Wanna czy prysznic? Komfort czy oszczędność?

Zadając sobie w gruncie rzeczy proste pytanie „wanna czy prysznic”, mamy twardy orzech do zgryzienia. W celu odpowiedniego wyboru, należy zabrać pod uwagę kilka rzeczy – wielkość łazienki, osobiste preferencje oraz oczywiście własne finanse. Częstym wyznacznikiem jest również ilość i wiek osób w rodzinie. W poniższym artykule pomożemy Ci w wyborze pomiędzy wanną a prysznicem.

Wanna w małej łazience

Decydując się na wannę, prawdopodobnie masz głównie na uwadze komfort. Wiele osób chwali sobie długie, relaksujące kąpiele, podczas których odpoczywa się po ciężkim dniu w pracy. Wanna jest również niezastąpiona przy małych dzieciach. Dodatkową zaletą jest możliwość zrobienia ręcznego prania w wannie w razie awarii pralki. Co jednak, gdy posiadamy małą łazienkę? Wygodna wanna ma zazwyczaj około 80 cm szerokości i około 170 cm długości. Mieszkając w bloku raczej nie mamy do dyspozycji tak dużej przestrzeni dla umieszczenia wanny. Warto wtedy pomyśleć o konkretnym rozwiązaniu – wanna narożnikowa, o której pisaliśmy w innym artykule będzie tutaj dobrym wyborem. Dzięki takiemu wyjściu zyskujemy dodatkową, cenną przestrzeń. W wannie niestety łatwiej jest się poślizgnąć – w szczególności jest to niebezpieczne dla osób starszych.

Co wybrać do łazienki? Wanna czy prysznic?

Kabina prysznicowa – oszczędność czasu i pieniędzy

Prysznic jest idealnym rozwiązaniem ludzi, dla których priorytetem jest oszczędność – zarówno czasu jak i pieniędzy. Średnio podczas kąpieli pod prysznicem, która trwa około 8 minut, zużywamy prawie o połowę mniej wody niż w wannie. Jest to równoznaczne z mniejszymi rachunkami – jak się okazuję, w ciągu roku jest to dość znacząca różnica. Kabina prysznicowa jest również bardziej przyjazna dla seniorów. Możemy w niej zamontować wiele uchwytów, dzięki którym starsze osoby nie będą mieć trudności z wejściem i wyjściem z kabiny. Dla małych łazienek najczęściej stosuje się kabiny o wymiarach około 80 na 80 cm. Taka szerokość pozwala na nieskrępowane ruchy podczas kąpieli i co za tym idzie – większy komfort. Mycie dziecka pod prysznicem nie jest tak naprawdę dużym problemem. Kupując przenośną wanienkę, możemy ją umieścić w brodziku i w miarę wygodnie umyć swoje pociechy.

Wanna z prysznicem - kompromis wanna czy prysznic?

Wanna czy prysznic? Proponujemy kompromis –  wanna z kabiną prysznicową

Wydaje się, że najlepszym wyjściem jest połączenie tych dwóch rozwiązań. Kupno wanny z kabiną prysznicową jest idealnym wyborem dla ludzi, którzy nie chcą tracić ani długich, odprężających kąpieli w wannie, ani możliwości zabrania szybkiego prysznica przed wyjściem z domu. Najczęstszym rozwiązaniem jest kupno wanny ze szklaną taflą po jednej stronie, która zapobiega wylewaniu się wody na podłogę. W drugiej części wanny umieszczane są zazwyczaj drzwiczki, dzięki którym osoby starsze nie mają problemu z wejściem i wyjściem. Jest to jednak  rozwiązanie najdroższe. Innym wyjściem jest dokupienie do wanny tak zwanej kabiny nawannowej, która po zamknięciu w pełni chroni przed rozlaniem wody poza wannę. Jeżeli jednak dysponujesz ograniczonym budżetem warto wtedy pomyśleć o kupnie parawanu lub po prostu zasłony – jest to rozwiązanie zwykle najtańsze, jednak najmniej komfortowe.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy