Żaluzje bambusowe – must have w aranżacji w stylu eko!

Bambus to nowa, ekologiczna alternatywa dla wielu sztucznych materiałów, które do tej pory zanieczyszczały środowisko. Rośnie bardzo szybko, zatem nie przyczynia się do nadmiernej wycinki lasów. Z powodzeniem można stosować go w produktach wielorazowych ze względu na jego lekkość, wytrzymałość i elastyczność. Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w żaluzje bambusowe.

Elementy żaluzji bambusowych w stylu eko

Każda żaluzja składa się z mechanizmu sterującego oraz kasety, w której chowa się produkt, a także z drabinki i bambusowych lameli o różnej szerokości. Żeby żaluzje prezentowały się estetycznie, trzeba zadbać o to, aby kaseta była w tym samym kolorze co lamele – podobnie jak drabinka. Można zdecydować się na wykonanie jej ze sznurków lub tasiemek, jednak w przypadku stylu eko zaleca się wykorzystywanie przykładowo sznurków jutowych, które doskonale współgrają z kompozycją.

Żaluzje bambusowe - idealne do stylizacji boho

Dlaczego żaluzje bambusowe są eko?

Wybierając żaluzje bambusowe wewnętrzne, trzeba pamiętać jedynie o tym, aby kupować je od niewielkich, rodzinnych firm, a niekoniecznie w sieciówkach. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że każda żaluzja z bambusa została wykonana specjalnie na zamówienie, a w czasie jej produkcji nie były łamane prawa pracowników. Większość małych firm zwraca uwagę również na to, aby dysponować odpowiednimi certyfikatami potwierdzającymi, że wyroby malowane są preparatami nieszkodliwymi dla środowiska. Takie bambusowe żaluzje znajdziesz np. w sklepie Clicky.

Zalety żaluzji bambusowych

Żaluzje bambusowe są lekkie, co sprawia, że sterowanie nimi jest łatwe i przyjemne, a konstrukcja mocująca nie jest obciążona. Dodatkowo zajmują mniej miejsca po złożeniu. Świetnie sprawdzają się w każdym rodzaju pomieszczenia – biurowym, dziecięcym czy sypialnianym.

Żaluzje bambusowe do kuchni to również świetny pomysł, ponieważ osiadające na nich tłuste opary wystarczy zetrzeć wilgotną ściereczką. Z powodzeniem można montować je również w łazienkach ze względu na odporność na wilgoć.

Żaluzje bambusowe w łazience

Zalety bambusa jako ekologicznego materiału

Bambus jest łatwo dostępnym materiałem, do którego produkcji nie trzeba wykorzystywać pestycydów. Roślina samodzielnie wytwarza substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwpasożytniczym i antybakteryjnym. Można z powodzeniem wykorzystywać go w wielu gałęziach przemysłu, zamiast plastiku i innych tworzyw sztucznych, których rozłożenie się po straceniu przydatności zajmuje nawet kilkaset lat.

Produktów wykonanych z bambusa wcale nie trzeba pokrywać dodatkowymi lakierami ani farbami, ponieważ zachwycają głównie swoim naturalnym wyglądem. Ważne jest jedynie to, aby pozyskiwać materiał z miejsc, które wytwarzają go w sposób etyczny – ograniczając ślad węglowy, jaki wiąże się z jego transportem oraz godnie płacąc pracownikom, pracującym na plantacjach bambusa.

Aranżacje z żaluzjami w stylu eko

Kolory żaluzji bambusowych w eko aranżacjach powinny być możliwie jak najbardziej zbliżone do tych, które występują naturalnie. Można także w całości zrezygnować z malowania na rzecz surowej formy produktu. Ze względu na ciekawą fakturę surowca, świetnym wyborem są żaluzje bambusowe szerokie, które dodatkowo to podkreślą. Żaluzje są bowiem sprasowaną trawą bambusową o określonym kolorze i fakturze, która sprawia, że każdy produkt jest całkowicie inny. Żaluzje bambusowe pokochały setki tysięcy osób na całym świecie!

 

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy