Miłośnicy ogrodów z utęsknieniem czekają na wiosnę. Po zimie jest wiele prac do wykonania, a z niektórymi nie można czekać na nadejście lata. Nadszedł czas na wiosenne prace w ogrodzie! Jak zabrać się za porządki w ogrodzie na wiosnę? Przeczytaj artykuł i zrób swoją listę.
Prace wiosenne w ogrodzie – przycinanie krzewów i drzew
Prace wiosenne w ogrodzie najlepiej rozpocząć od przycięcia drzew i krzewów. Zabierz się za to, gdy pogoda jest już w miarę ustabilizowana, ale zanim pojawią się pierwsze liście. Zazwyczaj dzieje się to od początku marca do połowy kwietnia. Musimy uważać, żeby nie zrobić tego za wcześnie, aby niezabliźnione gałęzie nie przemarzły, ale również nie za późno, bo to osłabi roślinę. Kiedy przycinać drzewa i krzewy? Wybierając datę zwróćmy uwagę, czy w ciągu kilku najbliższych dni nie będzie przymrozków. Pamiętajmy o zabezpieczeniu miejsca cięcia. Pomoże nam to uniknąć chorób wirusowych i grzybowych, a także przyspieszy gojenie się ran.
Wiosenne prace w ogródku – pielęgnacja trawnika
Również nasz trawnik wymaga wiosennych prac w ogródku:
- wygrabiania liści pozostałych jeszcze od jesieni i usunięcia innych niepożądanych elementów, które przyniosły zwierzęta.
- usunięcia kretowisk. Jeśli te małe szkodniki jeszcze cię nie odwiedziły, to jesteś prawdziwym szczęściarzem! Jeśli jednak pozostawiły na twoim trawniku ślad, wyrównaj powierzchnię, uzupełnij ubytki i zabezpiecz swój ogród na przyszłość poznając sposoby na krety.
- wertykulacji, czyli pionowego nacinania darni, które zapewnia lepszy dostęp wody i nawozu, usuwa mech i obumarłe części roślin. Wykonujemy ją po pierwszym koszeniu trawnika. Może się wydawać, że po tym zabiegu twoja trawa wygląda dużo gorzej, ale to tylko pozory. Bardzo szybko się zregeneruje i będzie piękniejsza niż kiedykolwiek.
- nawożenia – nawozimy przygotowany do tego wcześniej trawnik (najlepiej przez wertykulację) odżywkami zawierającymi azot, potas i fosfor.
- wyrównania obrzeży – na koniec sprawdzamy, czy w sezonie nasz trawnik nie rozrósł się poza wyznaczone mu ramy (nachodzi na ścieżkę lub rabaty). Jeśli tak się stało, przycinamy go i wyrównujemy
Prace wiosenne w ogrodzie – przygotowanie gleby
Wiosna jest odpowiednim momentem na odchwaszczenie, przekopanie, a później nawożenie grządek i rabat. Ma to olbrzymi wpływ na późniejsze plony i obfitość kwitnienia. Im szybciej zabierzemy się za pozbycie chwastów, tym łatwiej i skuteczniej się z nimi uporamy.
Co siać i sadzić wiosną?
Po przygotowaniu gruntu możemy rozpocząć pierwsze wysiewy. Na przykład do końca marca możemy siać marchew, koper, pietruszkę, rzodkiewkę, szpinak, nagietki i słoneczniki. W kwietniu zabierzmy się za bób, kalafior, sałatę i aksamitki. Wiosna to również dobry moment o myśleniu nad nowymi drzewami i krzewami.
Wiosenne prace w ogrodzie – okrycia i chochoły
Wiosną zaczynamy zdejmować osłony roślin, które chroniły je przez całą zimę przed mrozem. Róbmy to stopniowo, najpierw tylko rozluźniając sploty. Gdy prognoza pogody pokazuje nam w najbliższych dniach same dodatnie temperatury, możemy pozbyć się ich całkowicie, jednak nie jest to jeszcze czas na schowanie ich głęboko do szafy. Wiosna bywa kapryśna i nawet po dwóch tygodniach słońca mogą wrócić przymrozki. Obserwuj bacznie temperaturę i owiń najdelikatniejsze rośliny powtórnie w razie minusowych temperatur.
Porządki w ogrodzie na wiosnę – zadbaj o narzędzia i rynny
Rozpoczęcie sezonu dobrze rozpocząć od przygotowania narzędzi: przejrzyjmy, czy żadne nie jest uszkodzone, dobrze je oczyśćmy. Sprawdźmy czy nie wymagają ostrzenia, naoliwienia albo dokręcenia kilku śrubek. Nie dajmy się zaskoczyć!
Wiosną warto również przejrzeć rynny pod kątem ich drożności i oczyścić z liści. Niedrożny system rynnowy doprowadzi do powstawania brzydkich zacieków na elewacji, a nawet zawilgocenia ścian domu.
Wiosenne prace w ogródku – meble ogrodowe
Kolejną ważną pracą wykonywaną wiosną jest czyszczenie i konserwacja mebli ogrodowych. Możemy to zrobić na samym końcu, jednak nie opuszczajmy tego punktu. Niezależnie od tego, gdzie meble ogrodowe były przechowywane, przez to, że były nieużywane przez kilka miesięcy, na pewno wymagają pielęgnacji: każdy rodzaj materiału, z którego są wykonane innej.
- Meble z wikliny i rattanu są bardzo delikatne. Najlepiej czyścić je miękkim pędzlem lub szczotką, z małą ilością wody z detergentem dedykowanym (zwykłe środki na bazie mydła wysusza materiał i stanie się on podatniejszy na uszkodzenia).
- Meble z plastiku bardzo łatwo się czyści, są jednak wrażliwe na zarysowania. Przed przystąpieniem do mycia warto je oczyścić na sucho z piasku. Myjemy wodą z mydłem, octem lub sodą oczyszczoną.
- Meble z metalu są bardzo łatwe w pielęgnacji. Wystarczy woda z mydłem i zwykła ścierka. Można również użyć myjki ciśnieniowej. Co kilka lat warto przejrzeć je pod kątem pojawiającej się rdzy. Jeśli taką zauważmy niezbędne będzie przetarcie tych fragmentów drucianą szczotką i pokrycie nową warstwą lakieru;
- Meble z drewna są nieco trudniejsze w czyszczeniu i pielęgnacji. Myjemy je wodą z mydłem lub specjalnym detergentem, a później pozwalamy dokładnie wyschnąć. Następnym koniecznym krokiem, by cieszyć się nimi jak najdłużej, jest impregnacja olejami.
Wiosenne prace w ogrodzie – podsumowanie
Przygotowanie ogrodu na sezon jest bardzo ważne i czasochłonne, ale efektami swojej pracy będziesz się cieszyć przez cały rok. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu na porządki wiosenne w ogrodzie, może pomóc ci specjalistyczna firma. Spędź najbliższe tygodnie ciesząc się świeżym powietrzem i pierwszymi promieniami ciepła!