Tani w budowie dom – czy to możliwe?

Koszty związane z budową domu mogą przyprawiać o zawrót głowy. Jednak chociaż taka inwestycja zawsze wiąże się z wydaniem przynajmniej kilkuset tysięcy złotych, to istnieją sposoby na obniżenie kosztów budowy. W jaki sposób można wybudować dom tani w budowie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Zanim rozpoczniesz budowę…

Przede wszystkim, należy zacząć od tego, że „tani dom” to pojęcie bardzo względne. Nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu budowa domu jednorodzinnego wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych. Tym bardziej potencjalne oszczędności warto przemyśleć jeszcze zanim przystąpisz do kładzenia fundamentów – przed rozpoczęciem budowy też można sporo zaoszczędzić!

Pamiętaj, że im większa i bardziej atrakcyjnie położona jest działka, tym jest droższa. Jeżeli zatem zależy Ci na oszczędnościach, przeanalizuj, czy bardziej nie opłaci Ci się kupno mniejszej działki lub położonej za miastem – z pewnością będzie ona tańsza niż taka, która jest umiejscowiona na obrzeżach miasta, w modnej, dobrze skomunikowanej dzielnicy. Jednocześnie miej świadomość tego, że atrakcyjna cena działki może wynikać z jej „mankamentów” – trudności z doprowadzeniem mediów czy niezbyt komfortowym dojazdem do centrum miasta, szkoły i pracy. Warto tu po prostu przekalkulować, co bardziej będzie opłacało się Tobie i Twoim bliskim.

Tani dom w budowie – projekt indywidualny czy gotowy?

Działka wybrana? W takim razie możesz przejść do projektu domu jednorodzinnego. Tutaj do wyboru masz dwie opcje: możesz zlecić przygotowanie projektu indywidualnego architektowi lub kupić gotowy projekt. Z finansowego punktu widzenia zdecydowanie korzystniejsze będzie to drugie rozwiązanie.

Przygotowanie projektu na indywidualne zlecenie wiąże się zazwyczaj z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych – cena projektu liczona jest zazwyczaj od m2 i w 2022 wynosi od 150 do około 300 zł. Gotowe projekty – które znajdziesz np. w pracowni Domowe Klimaty na stronie https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-tanich-w-budowie/kosztują zazwyczaj około 3-4 tys. złotych. Oczywiście, do tej kwoty należy doliczyć cenę adaptacji projektu (czyli minimum ok. 2,5 tys. zł.), ale finalnie i tak będzie to znacznie korzystniejsza opcja niż projekt indywidualny.

Budowa taniego domu – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli zależy Ci na tym, by dom był jak najtańszy w budowie, gotowy projekt wybierz spośród propozycji mających konkretne cechy. Szczególną uwagę zwracaj na:

  • kształt domu – im prostszą formę ma budynek, tym tańsza będzie jego budowa. Z tego względu najkorzystniej wypadają domy zbudowane na planie kwadratu lub prostokąta;
  • dach – najtańszy w budowie jest dach dwuspadowy. Dachy wielospadowe mają więcej koszy i grzbietów, czyli elementów łączących połacie, co zwiększa koszty budowy;
  • liczba kondygnacji – standardowo domy z poddaszem użytkowym są o około 10% tańsze w budowie niż domy parterowe o takiej samej powierzchni użytkowej. Projekty domów z poddaszem możesz znaleźć np. tutaj: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-z-poddaszem-uzytkowym/.

Zastanów się też, czy potrzebujesz piwnicy lub garażu? Budowa podpiwniczenia zwiększa koszty budowy, więc lepszym wyborem może być budowa garażu przydomowego, pełniącego też funkcję pomieszczenia gospodarczego. Jeszcze tańszym wyborem (choć z pewnością nie tak funkcjonalnym) będzie postawienie wiaty garażowej.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy