W aranżacji wnętrz możemy śmiało inspirować się historią. Udowadniają nam to różne style, które ostatnimi czasy niezwykle zyskały na popularności – na przykład styl industrialny wypływający z połowy ubiegłego wieku. Dla wszystkich fascynatów przeszłości w designie, styl retro to prawdziwa perełka – to niegasnący trend od wielu lat. Co więcej, wciąż zyskuje kolejnych zwolenników, a dzięki temu dostęp do retro dodatków jest coraz większy. Wnętrza w stylu retro mogą być naprawdę piękne!
Styl retro w domu – skąd się wziął?
Ten sposób aranżacji pomieszczeń czerpie z designu lat 50., 60. i 70. XX wieku. Niestety, często jest mylony ze stylem vintage, który nieraz sięga do jeszcze wcześniejszych dekad. Retro to przede wszystkim połączenie nowego ze starym. W tamtych czasach królowały abstrakcja, pop art i fantazyjne formy. Rozwiązania proponowane przez ówczesnych projektantów do dzisiaj są uznawane za nietuzinkowe i bardzo nowoczesne. Obecnie wciąż znajdziemy wiele dodatków czerpiących z projektów z połowy ubiegłego wieku, a meble czy dekoracje pochodzące z epoki są teraz na wagę złota. Dlatego warto wybrać się na strych i sprawdzić, czy przypadkiem nieświadomie nie jesteśmy posiadaczami krzesła czy lampy, za które fascynaci stylu retro są w stanie zapłacić krocie!
Jakich kolorów użyć, by wprowadzić styl retro w domu?
Kolorystyka wnętrza w stylu retro jest niezwykle ważna. Czasem jedynie za jej pomocą jesteśmy w stanie wprowadzić już ten fantastyczny klimat. Po jakie kolory warto sięgnąć?
- mocne i wyraziste: czerwony, pomarańczowy, żółty, granatowy, czekoladowy;
- pastelowe: oliwkowy, turkusowy, słomkowy żółty, baby pink i baby blue;
- kontrastujące ze sobą: biały z czarnym, czerwony z miętowym.
Jak łączyć te kolory? Przede wszystkim – nie bać się tego, że nie będą ze sobą pasować. Styl retro w domu to połączenie elementów, które na pozór nie będą współgrały, jednak ostatecznie tworzą spójną, ciekawą całość. Dzięki temu nasze wnętrze będzie zupełnie niepowtarzalne!
Baza wnętrza w stylu retro
Styl retro w domu to radość, kolory i nietuzinkowe rozwiązania. Niezwykle istotne są tutaj używane materiały. Z jednej strony drewno (najczęściej pokryte politurą lub lakierem), z drugiej materiały syntetyczne – plastik i sztuczna skóra. Na ścianie znajdziemy i wzorzystą, kolorową tapetę, i odkrytą cegłę, i odnowioną boazerię. Podłoga to przede wszystkim deski z naturalnego, najlepiej ciemnobrązowego drewna – na przykład ułożone w jodełkę. Częstym, choć niestety niepraktycznym rozwiązaniem są też jasne, miękkie wykładziny, które doskonale prezentują się w kontraście z wyrazistymi ścianami czy meblami. A skoro o meblach mowa – nie musimy starać się, by wszystkie meble były w stylu retro. Czasem wystarczy jedynie stara szafa, kredens czy kanapa, która pochodzi z epoki lub nawiązuje do niej stylem. Świetnie sprawdzą się też fotele i krzesła z plastiku czy drewna – tak zwane patyczaki, liski lub chierki. W celu znalezienia takich designerskich mebli warto wybrać się na przykład na pchli targ.
Wnętrza w stylu retro pełne dodatków!
Po jakie dodatki najchętniej sięgają ci, którzy decydują się na zaprojektowanie wnętrza w stylu retro? Najbardziej wartościowe są te prosto z epoki – są łatwiejsze do zdobycia niż meble, a w domach naszych babć na pewno znajdziemy jeszcze jakieś bibeloty z tamtych lat. Dostaniemy je również na pchlich targach czy wyprzedażach garażowych. Jakie dodatki są przede wszystkim warte takich poszukiwań?
- Stojaki na kwiaty z metalu, drewna lub wikliny – doskonale zaprezentują się w nich kwiaty doniczkowe, na przykład paproć czy monstera.
- Kwietniki zwisające z sufitu – doskonałe do wnętrz z wysokim sufitem.
- Lampy stojące i stołowe – te prosto z epoki często są wykonane z nietypowych materiałów; wystarczy wymienić żarówkę lub naprawić przewód, by cieszyć się klimatem retro. Lampy z lawą i neony to szczególnie lubiane i często spotykane elementy wnętrza w stylu retro.
- Makramy, makatki i dywany na ścianę – genialna ozdoba, którą głównie wykonywano własnoręcznie. Taki przestrzenny obraz skutecznie ożywi nasze wnętrza.
- Wazony ze szkła, porcelany, porcelitu czy plastiku – najbardziej wartościowe są te o abstrakcyjnych kształtach!
- Grafiki i plakaty – najlepiej przedstawiające geometryczne wzory o żywych kolorach. Doskonale sprawdzą się też obrazy pop art, czarno-białe zdjęcia lub szyldy reklamowe z epoki.
- Pledy, koce, tkane dywany, poszewki na poduszki, świeczniki i inne…
Wnętrza w stylu retro to prawdziwa feeria barw, faktur i wzorów. Jeśli lubimy zbierać nietypowe dodatki i szukamy dla nich odpowiedniego miejsca, styl retro w domu pozwoli nam stworzyć zakątek, w którym świetnie się one odnajdą. A my poczujemy się jak w filmie z połowy ubiegłego wieku lub artyści naszych ulubionych zespołów z tamtych lat!
Przeczytaj też inne artykuły o stylach w aranżacji – poznaj styl włoski i styl loftowy.