Szklanki zawsze się przydadzą

Odpowiednia zastawa stołowa bez wątpienia odgrywa bardzo ważną rolę podczas rodzinnych obiadów czy kolacji ze znajomymi. Oprócz niej warto pokusić się o szklanki do wody, napojów bezalkoholowych i alkoholowych, kawy oraz herbaty, które są niezbędnym elementem na stole. Szklanki zawsze się przydadzą! Jakie są ich rodzaje?

Szklanki do kawy

Jeżeli masz w kuchni ekspres do kawy, to koniecznie zainwestuj w odpowiednie szklanki. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Szklanki do kawy z ekspresu dostępne są w różnych kształtach. Każdy z nich dostosowany jest do konkretnego rodzaju kawy. Jeżeli chcesz zaserwować sobie lub gościom cappuccino, najlepszym rozwiązaniem będą niskie filiżanki ze spodkiem, który ułatwia podawanie kawy. Kawa latte, kuszą atrakcyjnie ułożonymi warstwami espresso, mleka oraz pianki, również wymaga odpowiedniego naczynia. Podaje się ją w szklankach o pojemności od 200 do 400 mililitrów. Ze względu na charakter, jak i objętość, szklanki te powinny być wysokie. Z kolei espresso podaje się w malutkiej filiżance wykonanej z porcelany lub szkła, która pomieści 25 – 50 ml kawy. Natomiast lungo, czyli podwójne espresso, serwuje się szklance o cylindrycznym kształcie o pojemności 150 ml. Klasyczną kawę czarną lub białą można podać w prostej szklance o pojemności 250 ml z uchwytem.

Szklanki do herbaty

Dla miłośników herbaty również istnieje kilka zasad, dotyczących wyboru odpowiednich szklanek. Pierwsza zasada mówi o tym, że szklanka powinna mieć uszko, aby móc za nią złapać bez obawy o poparzenie ręki. Zgodnie z drugą zasadą grubość szkła dobiera się do rodzaju herbaty. Szklanki do zielonej herbaty są nieco grubsze. Co ciekawe, zaparzając zieloną herbatę, zaleca się również najpierw zalanie szklanki gorącą wodą i wylanie jej, aby w ten sposób ogrzać szklankę. Dzięki temu herbata wolniej się ostudzi. Powszechnie przyjęło się, że najbardziej uniwersalna szklanka do herbaty to wysokie szkło w formie tulipana, lekko rozkloszowane u góry o pojemności 200-300 ml. Warto wiedzieć, że grubsze szklanki oraz modele z podwójnym dnem sprawiają, że napar dłużej będzie ciepły.

Szklanki do drinków

Okazuje się, że alkohol powinien być podawany w odpowiednim szkle. A to wszystko po to, aby wydobyć aromat konkretnego trunku. Podstawowy podział opiera się na szklankach wysokich, które sprawdzą się do drinków oraz niskie, idealne do shotów. Do drinków alkoholowych doskonale nadaje się szklanka typu highland. Whisky i brandy serwuje się w szklanych kieliszkach o rozszerzającej się ku dołowi czaszy. Irish Coffee przygotowuje się w szklankach, które są przystosowane do gorących napojów. Najlepiej, aby miała uszko, dzięki któremu łatwiej pije się ciepły napój. Co ciekawe, do piwa również są zarezerwowane konkretne typy szklanek. W kuflach podaje się koźlaki, czeskie pilznery oraz jasne lagery. Natomiast szklanki stagne zarezerwowane są dla jasnego i delikatnego piwa. W szklance typu Weizen podaje się piwo pszeniczne, a piwa w smakowe oraz radlery w French jelly glass.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy