Suszarka do rąk – na co zwrócić uwagę?

Suszarka do rąk to urządzenie, na zakup którego coraz częściej decydujemy się, dokonując wyposażenia toalet ogólnodostępnych. Trzeba jednak pamiętać, że wybieramy sprzęt na lata, a to oznacza, że warto poświęcić chwilę i dokonać najbardziej optymalnego wyboru.

Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy poniżej

  1. Obudowa – czyli materiał, z którego suszarka została wykonana. I wcale nie chodzi tylko o względy estetyczne. Właściwie można podzielić suszarki do rąk na dwa rodzaje: plastikowe, czyli wykonane z tworzywa sztucznego ABS lub metalowe, czyli wykonane ze stali nierdzewnej (najczęściej szczotkowanej). Te drugie są o wiele bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż suszarki do rąk z ABS. Jednak ma to odzwierciedlenie w cenie. Suszarki metalowe są droższe, ale jako bardziej odporne na akty wandalizmu, polecane są do toalet ogólnodostępnych o dużej rotacji klientów. W przypadku toalet w niewielkich firmach, biurach dobrze sprawdzają się suszarki do rąk z tworzywa sztucznego. Statystycznie rzecz biorąc, w toalecie firmowej bardzo rzadko dochodzi do dewastacji, powodujących uszkodzenia w plastikowej obudowie. Obudowa to także kolor. Najbardziej popularne są suszarki białe z ABS lub stalowe. Jednak coraz częściej zainteresowaniem cieszą się suszarki metalowe białe,  czarne lub grafitowe. Dodatkowo te wykonane ze stali nierdzewnej mogą być polerowane lub matowe. Mogą być również pokryte powłoką ochronną zapobiegającą pozostawianiem odcisków palców.
  2. Moc – czyli jakie będzie zużycie prądu. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ będzie to miało bezpośrednie przełożenie na rachunki za energię elektryczną. Moc suszarek do rąk zaczyna się od 300W i sięga do nawet 2300W. Te, o mniejszej mocy, potrzebują więcej czasu na wysuszenie rąk, co oznacza, że jedno suszenie rąk będzie trwało dłużej niż w przypadku użycia suszarki o mocy 2300W. Wszystko zależy od tego, gdzie będzie zamontowane urządzenie. Tam, gdzie jest duże natężenie ruchu (restauracje, hotele, galerie handlowe, baseny) warto wybierać suszarkę o dużej mocy. Skróci to czas suszenia (np. suszarki kieszeniowe potrzebują około 7-10 sekund na wysuszenie rąk). Dla porównania czas suszenia suszarki z tworzywa sztucznego o niewielkiej mocy wynosi około 35-40 sekund.
  3. Czas suszenia – czyli jak długo trwa jedno suszenie. Parametr ten jest bezpośrednio powiązany z mocą suszarki. Jest on podawany w opisie urządzenia jako prędkość powietrza (wielkość podawana w metrach na sekundę). Oczywiście, im większa prędkość powietrza, tym krótszy czas suszenia. I znowu, w zależności od natężenia ruchu w toalecie, wybierać zwrócić uwagę na czas suszenia.
  4. Poziom hałasu – czyli jak głośno pracuje silnik. Zbyt głośne suszarki są uciążliwe. Najbardziej optymalne pod tym względem suszarki to te, których poziom hałasu nie przekracza 60 decybeli.
  5. Wielkość – czyli jaka suszarka zmieści się na ścianie. Ogromne znaczenie ma wielkość, a właściwie gabaryty, bo czasem ważna jest nie tylko długość i szerokość ale również głębokość. Zwłaszcza w małych toaletach każdy centymetr jest istotny, a w przypadku suszarki do rąk, trzeba rozważyć także najbardziej optymalne podejście, tak by użytkownik miał suszarkę obok umywalki, na odpowiedniej wysokości i z łatwym dostępem. Przy czym zaleca się, aby suszarki były montowane na wysokości około 110 cm i optymalnie na dwie umywalki powinna być jedna suszarka.
  6. Dodatkowe funkcje – czyli nowinki technologiczne. Choć zapewne przeciętny użytkownik nad tym się nie zastanawia, to również w dziedzinie suszarek do rąk również są nowości techniczne. Głównie chodzi tu o filtry HEPA, które neutralizują bakterie i drobnoustroje.
  7. Cena – jest pochodną wszystkich wymienionych wyżej parametrów. Rozrzut jest bardzo duży bo od ok 200 do 3000 zł.
  8. Gwarancja – większość suszarek ma dwa lata gwarancji, po tym okresie mogą być odpłatnie naprawiane, choć przy normalnym użytkowaniu są to urządzenia raczej niezawodne, bo nie mają skomplikowanej budowy. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ najtańsze motele mają tylko rok gwarancji.

Podsumowując, decyzja jaka  suszarka do rąk najlepiej pasuje do moich potrzeb, powinna być na pewno przemyślana.  Jednym z czynników warunkujących zakup tego urządzenia, to jego cena. Trzeba jednak pamiętać, że cena jest zależna od parametrów, jakie posiada suszarka. Wyższa cena suszarki, to niższe koszty eksploatacji i większa żywotność . Ale decyzja powinna być podjęta po analizie, jakie będzie miejsce i  warunki użytkowania. W karcie produktu dla każdego modelu  wszystkie wymienione wyżej cechy możecie Państwo porównać.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy