Styl kolonialny we wnętrzach

Kolonialny styl w mieszkaniu to marzenie nie tylko fanów podróży, ale i miłośników kultur różnych kontynentów. Z naszego poradnika dowiesz się, skąd wziął się ten sposób aranżowania wnętrz, co go wyróżnia i w jaki sposób można wprowadzić go do własnego mieszkania.

Styl kolonialny i jego historia

W XIX wieku Brytyjczycy stanowili prawie 1/4 wszystkich mieszkańców globu. To za sprawą ich licznych kolonii, rozsianych po różnych kontynentach. Kolonizatorzy, urządzając swoje nowe domy, wykorzystywali elementy charakterystyczne dla Europy, ale i wybierali meble czy dekoracje wytwarzane w ich nowym miejscu zamieszkania. Wyroby lokalnych rzemieślników zetknęły się z brytyjskim stylem aranżowania pomieszczeń. Wiktoriańska elegancja połączyła się z etnicznymi elementami, specyficznymi dla danego regionu świata – głównie Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Kolonialny styl – kolorystyka

Paleta barw stylu kolonialnego jest zbliżona do kolorów ziemi. To przede wszystkim odcienie brązu i pomarańczu, beże, biel oraz zieleń. Znajdziemy tu również intensywne czerwienie, róże, a także odcienie niebieskiego i żółtego. W zależności od tego, na jakie proporcje kolorów postawimy – więcej jasnych czy ciemnych – możemy stworzyć zupełnie różne aranżacje. Ściany stanowią tło do charakterystycznych mebli i dodatków, dlatego należy rozsądnie podejść do wyboru farb czy tapet. Ważną rolę w stylu kolonialnym pełnią również wzory. Najczęściej spotkamy etniczne, nawiązujące do Azji i Afryki, perskie paisley, wzory geometryczne oraz czerpiące z natury – roślinne i zwierzęce. Aby nie przytłoczyć wnętrza, lepiej jednak unikać używać wielu kolorów i wzorów. Jeśli mamy ochotę na odrobinę szaleństwa, możemy zdecydować się na przykład na styl etno, który zakłada użycie wielu barw i dodatków.

Sypialnia w stylu kolonialnym

Meble w stylu kolonialnym

Ponieważ każdy element w aranżacji wnętrz ma ogromne znaczenie, dobranie odpowiednich mebli jest niezwykle ważne. W stylu kolonialnym to one stanowią podstawę, a także największą ozdobę pomieszczenia. Do produkcji mebli kolonialnych wykorzystuje się egzotyczne drewnoheban, mahoń, palisander i drewno tekowe. Najczęściej są one wyglądem zbliżone do mebli wiktoriańskich, jednak znajdziemy też egzotyczne inspiracje. Rattanowy czy wiklinowy regał, fotel lub stół jest ciekawym dopełnieniem aranżacji. Charakterystycznym elementem wyposażenia jest również parawan, często pięknie zdobiony lub ażurowy. Z ciemnym drewnem dobrze prezentują się jasne, naturalne materiały czy skórzane tapicerki.

Styl kolonialny – dekoracje

Dodatki – to właśnie one sprawiają, że kolonialne wnętrze nabiera swojego niepowtarzalnego klimatu. Zabierając się za dekorowanie domu, możemy zdecydować się na jeden z dwóch nurtów stylu kolonialnego:

  • trend obozowy – charakteryzuje się lekkimi, zwykle bambusowymi meblami; znajdziemy w nim jasne tkaniny, na przykład len, a także egzotyczne rośliny;
  • trend plantatorski – to połączenie masywnych mebli z delikatnymi dodatkami oraz elementami nawiązującymi do życia na plantacji – rolę dekoracji pełnią tu wiatraki i skrzynie.

Styl kolonialny we wnętrzach

Etniczne dekoracje czynią wnętrze kolonialne naprawdę wyjątkowym. Wybór mamy szeroki – jest wiele opcji czerpiących z różnych krain geograficznych, wykonanych z różnych materiałów, pasujących też do stylu retro. Najpopularniejszymi dodatkami są między innymi:

  • figurki i maski etniczne;
  • mapy i globusy, modele statków (styl marynistyczny również wykorzystuje te elementy);
  • ceramika – wazony, rzeźby, porcelanowe zastawy;
  • kosze, skrzynie, walizki i kufry;
  • kolorowe lampy;
  • kwiaty – najlepiej typowe dla Azji i Afryki;
  • dywany w etniczne wzory;
  • zwiewne zasłony (zobacz, jakie zasłony do salonu), moskitiery.

Salon w stylu kolonialnym

Aranżując najbardziej reprezentatywne wnętrze w domu, czyli salon, możemy zdecydować się właśnie na styl kolonialny. Daje nam on wiele możliwości i w łatwy sposób możemy dostosować go do naszych potrzeb i upodobań. Podstawowym elementem salonu w stylu kolonialnym jest wypoczynek – kanapa bądź narożnik, najlepiej obita jasnym materiałem. Będzie świetnym tłem dla poduszek w etniczne czy zwierzęce wzory. Ażurowe lampy nie tylko oświetlą wnętrze, ale i dodadzą mu lekkości. Ponieważ meble w stylu kolonialnym nie należą do najtańszych (ze względu na użycie niezwykle wytrzymałych, kosztownych materiałów), możemy ograniczyć ich ilość, a za to postawić na więcej elementów dekoracyjnych. Ozdoby można łatwo i szybko wymienić, modyfikując nieco nasz salon w stylu kolonialnym.

Kolonialny styl we wnętrzach

Styl kolonialny we wnętrzach

Aranżacja łazienki – egzotyczne drewno dużo lepiej reaguje na wilgoć i wysokie temperatury niż gatunki rodzime. Zamontowanie wentylatora i dodanie roślin przeniesie nas prosto do brytyjskiej kolonii!
Kuchnia – solidne meble i jasne kolory sprawią, że gotowanie w takiej przestrzeni będzie prawdziwą przyjemnością. Zamiast tradycyjnych płytek możemy postawić na mozaikę lub ceramiczne, zdobione kafle. Nie zapominajmy również o naczyniach i sprzętach kuchennych, które mogą nadać pomieszczeniu etno klimatu.
Przedpokój – postaw na funkcjonalne i ozdobne elementy. Wymień wieszak na taki wykonany z drewna. Powieś na ścianach dekoracje, dzięki którym zaoszczędzisz wiele miejsca, ale i od razu na wejściu podkreślisz, w jakim stylu urządzone jest mieszkanie.
Aranżacja pokoju dziecka – strefa małego podróżnika to także elementy kolonialne. Mapy i globusy mogą być zarówno dodatkiem, jak i pomocą edukacyjną. Uniwersalna kolorystyka i solidne meble sprawią, że aranżacja pokoju będzie stylowa i praktyczna przez długi czas.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy