Styl etno – wnętrza z klimatem!

Jeśli jesteś fanem dalekich kultur i estetyki typowej dla plemion różnych regionów, styl etniczny w urządzaniu wnętrz jest czymś dla Ciebie! Dowiedz się, jakie są najważniejsze elementy tego sposobu aranżowania, najpopularniejsze dodatki i inspirujące swoją sztuką regiony. Poznaj styl etno – wnętrza tak urządzone tworzą fantastyczny, niepowtarzalny klimat!

Styl etniczny w aranżacji – najważniejsze informacje

Greckie słowo ethnos oznacza plemię i naród. Nauki związane z tymi kwestiami to etnologia i etnografia. Jednak wątki etniczne to nie tylko pole do badań naukowych! Dzięki obserwacjom i klasyfikacjom różnych tendencji sztuki ludowej możemy zainspirować się i wprowadzić niektóre elementy do naszych domów. To przeciwstawienie się globalnym trendom, przez które niemal każdy zakątek ziemi może wyglądać identycznie. Na pierwszym miejscu w etnicznym stylu aranżowania wnętrz stawia się na oryginalność płynącą z unikatowej sztuki ludowej. Częściej sięga się po używane elementy lub te, które w bezpośredni sposób nawiązują do etnicznych kultur. Najczęściej wybieranymi regionami, z których czerpie się inspirację, są: Afryka, Ameryka Łacińska i Daleki Wschód.

Styl etno - dekoracje do domu

Styl etno – wnętrza i ich typowe elementy

Trudno jednoznacznie określić styl etno we wnętrzach. Ze względu na wiele opcji wybrania sobie źródła inspiracji, możemy osiągnąć zupełnie odmienne efekty.

Meble – styl etniczny

Stając przed wyborem mebli do naszego etnicznego mieszkania, zwróćmy uwagę przede wszystkim na oryginalne egzemplarze. Nadadzą wnętrzu autentyczności. Dobrze prezentują się wyplatane meble oraz te wykonane z grubo ciosanego drewna, nieidealne, noszące ślady użytkowania.

Kolorystyka

Nie ma określonej bazy kolorystycznej dla stylu etnicznego. Dobrze jest szukać inspiracji w krajobrazie terenów, do których chcemy nawiązać. Czerpiąc pomysły z Afryki, postawimy prędzej na żółcie, beże, ale i przygaszony pomarańcz i brąz. Gdy wybieramy Indie i Indonezję, możemy sugerować się kolorami wykorzystywanymi przy tkaniu chust. Intensywne fiolety, zielenie, granaty i złote dodatki sprawdzą się fantastycznie. Ameryka Łacińska to przede wszystkim żywe, czyste kolory – czerwony, zielony, niebieski i żółty.

Kolorystyka - styl etno we wnętrzach

Styl etno – wnętrza pełne dodatków

Dekoracje stanowią najważniejszy element aranżacji w stylu etno. To właśnie dzięki nim nadajemy wnętrzu klimatu i niepowtarzalnego charakteru. Co mamy do wyboru?

  • maski, kapelusze, chusty i inne części plemiennego ubioru;
  • figurki i rzeźby;

Maski - styl etniczny w domu

  • ceramikę, wazony, naczynia wykonane z naturalnych materiałów lub w etniczny wzór;
  • plecione dywaniki, wyplatane kosze;
  • obrazy i fotografie, dzięki którym przeniesiemy się wprost do naszego ulubionego regionu kuli ziemskiej.

W doborze ozdób i ogółem w urządzaniu etno wnętrza należy jednak pamiętać o jednej zasadzie – ważny jest umiar! Jeśli nie zastosujemy tej reguły możemy popełnić wiele błędów i sprawić, że nasz dom zacznie przypominać muzeum etnograficzne. Możemy zatem zdecydować się na białe ściany i proste wyposażenie, a klimatu nadać za sprawą dodatków – dzięki nim dodać trochę koloru i wyróżnić pomieszczenie.

Styl etniczny w salonie

Styl etno a inne style aranżacji wnętrz

Zestawiając ze sobą różne sposoby urządzania, możemy dojść do wniosku, że mają one ze sobą wiele wspólnego. Racja – styl kolonialny, styl boho i styl etniczny mają sporo podobieństw. Mogą posługiwać się one podobnymi elementami, jednak nie możemy zapominać o tym, że różnią się one swoimi założeniami.

Styl etno we wnętrzach różni się od stylu kolonialnego proporcjami – nie ma w nim łączenia stylu wiktoriańskiego z elementami typowymi dla konkretnego regionu. Brak w nim również luksusu i przepychu, jednak znacznie więcej kolorów, materiałów i wzorów.

Styl etniczny - jak zaaranżować dom w stylu etno

Styl boho i etno niegdyś były do siebie bardziej zbliżone – obecnie jednak styl boho przeobraził się dość mocno, głównie za sprawą kilku trendów, które przez media społecznościowe bardzo ewoluowały. Styl etno nie poświęca aż tyle uwagi roślinom. Nie stawia również na minimalistyczną paletę kolorów – styl boho zaś posługuje się głównie dość wąskim wachlarzem barw.

Ciekawym typem stylu etnicznego jest folk. W nim również sięga się do sztuki ludowej i przedmiotów z historią. Różnicę stanowi jednak rejon inspiracji. Etno wybiera odległe krainy i ukryte plemiona, a folk korzysta z dorobku własnego podwórka. Częściej znajdziemy w nim elementy nawiązujące do sztuki wiejskiej, rodzimych tradycji, strojów ludowych i rękodzieła charakterystycznego dla danego regionu naszego kraju.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Proszę, wpisz tu swoje imię

O nas

Dla Domu to portal o wnętrzach. Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące tego, jak wygląda budowa domu, urządzanie domu oraz planowanie i pielęgnowanie ogrodu. Urządzanie wnętrz to nasza pasja, dlatego prowadzony przez nas blog wnętrzarski pełen jest ciekawych pomysłów - zaczerpnij od nas inspiracje aranżacji wnętrz!

Najnowsze wpisy