Warzywa na balkonie – czy uprawa warzyw w domu jest możliwa?

Wielu z nas zapewne marzy o własnym ogródku i grządkach pełnych warzyw. Niestety, niektórzy nie mają takiej możliwości. Jeśli nie mamy ogrodu bądź działki, możemy jednak uprawiać warzywa na balkonie. Więcej o tym piszemy w naszym artykule!

Warzywa na balkonie – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Mini warzywnik na balkonie może okazać się dla nas strzałem w dziesiątkę! To przede wszystkim świetna okazja do tego, by mieć zawsze na wyciągnięcie ręki świeże warzywa. Nawet jeśli plony nie będą obfite, to satysfakcja z uprawy własnych roślin będzie ogromna! Pozwala to nam również na pilnowanie rozwoju warzyw – nie przegapimy momentu, w którym są dojrzałe i nadają się do jedzenia. Do tego nasz balkon zamieni się w zielony kąt, a odpoczynek wśród tych roślin będzie naprawdę przyjemny!

Warzywa na balkonie – jakie się do tego nie nadają?

Nie wszystkie warzywa dobrze poczują się na naszym balkonie. Głównym czynnikiem ograniczającym jest niewielka powierzchnia. W pojemnikach słabo będą rozwijać się między innymi warzywa z rozbudowanym systemem korzeniowym, na przykład rzepowate i korzeniowe. Również warzywa z grupy kapustnej, liściowej i dyniowatej, które potrzebują bardzo dużo miejsca do rozwoju, nie sprawdzą się na balkonie. W tych przypadkach niestety nie będziemy mogli zdecydować się na uprawę na balkonie.

Warzywa na balkonie

Mini warzywnik na balkonie – które warzywa wybrać?

Warzywa do naszej małej uprawy powinniśmy dobrać, mając na uwadze ilość czasu, który możemy im poświęcić, a także warunki na balkonie – stopień nasłonecznienia, przestrzeń, dosięganie opadów atmosferycznych na balkon. Najlepiej sprawdzą się jednak te o niewielkim rozmiarze i o krótkim okresie wegetacyjnym. Są to między innymi:

  • cebula
  • ogórek
  • pomidor (na przykład koktajlowy)
  • fasola
  • sałata
  • papryka
  • szczypiorek
  • pietruszka naciowa
  • seler naciowy
  • rzodkiewka.

Rozsady – uprawa warzyw w domu

Zanim zasadzimy nasze warzywa, możemy samodzielnie przygotować rozsady warzyw. To znacznie tańszy sposób na uprawę własnych warzyw. Dostęp do nasion jest dużo większy, a rozsady nie zajmują wiele miejsca. Wysianie ich o odpowiedniej porze pozwoli nam powiększyć plony. Dzięki temu okres wegetacyjny wykorzystamy najlepiej, jak możemy.

Warzywnik na balkonie – o czym jeszcze należy pamiętać?

Ponieważ warzywa będą rosnąć w pojemnikach, a nie w gruncie, powinniśmy zadbać o odpowiednią ziemię, która nada się do zasadzenia w niej warzyw. W sklepach ogrodniczych bez problemu dostaniemy specjalną glebę przeznaczoną właśnie do uprawy warzyw na balkonie. Pojemniki, w których będą rosły warzywa, powinny być głębokie i stabilne. Wybierajmy te wykonane z materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. Zadbajmy również o nawożenie roślin – najlepiej sprawdzi się do tego biohumus, czyli płynny nawóz organiczny. Wpływa pozytywnie na glebę i sprzyja rozwojowi roślin. Nie zapominajmy o podlewaniu. Najlepsze będą do tego poranki lub wieczory, gdy słońce nie świeci tak mocno. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko porażenia roślin. Podlewamy co 2-3 dni, a w upalne dni nawet codziennie.

Mini warzywnik na balkonie

Warzywa na balkonie – co jeszcze możemy uprawiać?

Poza warzywami na balkonie możemy uprawiać również wiele innych roślin. Doskonale sprawdzą się zioła przyprawowe. Mięta, melisa i szałwia będą latem nie tylko pięknie pachnieć, ale i nadadzą się do zrobienia z nich smacznej lemoniady. Tymianek, bazylia i rozmaryn również poczują się dobrze na balkonie. Jeśli warunki nam na to pozwalają, możemy zdecydować się również na owoce, na przykład pnące truskawki w podwieszanych donicach. Nie zapominajmy również o kwiatach – przeczytaj nasz poradnik o tym, jak urządzić balkon także wykorzystując do tego kwiaty. A jakie kwiaty na balkon wybrać? Wybór mamy naprawdę ogromny!

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy