Home Wnętrza Wnętrza industrialne – 7 podstawowych zasad

Wnętrza industrialne – 7 podstawowych zasad

7 min czytania
0
0
3,332
Wnętrza industrialne - 7 podstawowych zasad

Styl industrialny powstał na kanwie recesji, która miała miejsce w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Narodził się w celu zagospodarowania opuszczonych fabryk. Kiedyś był to przymus, a dziś to prawdziwy luksus. Styl industrialny wyraża minimalizm, ekskluzywność oraz wolność. Jak wyglądają wnętrza industrialne?

Wnętrza industrialne – podstawą jest przestrzeń

Styl industrialny potrzebuje przestrzeni, dlatego we wnętrzu powinno być jak najmniej podziałów między kuchnią, jadalnią oraz salonem. Należy wyburzyć ściany znajdujące się we wnętrzu, a pozostawić jedynie te, które faktycznie są potrzebne. Ściany konstrukcyjne można pozostawić bez tynku, co pozwoli na pokazanie materiału, z jakiego zostały wykonane. Na pewno wnętrza industrialne bardzo na tym zyskają.

Zasłonięte okna

Dawniej właściciele industrialnych fabrycznych przestrzeni nie decydowali się na zasłanianie okien firanami czy zasłonami. Chcieli, aby jak najwięcej światła wpadało do pomieszczenia. Dziś jednak można odejść od tego zwyczaju, aby uchronić się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. W oknach możesz umieścić rolety.

Lampy

Pamiętaj, aby doświetlić wnętrze stylowymi lampami w stalowych oprawach. Lampy mają wyglądać tak, jakby zostały zabrane wprost z fabryki. Ma to ogromne znaczenie dla uzyskania ciekawego efektu wizualnego. Solidne i trwałe oświetlenie sprawi, że wnętrz zostanie odpowiednio wykończone.

Wnętrza industrialne - lampy

Kolory we wnętrzu industrialnym

Wnętrza industrialne należy wypełnić kolorami, które optycznie powiększają przestrzeń, ale też pozwalają na uzyskanie chłodnego, neutralnego efektu. Najlepiej zdecydować się na zastosowanie czystej bieli lub szarości. Można te neutralne kolory przełamać mocniejszymi barwami, na przykład turkusem lub ciemną czerwienią.

Wnętrza industrialne – surowe wykończenie

Najważniejszymi elementami industrialnego wnętrza są surowe mury, widoczne elementy wentylacji czy rury. Dobrym pomysłem jest więc wykończenie wnętrza cegłami, beton, stalą, szkłem, a także starym drewnem.

Beton dekoracyjny bardzo dobrze łączy się z różnymi akcesoriami i dodatkami. Na uwagę zasługuje fakt, że zastosowanie betonu architektonicznego może sprawić, że wnętrze stanie się dużo bardziej nowoczesne i atrakcyjne. Ogromną zaletą tego materiały jest fakt, że jest trwały. Świetnie sprawdzi się w sypialniach, pomieszczeniach biurowych, salonach, czy też jadalniach, więc ma bardzo szerokie zastosowanie. Na plus można zaliczyć także to, że wygładza powierzchnię oraz uzupełnia różnego rodzaju ubytki. Dzięki niemu wnętrze staje się jeszcze bardziej klimatyczne – co prawda surowe, ale za to bardzo nowoczesne i wyjątkowe. Może być też stosowany w formie podkładu przed nałożeniem na niego farby. To również dobry wybór przy szpachlowaniu końcowym.

Wnętrza industrialne - surowość

Oryginalne meble

Do wnętrz industrialnych najlepiej pasują meble z długą historią, czyli takie, które wyglądają na już zużyte. Ma to podkreślić indywidualność wnętrza. Można zdobyć je w różnych sklepach ze starociami, a także w sklepach z zaopatrzeniem dla warsztatów. Można celowo postarzyć poprzez wykonanie przetarć danego mebla, a uda się wtedy uzyskać bardzo ciekawy efekt. Należy również pamiętać o tym, aby mebel we wnętrzu industrialnym były przede wszystkim duże. Jeżeli meble będą zbyt małe, zginą w dużej loftowej przestrzeni.

Wnętrza industrialne - meble

Wnętrza industrialne – dodatki

We wnętrzu industrialnym nie należy przesadzać z dodatkami. Im będzie ich mniej, tym lepiej, dlatego warto ograniczyć się do absolutnego minimum. Można wprowadzić do wnętrza np. starą maszynę czy zegar z historią. Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie, a jednocześnie powiększenie wnętrza jest wprowadzenie do niego lustra.

Wiecie już, jak wyglądają wnętrza industrialne. W naszych kolejnych artykułach dowiecie się m.in.: jak urządzić salon w stylu loft, jak wygląda kuchnia loft, sypialnia w stylu loft, czy też dlaczego ceglana ściana jest idealna dla wnętrza industrialnego.

Pokaż Więcej Powiązanych Artykułów
Load More By Mateusz Kowalski
Load More In Wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Jaki kupić stylowy oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza ma za zadanie w pełni naturalnie oczyścić i nawilżyć powietrze, któr…