieszkaj w ekologicznym domu

Coraz więcej osób chce zmienić styl życia, dbać o zdrowie i otaczające środowisko. Nikogo więc nie dziwi, że popularność ekologicznych domów z każdym rokiem wzrasta. Jest to obecnie najlepsza alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. W poniższym artykule dowiesz się, na czym polega budowa domu energooszczędnego, który jest jednocześnie domem ekologicznym.

Kluczem do sukcesu w przypadku budowania domu ekologicznego jest stworzenie odpowiedniego projektu, który będzie uwzględniał kwestie ochrony środowiska. Jednocześnie będzie to budynek tani w utrzymaniu. Najważniejsze jest, aby domy ekologiczne zostały we właściwy sposób usytuowane na działce. Musi docierać do nich jak najwięcej energii słonecznej. Do budowy takich domów wykorzystuje się przede wszystkim naturalne surowce, czyli np. drewno, które pozwala zachować w budynku zdrowy mikroklimat i reguluje poziom wilgotności. Do innych popularnych materiałów stosowanych w budownictwie ekologicznym należą również słoma, trzcina oraz wypalana cegła o niskiej emisyjności związków chemicznych.

Źródła energii w ekologicznym domu

W związku z tym, że ogrzewanie domu stanowi 70% wszystkich kosztów wydawanych na jego utrzymanie, należy wprowadzić do ekologicznego budynku takie rozwiązanie, które będzie tanie w eksploatacji. Najczęściej wybierane są kolektory słoneczne, które podłącza się do pomp ciepła zasilanych powietrzem lub wodą. Tworząc taki system, można cieszyć się z taniego ogrzewania domu i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej, korzystając w większości z naturalnych źródeł energii. Jedynie niewielkie koszty trzeba będzie ponosić za energię elektryczną, która potrzebna jest do zasilania pompy ciepła oraz kolektorów.

W ekologicznym domu warto zastosować energooszczędne oświetlenie LED, które daje bardzo dużo światła, a jednocześnie jest bardzo trwałe.

źródła energii w ekologicznym domu

 

Domy ekologiczne – systemy odzyskiwania wody

Każda osoba zainteresowana ekologicznymi kwestiami ma świadomość, że jeżeli nie będziemy szanowali wody, w pewnym momencie może jej zabraknąć, szczególnie, że coraz częściej pory letnie są bardzo suche. Dlatego w ekologicznym domu bardzo często umieszczane są systemy odzyskiwania wody, które pozwalają na gromadzenie i odzyskiwanie deszczówki. Oczywiście taka woda nie nadaje się do spożywania, ale można ją wykorzystać do prania, prac porządkowych, a także podlewania roślin w ogrodzie.

O czym należy pamiętać projektując ekologiczny dom?

Podstawą podczas projektowania i budowy ekologicznego domu jest doświadczenie. Dlatego zatrudnij profesjonalną ekipę, która zajmuje się na co dzień ekologicznymi technologiami i wie, w jaki sposób należy je wdrażać. Dzięki temu, że źródła naturalne zostaną w efektywny sposób wykorzystane, można będzie cieszyć się z tego, że dom nie będzie potrzebował dużej ilości energii z tradycyjnych płatnych źródeł. Jego utrzymanie stanie się wtedy mniej kosztowne i bardziej ekonomiczne. Jak widzimy, budowa domu energooszczędnego nie jest taka skomplikowana!

ekologia w domu

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Budowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Niezbędnik mechanika-hobbysty

Jeśli myślałeś kiedyś o pracy w warsztacie lub po prostu lubisz majstrować przy swoim samo…